İstanbul Bağımsız Filmler Festivali İzmir Programı

02 Mart 2012 Cuma

02 Mart 2012 Cuma 00:15
Babycall/Ölümün Sesi
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

Sevdikleriniz için ne kadar ileri gidebilrsiniz? Ürpertici ve tedirgin edici bir psikolojik gerilim. İskandinav tarzı...
Yani biraz mesafeli ama yoğun, sade ama derin ve çok gerçek. Anna, kocasının şiddetinden kaçmak için 8 yaşındaki oğluyla birlikte gizli bir yerde, geniş bir eve taşınıyor. Oğlu uyurken sesini duyabilmek için bir bebek monitörü alıyor. Ancak, bir süre sonra monitör başka bir problemli çocuğun sesini de almaya başlıyor. Yoksa problemli olan kendisi mi? Kendini güvende hissetmediği için hayal mi görüyor? O gerçekle hayali birbirinden ayırmakta zorlandıkça, biz de zorlanıyoruz. Kadına karşı şiddet ve bunun toplum üzerindeki etkileri İskandinav sinemasında ve edebiyatında sıkça işlenen konular. Bu film, kadının en içsel korkularını rahatsız edici ve sinir bozucu bir gerilime dönüştürerek, sorunun kökenine iniyor.

Festivaller: 2011 Roma “En İyi Kadın Oyuncu”, Selanik
Yönetmen Hakkında 1960 doğumlu Pål Sletaune edebiyat, fotoğrafçılık ve sanat tarihi okudu. 1998′de Variety tarafından umut vaad eden 10 yönetmenden biri seçilen Sletaune’un filmleri Cannes, Venedik ve Toronto gibi önemli festivallerde gösterildi. Kendisi ayrıca Cannes’da Altın ve Gümüş Aslan kazanmış bir reklam yönetmeni.


02 Mart 2012 13:00
Patience (After Sebald)/Sabır (Sebald’ın Ardından)
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

Efsane yazar W.G. Sebaldin ayak izlerinde bir yürüyüşe ne dersiniz?Sabır (Sebald’ın Ardından), W.G. Sebald’in ‘Satürn’ün Halkaları’ adlı kitabının izinde yapılan bir yolculuk olarak tanımlanabilir. Bu belge-anlatı, bir yanıyla Sebald’in kitap boyunca Suffolk’ta yaptığı yürüyüşleri yankılıyor, diğer yandan, bu yürüyüşlere eşlik eden siyah beyaz görüntüler her seferinde görme ufkumuza yeni bir halka ekliyor. Böylece okuma fikrinin kendisi, oldukça mahrem bir bakma sürecine dönüşüyor. Bir başka izlek de Adam Phillips, Robert MacFarlane, Rick Moody ve Tacita Dean gibi farklı alanlardan Sebald hayranlarının yazarı algılama biçimlerini takip ediyor. Ödüllü yönetmen Grant Gee’nin filmi, tıpkı Sebald’in kitapları gibi sınıflandırılması güç ve bağımlılık yaratan bir şey olmuş: Bir yazarın, bir kitabın, metinsel hazzın peşinde yapılan bir yolculuğun görsel izdüşümü.
British Council işbirliğinde.

Festivaller: 2011 New York, Vancouver, CPH:DOX, Rotterdam
Yönetmen Hakkında Grant Gee, Joy Division (2007, !f2008) ya da, Radiohead’i anlattığı ve Grammy’ye aday olan Meeting People is Easy (1998) gibi müzik belgeselleri yönetti. Ayrıca başarılı bir görüntü yönetmeni olan Gee’nin çalıştığı filmler arasında Stones in Exile (2010), Scott Walker (2006) ve Faster (2003) bulunuyor.

