Heykel ÇalıştayıUluslararası Heykel Çalıştayı” ile dünya ülkelerini ve sanatçılarını, “Akdeniz” konsepti altında bir araya getirmek isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çalıştay'a, 10 sanatçının katılacağı ve ana malzeme olarak ahşabı kullanacağı “Akdeniz” coğrafyasından ve tarihinden aldıkları ilhamla yaratacakları heykeller ile kendi birikimlerini, İzmirliler ile paylaşacak...

Tarihi çok eski çağlara kadar giden İzmir, Akdeniz dünyasının önemli liman kentlerinden biriydi. Hititlerden İyonlara, Lidyalılardan Perslere, Helenlerden Romalılara ve Bizanslılardan Osmanlılara kadar birçok uygarlığa tanıklık etti.

Sırtını Anadolu’ya yaslarken, yönünü Akdeniz’e çevirip, Akdeniz'in Lodosunu soluyan, yüzyıllardan bu yana birçok kültürün beraberce yaşadığı, Anadolu kültürü ile Batı'nın kaynaştığı İzmir'de, bu birliktelikten özgün bir kent ve özgün bir İzmirli kimliği oluştu. İzmir'in yakın çevresindeki yerleşkelerde Antik Yunan ve Roma dönemi heykel ustalarının, bölgenin ilk kentlerini, kral yollarını ve tapınaklarını dolduran görkemli heykeller bir çok kişi tarafından bilinmektedir.

İşte bu geleneği yeniden canlandırmak ve İzmirlileri Uluslararası heykel sanatçıları ile buluşturmak, İzmir sokaklarını, parklarını sanat eserleri ile bezemek adına Ekim ayında “Uluslararası Heykel Çalıştayı” gerçekleştiriyoruz.

Uluslararası Heykel Çalıştayı” ile dünya ülkelerini ve sanatçılarını, “AKDENİZ” konsepti altında bir araya getirmek istiyoruz.

Bu Çalıştay'a, 10 sanatçı katılacak ve ana malzeme olarak ahşabı kullanarak “Akdeniz” coğrafyasından ve tarihinden aldıkları ilhamla yaratacakları heykeller ile kendi birikimlerini, İzmirliler ile paylaşacaklar.

13 Ekim- 2 Kasım 2012 tarihleri arasında İzmir'in en güzel alanlarından biri olan Fuar Alanı / Kültürpark'ta yapacağımız 21 günlük çalışma, ulusal ve uluslar arası sanatçıları İzmir halkı ile buluşturuyor.

Çalıştay başvuru formu ve şartnameyi http://www.izmir.bel.tr/Kultursanat/Festivaller/anasayfa adresinden bulabilirsiniz.


Çalıştay Malzemesi: Kestane Ağacı
Kayıngiller (Fagaceae) familyasından Castanea cinsini oluşturan ağaçlara ve bu ağaçların yenilebilen tohumlarına "kestane" deniyor.
Boyu 20-25 m ye ulaşan dolgun gövdeli, geniş tepeli, uzun ömürlü bir ağaç.
Yaşı 800-1000 seneye, çapı da birkaç metreye ulaşabilir.
Dış odunu kirli sarı, bazen beyaz veya gri, iç odunu ise sarı kahverengidir.
Kestane sert ve sıkı yapılı olmakla birlikte esnektir. Uzun iplikli olduğu için kolay bükülür, az çalışır, kolay işlenir. Havanın ve suyun bozucu etkisine dayanıklıdır. Çivi ya da tutkal ile iyi bağlantı kurar.

Hava kurusu özgül ağırlığı 0,56 gr/cm 2 tür.

Ülkemizde, Kuzey Anadolu sahilleri boyunca, Belgrad Ormanlarına kadar uzanan geniş bir bölgede, Marmara çevresi ve Batı Anadolu’da doğal olarak yetişir. Güney Avrupa’da ve Avrupa’nın orta bölgelerinde, Yugoslavya, Bulgaristan ve Yunanistan’da, Kafkaslarda, İtalya’da Alper’in güney yamaçlarında, İspanya’da, Kuzey Afrika’da görülür.
Geleneksel ve modern mimaride, destek ve tavan sistemlerinde; suya dayanıklı olduğu için köprü ve iskele ayaklarında; gemi ve tekne yapımında, yüzyıllardan bu yana kullanılmaktadır. Mobilya üretiminde masif ve kaplama olarak değerlendirilir. Özellikle bükme mobilyalarında aranan bir ağaçtır.
Bütün bunların yanı sıra kestane tohumu, doğada doğal şartlar altında yetiştirilen, organik bir tarım ürünü olduğundan dolayı, içerdiği zengin besin öğeleri ile geçmişten günümüze beslenmemizin eğlenceli bir parçası olmuştur. Tohumlarından yapılan şekerlemeler oldukca lezzetlidir.


İzmir Büyükşehir Belediyesi 13 Ekim - 2 Kasım 2012 tarihleri arasında İzmir'in en güzel alanlarından biri olan Kültürpark (FUAR) Uzun Havuz etrafında yapacağı 21 günlük çalışmada, ulusal ve uluslararası sanatçıları İzmir halkı ile buluşturuyor.

Yorumlar

Popüler Yayınlar