Sirtolar ve Longalar


Solistler 

Genco ATAY (gitar),
Bület DAĞDEVİREN (ud),
Seda MİNARECİ (flüt)
Çağrıhan ERKAN (piyano), 
Ozan PARS (perküsyon)

19 Mart Pazartesi akşamı İzmir Sanat'ta...


Program

HİCAZ SİRTO – SULTAN A.AZİZ
 SULTANÎYEGÂH SİRTO – REFİK FERSAN
ÇARGÂH SİRTO – ANONİM
HİCAZKÂR SİRTO – KEMANİ SEBUH
RAST SİRTO  – ANONİM

Ara

ŞEHNAZ LONGA – SANTURİ ETHEM EFENDİ
FERAHFEZA LONGA  – MUTLU TORUN
NİHAVEND LONGA – KEVSER HANIM
EVC LONGA – AYDIN ORAN
KÜRDÎLİHİCAZKÂR LONGA – KEMANİ SEBUH


GENCO ATAY, Gitar

1976 yılında İzmir’de doğdu. Gitar derslerine küçük yaşlarda Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Armoni Öğretmeni ŞABAN SEYHAN ile başladı. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Gitar Bölümü Öğretim Görevlisi MEHMET GÜRGÜN ile gitar çalışmalarını sürdürdü.

ERKAN OĞUR, CARLO DOMENICONI, ALIRIO DIAZ, RICARDO MOYANO, PAVEL STEIDL, DALE KAVANAGH, MARCO SOCIAS, NORA BUSCHMANN, BEKİR KÜÇÜKAY ve HÜSREV İSFENDİYAROĞLU’nun master class’larına katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan usta öğretici belgesi aldı. TRT’de birçok klasik gitar parçası yorumladı ve belgesel müzikleri yaptı. Dokuz Eylül, Ege, İzmir ve Celal Bayar Üniversiteleri için verdiği birçok gitar resitalleri yanında kurduğu flamenko grubuyla da çeşitli konserler gerçekleştirdi.

Ayrıca Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun 2007/2008 sezonu açılış konserinde, 2008/2009 sezonu Ocak Ayında ve 2010/2011 sezonu açılış konserinde solist olarak Türk Müziği eserlerini gitar ile seslendirdi. Ayrıca 2008/2009 sezonu Mayıs Ayında ve 2010/2011 sezonu Aralık Ayında İzmir Sanat'ta kendi grubuyla konser verdi. 

Solo ve grup olarak sürdürdüğü Klasik ve Flamenko gitar çalışmalarının yanında Türk Müziğinin gitar ile seslendirilmesi konusundaki çalışmalarını ilerletmekte olup, resital ve konserlerle sanat yaşamına devam etmektedir.

BÜLENT DAĞDEVİREN, Ud

1962 yılında Edirne de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Edirne’de tamamladı. Müziğe ilk olarak orta öğrenim yıllarında kurdukları okul orkestrasında davul çalarak başladı. Daha sonrada Edirne musiki cemiyetine girip Türk müziği çalışmalarına başlayarak İstanbul Devlet Korosu Ud sanatçısı Osman Nuri Özpekel’den ud dersleri almaya başladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Belediye konservatuarına girdi. Konservatuar tahsili müddetince birçok Türk Müziği üstatlarından istifade etti.

Konservatuar İcra Heyetinde ud çaldı. Çeşitli korolara katıldı. 1985 yılında açılan İzmir Devlet Korosu sanatçı sınavını kazandı ve anılan koroda ud sanatçısı olarak göreve başladı. Aynı yıllarda TRT İzmir Radyosunda Ud sanatçısı olarak görev aldı. 1990 yılında TRT de yayınlanan Orta Asya’dan günümüze adlı bir dizi programda tarihi Türk çalgılarını tanıtıp seslendirdi.

Daha sonra İstanbul Ankara ve İzmir den katılan sanatçılarla kurulan Türk dünyası Orkestrasında görev aldı. Yurt içinde hemen hemen tüm şehirlerimizde konserler verdi. Yurt dışında da birçok ülkede festivallere, katıldı konserler verdi ülkemizin kültürünü tanıtmada hizmetleri oldu. Halen İzmir Devlet Klasik Türk Müziği korusunda Ud sanatçısı görevini sürdürürken, Türk müziği korolarında şeflik ve hocalık yapmaktadır.

SEDA MİNARECİ, Yan Flüt

1989 yılında İzmir'de doğdu. 2003 yılında İzmir Dokuz Eylül Devlet Konservatuvarını kazandı. İki yıllık kursiyerlik sürecinde ilk flüt çalışmalarına Öğr.Görv.Hürkan Ayvazoğlu ile başladı.

