Kenize Murad İzmir'de

2002 yılında yayınlanan Saray’dan Sürgüne romanıyla ülkemizde tanınan Kenize Mourad, Toprağımızın Kokusu ve Badalpur Bahçesi’nin ardından son romanı "Bir Devrimin Ruhu: Begüm" ile okuyucularıyla buluşuyor.

Fransız Kültür Merkezi, 18 Nisan Çarşamba günü ünlü edebiyatçı Kenize Murad'ı konuk ediyor.  
Bir Devrimin Ruhu: Begüm

Kenizé Mourad, Kuzey Hindistan'daki Awadh Krallığı'nın Begüm Hazret Mahal'in çok az bilinen hikâyesini konu ettiği romanında, İngiliz işgaline karşı 1857 yılında gerçekleşen ve Begüm'ün bizzat başını çektiği Sipahi Ayaklanması'nı anlatırken bugünün dünyasına da göz ardı edilemeyecek göndermelerde bulunuyor.

Begüm, fazla tanınmayan ama cesareti ve kahramanlığıyla Hindistan'ın bağımsızlık savaşında ilk adımı atan benzersiz bir genç kadının romanıdır. Saraydan Sürgüne, Toprağımızın Kokusu adlı kitaplarıyla tanıdığımız Kenizé Mourad, bu kez 1856 yılında ülkenin büyük bölümünün mutlak hâkimi olan İngiliz Batı Hint Kumpanyası'nın, Kuzey Hindistan'ın en zengin devleti bağımsız Awadh'ı ilhak etmeye, bu devletin kralını sürgüne göndermeye kalkmasıyla yol açtığı büyük bir ayaklanmayı anlatıyor. Bu ayaklanmanın lideri ise kralın dördüncü karısıdır.

Awadh Krallığı'nın başkenti olan, ihtişamı ve farklı toplumların uyumlu yaşamları nedeniyle Altın ve Gümüş Şehira olarak tanınan Lucknow bu ilk bağımsızlığın merkezi olacak; en acımasız katliamlar, en inanılmaz yiğitlikler, en iğrenç ihanetler, aşkların en umutsuzu, en yasağı burada yaşanacaktır. Begüm, bir devrimin ruhunun ve unutulmaz bir kadının öyküsü.

Kaynak: FKM

Yorumlar

Popüler Yayınlar