02 Mart 2012 15:30
Kids Stories/Çocuk Masalları
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

Bir grup çocuğun gözünden insanları, hayatı, aşkı, mücadeleyi tanıyın. Ve temellerinde hayatın nerede yaşarsak yaşayalım, ne kadar ortak olduğunu görün. Çocuk Masalları çocuklara anlatılacak bir masal değil. Hatta tam anlamıyla çocuklar hakkında bile değil. Çocukların gözünden yetişkin dünyasına bir bakış. Çocukların gözü ise bir kamera gibi, yorumsuz. Kabir ödevini yapmadığı için okuldan kaçıyor. İki günlük özgürlüğünde onu Hindistan’ın büyük bir şehrinde takip ediyoruz. Bir yerlere girip çıkıyoruz, trafikte sıkışıyoruz, insanlarla tanışıyoruz; şehir, insanlar ve kültür hakkında benzersiz bir deneyim ediniyoruz. Sonra başka bir çocuğa, ülkenin kırsalındaki rüzgarlı ovalara geçiyoruz. Evlere, ailelere, bir sürü bebeğin ve çocuğun süslediği manzaraya, iş başındaki annelere, olmayan babalara bakıyoruz. Ve tabii ilk aşka ve ilk kayba… !f izleyicilerinin yakından tanıdığı Siegfried bu kez taptaze ‘çocuk bakışı’ anlayışıyla, bize naif hikâyeciklerle donatılmış saf bir belgesel sunuyor.

Festivaller: 2011 Roma
Yönetmen Hakkında 1973, Fransa doğumlu Siegfried, çello, perküsyon ve piyano eğitimi aldı. İlk uzun metrajlı filmi Louise (Take 2) (1998), Cannes’da Belirli Bir Bakış seçkisinde, ikinci filmi Sansa (2003) ise aynı festivalde Yönetmenlerin On Beş Günü seçkisinde gösterildi. Siegfried’in 2008 yapımı ‘iki süper film birden’i Kinogamma ise 2009′da yönetmeniyle birlikte !f’e konuk oldu.

02 Mart 2012 17:30
Sumagurâ: Omae no mirai o erab  Kaçakçı
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

Kurtulmak istediğiniz bir ceset mi var?

Oyuncu olma hayallerini bir türlü gerçekleştiremeyen 25 yaşındaki miskin Kinuta, kumar bağımlısı olmuştur. Parasız, kaybeden ve artık boğazına kadar borç batağı içindeki Kinuta, borcunu ödemek için Japon mafyası için ceset kaçakçılığı yapmak zorunda kalır. Emektar kaçakçı Joe’nun çırağı olarak çalışmaya başlar ve aldığı ilk pakette yakuzaların boğazlanmış cesetleri bulunmaktadır. Üstelik bunlara büyük patron Tanuma’nın başsız bedeni de dahildir. Çin mafyası için çalışan gey kiralık katiller Vertebrae ve Viscera bu olayın failleri olarak Tanuma çetesi tarafından aranmaya başlar. Shoehei Manabe’nin aynı adlı kült çizgi romanından uyarlanan film, Katsuhito Ishii’nin gerek karakter yaratmadaki başarısıyla, gerekse aksiyon sahnelerindeki ritmi ve mizahı kontrol edişindeki ustalığıyla şimdiden kült olmaya aday.

Festivaller: 2011 Toronto, Chicago, Stockholm
Yönetmen Hakkında Japonya’nın Nigita kentinde doğan Katsuhito Ishii’nin filmleri arasında Shark Skin Man and Peach Hip Girl (1998), Party 7 (2000), The Taste of Tea (2004), Funky Forest: The First Contact (2005) ve Scenery (2008) yer almaktadır. Ishii en çok Kill Bill Vol. 1′deki (Quentin Tarantino, 2003) “O-Ren Ishii” adlı canlandırma sekansına olan katkısıyla tanınmakta.