Dokuz Eylül Devlet Konservatuarındaki lise ve lisans dönemi boyunca flüt eğitimine Yrd.Doç.Dr. Çiler Akıncı ile devam etti. Bu süreç içinde Emmanuel Pahud, Davıd Formısano, Bülent Evcil, Lorenz Hellgartd gibi birçok değerli flütçülerin aktif pasif masterclasslarına katıldı. 2009 yılında Fransa'da yapılan FIMU müzik festivaline Yrd.Doç.Dr. Çiler Akıncı'nın oda müziği sınıfıyla katıldı. 2010 yılında ilk resitalini verdi.

2010 yaz döneminde Şef Cem Mansur'un yönettiği Türk-Ermeni Orkestrasında yer aldı. Bunun dışında öğrencilik hayatı boyunca birçok oda müziği, okul orkestrası ve sınıf konserlerinde yer aldı. 2011 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarından mezun oldu. Resital ve konserlerle sanat hayatına devam etmektedir.


ÇAĞRIHAN ERKAN, Piyano

1969 yılında Sinop’un Ayancık ilçesinde doğdu. İlkokulu Bandırma’da, ortaokulu ve liseyi Ankara’da tamamladı. 1988 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musiki Konservatuarı Temel Bölümler Bölümüne girdi. 1993 yılında Okul ve üniversite birincisi olarak mezun oldu. 1996 yılında Devlet Türk Musikisi Konservatuarına Araştırma Görevlisi olarak atandı. Ud, Form Bilgisi, Piyano, Solfej ve Armoni dersleri verdi. 1997 yılında Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel Bilimler Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 

1998 yılında UNESCO’nun Selanik’te düzenlediği “İki Denizin Yaratıcı Kadınları” adlı festivalde, “Voice of İzmir” grubu üyesi olarak piyanist ve aranjör olarak görev aldı. 1998 yılında Ud ve Kanun ikilisi olarak resital verdi. 1998 askerlik hizmetinden sonra İstanbul’da müzik hayatına devam etti. Pera Güzel Sanatlarda piyano eğitmenliği yaptı. O yıllarda trio, düetler oluşturarak Kemençe, Ud ve Piyano dinletileri verdi.  Çeşitli müzik grupları ile caz üzerine çalıştı konserler verdi. 1999 yılında “Piyano ve Benzeri Çalgılarda Eşlik Yöntemleri” isimli, türünde ilk olabilecek kitabı hazırladı. 2002 yılında “Kasırga” isimli kendi eserlerinden oluşan solo Ud ve “Siyah Beyaz Tuşlarda Türküler”  isimli piyanoyla icra ettiği Audio Cd albümlerini yayımladı. 2003 yılında Türkiye Singapur Büyükelçiliği’nin davetlisi olarak Türkiye’yi temsilen Ud ve Piyano resitalleri verdi. Türk Müziği’ni tanıttı. 2003 yılında “Piyano için Saz eserleri” adlı ikinci kitabını Ali Dinge ile hazırladı. Türk Müziği saz eserlerine Piyano eşlikleri yazdı. 
2004’te Devlet Türk Musikisi Konservatuarında Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı.  2006 yılında Ege Üniversitesinde Öğretim Görevlisi oldu. 2007 yılında İzmir Devlet Klasik Türk Musikisi Korosu Konser programı için bir ilahiyi çok sesli olarak hazırladı. 2007 yılında Duysal Tasarım Doktora Programını kazanarak ‘Kompozisyon Ana Sanat Dalı’nda doktora çalışmalarına başladı. 2009 yılında Geleneksel Türk Müziği çalgıları ile piyano eşlikli kendi eserlerinden oluşan “Piyano ile Düetler” isimli konseri hazırladı ve yönetti. 2009 yılında 40 Keman için yazdığı “Sığıntı Yaşamlar” isimli eseri konservatuvarda Öğr.Gör.Nurdan Tezel yönetiminde öğrencileri tarafından seslendirildi.

2011 yılında Doktor unvanını aldı. Halen Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarında Öğretim Görevlisi olarak akademik yaşantısına devam etmektedir.


OZAN PARS, Perküsyon

1983'te Kütahya'da doğdu. Müzik çalışmalarına lise yıllarında amatör korolarda korist ve solist olarak başladı.2001 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı ses eğitimi bölümünü kazandı.2006 yılında bu bölümden tamburi ses ve ritim sanatçısı olarak ikincilikle mezun oldu. Aynı yıl İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda misafir ritm sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Konservatuar İcra Heyeti ve Devlet Korosu konserlerinde birçok radyo ve koro sanatçısına ritim ve tamburla eşlik etti. 2005 yılında konservatuarda 2008 yılında da devlet korosu mum ışığı dinletileri kapsamında solo bir dinleti hazırladı.

2008 yılında Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Öğretmenliği yüksek lisans programını da tamamlayan Ozan Pars halen İzmir Devlet Klasik Türk  Müziği Korosundaki görevine ve çeşitli koro ve topluluklarda müzik çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar