Ana içeriğe atla

Çakırcalı Mehmet Efe Elhamra'yı Basacak

İzmir Devlet Opera ve Balesi Mart 2012'de dans tiyatrosunun prömiyeri ile İzmirlilerin karşısına çıkmıştı. Çakırcalı Mehmet Efe...

Geçtiğimiz sezon oldukça büyük ilgi gören bu gösteri bu sezonda 2 kez sahnelenerek sezona veda edecek. 5 ve 7 Kasım tarihlerinde birer kez daha Elhamra Sahnesi'ni basacak olan Çakırcalı Mehmet Efe tiyatrosu hakkında bilgiler, izlemiş birisi olarak görüşlerim ve görseller yazının devamında...


1872 yılında Ödemiş'in Ayasuluğ köyünde doğan Çakırcalı Mehmet Efe'nin annesi Hatice, babası ise eski zeybeklerden Çakırcalı Ahmet Efe'dir. Mehmet henüz on bir yaşındayken babası, zaptiye çavuşu Hasan Çavuş tarafından öldürülür. Ayıngacılık yaparak yaşamını sürdüren Çakırcalı'nın bu işte en büyük yardımcısı Hacı Eşkıya'dır. Bir süre sonra Hacı, geçmişte kendisini terk edip başka bir gençle kaçan karısını ve aşığını Çakırcalı'ya öldürtür. Ancak kısa bir süre sonra Hasan Çavuş tarafından yakalanarak hapse atılan Çakırcalı; delil yetersizliğinden beraat eder… Çakırcalı, varlıklı kişilerden aldığı paraları yoksullara dağıtmaktadır. Bunun dışında köprü, çeşme gibi hayır işleri de yaparak halkın gözünde yücelir. Bu arada Hasan Çavuş ile Mülazim Hüsnü Efendiyi'de bir pusuda öldüren Çakırcalı, halka karşı acımasızlık yapan ve yönetime çalışan bir takım Türk, Rum ve Arnavut çetelerine karşı da mücadele verir. Ünü gazetelerdeki yazılar sayesinde Avrupa'ya yayılmıştır… Çakırcalı Mehmet Efe ile baş edemeyen Osmanlı, kendisine çeşitli kereler af çıkartır, ama Mehmet, her defasında dağa çıkar. 1912 yılında Nazilli yakınlarındaki Karıncalı Dağ mevkiinde yönetim güçlerince girdiği bir çatışmada, kafası ve elleri kesilmiş, göğsünün derisi yüzülmüş bir halde bulunur. Bu durum, öldükten sonra tanınmaması için Efe'nin kendi isteği üzerine kızanları tarafından gerçekleştirilmiştir. Çakırcalı Mehmet Efe'nin ölümü halk arasında büyük üzüntü yaratmış, ağıtlar yakılmıştır.

Eserin koreografisi Kadir Bengier tarafından yapılmış. Libretto ise Ebru Saçar.

Görseller için buraya tıklayın.
Çakırcalı Mehmet Efe İzlenimleri için buraya tıklayın

Yorumlar

  1. 5 Nisan'daki gösterimine gittim. Yorumlarımı daha sonra bir yazı ile bloguma ekleyeceğim. Çok muhteşem olmuş diyemeyeceğim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...