02 Mart 2012 19:30
Nuit #1 Bir Gecelik
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

Sadece bir gecelik değil.Nikolai ve Clara bir dans partisinde tanışırlar. Gece henüz bitmeden Nikolai’ın sade, biçimsiz stüdyo dairesinde tek gecelik ilişkileri başlamıştır. Onlar hakkında hiçbir şey bilmiyoruz, keza onlar da birbirleri hakkında. Seviştikten sonra Nikolai uykuya dalar. Onun ritmine ayak uyduramayan Clara, kalkıp banyo yapar, üstünü giyinir ve evi terk eder. Bu esnada uyanıp, Clara’yı yanında göremeyen Nikolai kendini dışarı atar. Hava soğuktur. Kısa bir tartışmadan sonra birlikte eve dönerler. Sonrasında, ikisi için de sonsuza uzanan bir gece başlayacaktır. Başlarda birbirlerine mesafelidirler ama gün ağarırken uzun süreli bir ilişkinin samimiyeti oluşmuştur aralarında. Çok iyi kotarılmış ve son derece dürüst bir film olan Bir Gecelik hem duygusal hem de sert ve acımasız olmayı başarıyor.

Festivaller: 2011 Toronto, Pusan, Vancouver
Yönetmen Hakkında Montreal’de yaşayan yönetmen Anne Émond, aralarında Toronto Film Festivali’nde gösterilen Naissances (2009) ve Sophie Lavoie’un (2010) da olduğu birçok kısa filmin senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini yaptı.

02 Mart 2012 22:00
!f Müzik / The Chemical Brothers: Dont Think
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

Düşünme. Bırak gitsin. 20 kamera kullanılarak Japonya’daki Fujirock Festivali’nde çekilmiş olan Don’t Think sayesinde Chemical Brothers’ı eşi benzeri görülmemiş bir biçimde deneyimleme şansına erişeceksiniz. Smith, festivalin kendine özgü konumundan faydalanarak kalabalığın içinden ayrılıp ormanlık alana giden izleyicileri de takip ediyor. Buna ek olarak tripsel görseller ekranı terkedip seyircinin bulunduğu alana düşmeye başladığında oluşan avangard ve büyülü anlar, Don’t Think’i basit bir konser filmi olmaktan çıkarıyor ve oradaki seyircilerin deneyimine ortak olabildiğimiz, içine girilebilen, gelmiş geçmiş en şaşırtıcı psikedelik gösterilerden birinin görsel belgesine dönüştürüyor. Tanık olacağınız şeyin yoğunluğundan sermsemleyecek, ses ve görüntünün büyülü birlikteliğine kendinizi teslim edeceksiniz.

Yönetmen Hakkında The Chemical Brothers’la 1994 yılından beri simbiyotik bir ilişki içerisinde olan Adam Smith, elektronik müziğin en rağbet edilen canlı performanslarından birinin devamlı değişen, halüsinojenik arka planlarını tasarladı. Hatta Independent gazetesi, onu Chemical Brothers’ın üçüncü elemanı olarak tanımladı.

03 Mart 2012 Cumartesi

03 Mart 2012 13:00
Sleepless Nights Stories
Uykusuz Gece Masalları
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

Avangard sinemanın babası Jonas Mekas’tan video günlükleri. Sanat hakkındaki görüşleri, çoğu ünlü arkadaşlarıyla sohbetleri, hep içki, hep uykusuzluk… Efsane yönetmenle kurabileceğimiz en yakın samimiyet. Uykusuz Gece Masalları, yönetmen Jonas Mekas’ın uykusuzluktan muzdarip halini yansıtmak istercesine bir araya getirdiği video günlüklerinden oluşuyor. El kamerasıyla çekilmiş ve kasten özensizce kurgulanmış 25 hikâyecikten oluşan film, Mekas’ın bir kafede Marina Abramovic’le sohbetini videoya çekmesiyle başlıyor. Bir noktada, hareket halindeki bir arabanın içinde Björk’u konuşurken ve eski evini göstermeye çalışırken görüyoruz. Evi hiç göremiyoruz. Harmony Korine beliriyor; önce yalnız, bir zaman sonra da çocuğuyla. Filmin birşeyler göstermek, bir beyanda bulunmak ve hatta herhangi bir şey söylemek gibi bir derdi yok. 88 yaşındaki yönetmenin, ilginç olmayan şatafatıyla, kendi hayatına ve kariyerine bir saygı duruşu bu. Ama başlı başına bu durum bile filmi epey ilginç kılıyor ve yönetmenin avangard sinemanın babası unvanını ne kadar hakettiğini kanıtlıyor.

