Çakırcalı Mehmet Efe İzlenimleri


IZDOB'un geçtiğimiz ay İzmir Prömiyeri'ni yaptığı Çakırcalı Mehmet Efe isimli Dans Tiyatrosu'na ikinci gösteriminde gidebildim.

Bu aralar Efeler, Zeybeklik gibi konulara çok yoğunlaştığım için tam zamanında izledim tiyatroyu.

10 üzerinden 5 verdim oyuna. Nedenlerini açıklamaya çalışayım...


  • Yaşar Kemal'in eserinin uyarlaması olarak lanse edildiği için konu sadece o kadarla sınırlı kalmış. Beklentim Çakırcalı Mehmet Efe'yi biraz daha araştırarak anlatmasıydı
  • Müzikler son derece hatalı seçilmiş yazılanlar ise etkisiz ve heyecansız. Çakırcalı'dan çok sonra Zeybek olan ve adına türküsü Çakırcalı'nın ölümünden sonra yazılan Yörük Ali Efe'nin türküsünün oyunun daha başlarında söylenip birde oyunla eşlik edilmesi büyük bir hata idi. Çakırcalı ile Yörük Ali'nin ne ilgisi var? Çakırcalıyı oynata oynata Yörük Ali müziği ile mi oynattınız. Yörük Ali dağa ilk çıktığında Çakırcalı öleli sene olmuştu.
  • Bir dünya Zeybek türküsü varken hiç birinin oyunun müzikleri arasında yer almayışı çok enteresan. Hayır yerine seçilen/bestelenen müzikler güzel olsa değmiş diyeceğim ama çok çok kötü... (Çalanlardan bahsetmiyorum onlar elbetteki değerli müzisyenler ama önlerindeki notaların bir değeri olmayınca istediği kadar iyi olsunlar olmuyor işte.
  • Dekor modern bir dekor. O tarihteki atmosferi canladıracak bir dekor değil. Ama çok kullanışlı. Ve dağdaki sahneleri mükemmel anlatıyor.
  • Tiyatral anlatım çok zayıf. Dış sesler konacaksa onların sahnede olmasına ne gerek var? Eline kağıt almadan bir kez sahneye çıktı onda da söyleyeceklerini unuttu.
  • Kostümsel eleştiri yapamayacağım zira doğru renkler ve stiller tercih edilmiş. Biraz daha sadece olması dans edebilme ihtiyacından olsa gerek. Gayet başarılı bir kostüm seçimi vardı genel olarak.
  • Oyunda en güzel 3 yer (Rum Çalıkakıcıların tavernadaki eğlenceleri, final sahnesi ve Çakırcalı'nın zeybek oynamaya çalıştığı sahne)
  • Çakırcalı Mehmet Efe'nin hayatını Balet ve Balerin'lere dans ederek oynayın derseniz bundan iyisini yapamazlar. Oyunculara tebrikler. Ama maalesef Efeliği ile, yiğitliği ile meşhur bir efeye pürüvet attırıp sonra da şönelerle sahne önüne gel derseniz olmaz.. Adamın ismine yakışmaz bir kere. Heleki bir sahnede kızanları ile yerde verdiği pozlar adamı geriyor.

Koreografi ve müzikleri yapan değerli sanatçılar keşke biraz amatör derneklerin gösterilerini izleseler, konservatuar'dan oyun ve müzikler hakkında bilgi alsalardı. Çok daha iyisi çok daha etkileyicisi olabilirdi.

Yinede tebrikler. Bu benim gördüğüm ilk oldu. Günahları ile sevapları ile gelecek diğer eserlere yol açması dileği ile...

Görmenizi tavsiye ederim. SIkılmazsınız. Hele final sahnesinde çok etkili bir bitirişi görebilirsiniz.

Yorumlar

Popüler Yayınlar