İZDSO Jean-Bernard Pommier

Şef: Ender Sakpınar
Solist:  Jean-Bernard Pommier - Piyano

27 Nisan Cuma akşamı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde...


Program:
Claude Debussy - Prélude à l'après – Midi d'un faune
Camille Saint-Saens - “Piyano Konçertosu” No. 2 Sol minör Op. 22
Gabriel Faure - Pelleas et Mellisande Suite Op. 80
Paul Dukas - Sihirbazın Çırağı
Etkinlik biletleri AASSM ve İZDSO gişeleri ile Alsancak ve Karşıyaka D&R'lardan satın alınabilir.
Jean-Bernard Pommier
 Sanatçı, Fransa’nın güneyinde bulunan Beziers'de doğdu. Dört yaşında piyano çalmaya başladı ve yedi yaşında iken halk huzurundaki ilk konserini verdi.  Paris Konservatuarı'nda Yves Nat ve Pierre Sancan ile piyano, Eugene Bigot ile şeflik çalıştı. Daha sonra New York'ta Eugene Istomin ile çalıştı.
Uluslararası şöhreti hızla yayıldı. Uluslararası Berlin Genç Müzisyenler Yarışması'nı kazandıktan sonra 17 yaşında Moskova Uluslararası Tchaikovsky Yarışması'nda en genç finalist oldu ve  tüm dünyanın önde gelen konser salonlarında sahneye çıktı. Aynı zamanda EMI ile kayıt çalışmalarına başladı.
On yıl sonra, Herbert von Karajan ve Berlin Filarmoni Orkestrası ile uzun bir işbirliği dönemi başladı. Barenboim, Haitink, Mazur, Mehta, Muti, Rattle, Boulez de dahil olmak üzere diğer birçok seçkin müzisyenler ile çaldı. Londra, Viyana, Berlin, Leipzig, Dresden, Amsterdam, Paris, Moskova, Chicago ile New York gibi önemli merkezlerde resitaller verdi ve konçertolar çaldı.
Sanatçı; Avrupa ve Amerika'da San Francisco Senfoni Orkestrası, Paris Orkestrası, l'Orchestre Philharmonique de Radio France, Philarmonia, Royal Filarmoni Orkestrası, Rotterdam Filarmoni, RAI Turin, Tonhalle Zurich, Warsaw Filarmoni, Çek Filarmoni, Budapeş Senfoni, Leipzig Radyosu, Belçika Ulusal Orkestrası , Orchestre de la Suisse Romande ve Salzburg Mozarteum gibi  büyük orkestralar ile çalışan bir şef olmaktan da zevk duymaktadır. 
Pommier sıklıkla pianist ve şef olarak European Chamber Orchestra, İngiltere'de Northern Sinfonia, Senfoni Varsovia, İsrail Oda Orkestrası, Lozan Oda Orkestrası, İngiliz Oda orkestrası ve  İskoç Oda Orkestrası konserler vermektedir.
Sanatçı oda müziğinde Isaac Stern, Itzhak Perlman, Pinchas Zukerman, Leonard Rose, Alexander Schneider, Jean-Pierre Rampal, Paul Tortellier, Maurice Bourgue, Jaime Laredo ve Guarneri ve Vermeer Quartet gibi isimlerle çalışmıştır. Chicago, Londra, Lozan, Durham ve Melbourne de ustalık sınıfları vardır.
Northern Sinfonia Sanat Direktörlüğü, Torino Filarmoni Daimi Şefliği, Menton Festivali Sanat Direktörlüğü yapmıştır. Şimdi Durham Musikè Akademisi ve St Chad College Misafir Öğretim Üyesi ve direktörüdür. 
Memleketi Fransa'dan sanatçıya Ordre du Mérite Ulusal ve Chevalier de la Légion d'Honneur nişanı verilmiştir.
Jean – Bernard Pommier'nin birlikte çaldığı orkestralar:
BBC Philharmonic Orchestra
BBC Symphony Orchestra
Berlin Philharmonic Orchestra
Chicago Symphony Orchestra
Royal Concertgebouw Orchestra
Halle Philharmonic Orchestra
Israel Philharmonic Orchestra
London Philharmonic Orchestra
London Symphony Orchestra
Los Angeles Philharmonic Orchestra
New York Philharmonic Orchestra
Orchestre Philharmonique de Paris
Orchestre de la Suisse Romande
Philharmonia Orchestra
Royal Philharmonic Orchestra
St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Vienna Philharmonic Orchestra
Warsaw Philharmonic Orchestra

Yorumlar

Popüler Yayınlar