Festivaller: 2011 Londra, Sao Paolo, Berlin
Yönetmen Hakkında 1922 yılında Litvanya’da doğan Jonas Mekas’ın Nazi çalışma kamplarından ‘Amerikan avangard sinemasının babası’ ünvanına kadar uzanan hayatı 1954’te kurduğu Film Culture dergisini, 1963’te Venedik Film Festivali’nde The Brig’le kazandığı Büyük Ödülü, onlarca uzun metrajlı filmi, yirmi adet düzyazı ve şiir kitabını, yüzlerce kısa filmi ve akademisyenliği kapsıyor.

03 Mart 2012 15:30
Little Bride* Çocuk Gelin*
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

On üç yaşında kuzenlerinden biriyle evlendirilmek üzere Türkiye’den Almanya’ya getirildi. Çocukluğu kendisine eziyet eden ve onu aşağılayan bir kocanın malı olunca sona erdi. Sonunda kaçmaya karar verdi, ama sürekli saklanmak zorundaydı. İki aile tarafından da mahkûm edilince normal bir hayat sürdürme şansı kalmadı; ne evli kalarak ne de boşanarak. (Documentarist)

*Bu film “Evcilik” filmiyle birlikte tek seansta izlenecektir.

03 Mart 2012 15:30
Evcilik*
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

Türkiye’de yapılan her iki evlilikten biri çocuk yaşta ve zorla yapılan evlilkler. Bu çocukların giderek artan bir oranı intiharı seçiyor. Çocuk yaşta evlendirilmenin, bu çocukların artan oranlarda evlenmek yerine intiharı seçmelerinin Türkiye’de dönemsel olarak tartışılan, sonra unutulan ve kendi haline bırakılan büyük bir yara olduğunu biliyoruz. Bir önceki filmi Pippa’ya Mektubum (!f 2010) ile !f seyircilerinin yakından tanıdğı Bingöl Elmas, zaman zaman haberlere düştükçe içimizi acıtan bu hikâyelere tanıklık ediyor. Başlık parası için, namusa halel gelmesin diye, akrabanın ev işleri aksamasın diye istemediği, tanımadığı hatta yüzünü bile görmediği biriyle evlendirilen çocukların trajedisi ve bu durumu engellemekte yetersiz kalan yasalar masaya yatırlırken Elmas, arka plana, olayın psikolojik ve sosyolojik yönüne odaklanmış. O çocukları da, büyümüş hallerini de, aileleri de dinlemiş, aralarında tekrar birbirlerini anlayabilecekleri bir bağ kurmaya çalışmış.
*Bu film “Çocuk Gelin” filmiyle birlikte tek seansta izlenecektir.

Yönetmen Hakkında 1976 Erzurum doğumlu Bingöl Elmas, Marmara Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra televizyon haberciliği yaptı ve Türkiye Belgesel Sinemacılar Birliği’nde çalıştı. Ağustos Karıncası (2005) ile Antalya’da Ulusal Belgesel Film Birincilik Ödülü’nü kazandı. TransAsya (2008) ve Pippa’ya Mektubum (2010) yönetmenin diğer belgesel filmleri.

03 Mart 2012 17:30
Bellflower/Arıza Aşk
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

Kıyameti kopartabilecek bir aşk hikâyesi.
Distopik bir fantazi olan Arıza Aşk, zamanlarını ateşli aygıtlarla haşır neşir olarak geçiren iki yakın arkadaşın aşkla başlayıp karabasana dönüşen hikâyesini anlatıyor. Woodraw ve Aiden, pek yakında kıyametin kopacağını ve böylelikle de hayali çeteleri Mother Medusa’nın yolunun açılacağını ümit etmektedir. Bu Mad Maxvari dünyanın sonu macerası, Woodraw’un – bir bardaki cırcır böceği yeme yarışması esnasında – beklenmedik şekilde karizmatik sarışın Milly’ye aşık olmasıyla kesintiye uğrar. 17.000 dolara malolan bu kült adayı filmde, yönetmen Evan Glodell hem oyunculuğuyla hem de kendisinin özel olarak tasarladığı Buick’ten dönüştürülmüş Medusa’sıyla dikkat çekiyor. Filme turuncumsu sıcak renk dokusunu veren ve 70′lerin ‘grindhouse’ filmlerini hatırlatan renk paleti de yine Glodell’in kendi tasarladığı kamerasından çıkma.

Festivaller: 2011 Doğu Oregon En İyi Film, Sundance, SXSW, Fantasia, Sitges
Yönetmen Hakkında Aslen Wisconsinli olan Evan Glodell yirmili yaşlarının başında yönetmenlik hayalini gerçekleştirmek üzere Kaliforniya’ya taşındı. Uzun metrajlı korku filmi Placebo’nun (2010) ve Beverly Hills Film Festivali’nde gösterilen kısa film Savanna’nın (2009) görüntü yönetmenliğini yaptı.

03 Mart 2012 19:30
Un amour de jeunesse Elveda İlk Aşk
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2


İlk aşk hayatımızın en büyük aşkı olabilir, olmayabilir ama ‘son’ bilgisiyle yaşamadığımız tek aşk. İlk aşk ne kadar epik olabilir? 15 yaşındaki Camille Sullivan’ı tüm kalbiyle, ruhuyla, varlığıyla sever. Sullivan Camille’i daha mantıklı sever. Sullivan’ın kendi rüyaları vardır. Camille’in rüyalarını Sullivan süsler. Sullivan okulu terk eder, büyükbabasından kalan tek mirası satar ve dünyayı keşfe çıkar. Camille perişan olur ve yıllarca toparlanamaz. Zamanla büyüyecekler, kendi yollarını çizecekler, sonra tekrar karşılaşacaklar ve hayat devam edecek belki ama o ilk aşkın etkisi çoktan her ikisinin de hem kişiliğini hem geleceğini belirlemiştir bile. Hem büyüten, hem de kalp yakan ilk aşkın en gerçekçi sinema uyarlamalarından birine imza atan yönetmen Mia Hansen-Løve sizin için de gömülü anılar uyandıracaktır.

Fransız Kültür Merkezi işbirliğinde.
Festivaller: 2011 Toronto, Locarno, Telluride, New York
Yönetmen Hakkında 1981 Paris doğumlu Mia Hansen-Løve, Tiyatro Sanatları Konservatuarı’nda okudu ve kariyerine oyuncu olarak başladı. Yönetmenliğini yaptığı filmler arasında Tout est pardonné (2007) ve Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Father of My Children (2009) yer almakta.

03 Mart 2012 22:00
L humanité/İnsanlık
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

Kötülük, korkunçluk ya da kötülüğün kökenleri üzerine minimalist bir başyapıt.“ Bruno Dumont (Yönetmen)Bruno Dumont’un, büyüleyiciliğini ve tenselliğini hâlâ koruyan ikinci filmi İnsanlık, Courbet’nin ve Duchamp’ın tablolarını hatırlatan açılış sahnesiyle, özgün bir sinema dilinin haberini veriyor. Hikâye, 11 yaşındaki bir kız çocuğunun Fransa’nın kuzeydoğusundaki bir kasabada vahşice tecavüze uğradıktan sonra öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın etrafında şekilleniyor. Soruşturmayı yürüten Polis dedektifi Pharaon, sadece olayın kendisinden değil, insan doğasının caniliğinden de tiksinmektedir. İçine kapanık, neredeyse çocuk saflığındaki Pharaon, komşusu Domino ve erkek arkadaşıyla arasındaki röntgenci ilişkiden tuhaf bir haz almaktadır. İnsan ruhu, acı çekme ve vicdan hakkındaki içgörüleriyle hâlâ dudak uçuklatan film, muzzam geniş kadrajlarıyla şüphesiz sinema perdesinde tekrar izlenmeyi hak ediyor.

Festivaller: 1999 Cannes Jüri Özel Ödülü Montreal, Toronto, Chicago
Yönetmen Hakkında 1958 Fransa doğumlu Bruno Dumont, L’Humanité (1999) ve Flandres (2006) filmleriyle Cannes’da Grand Prix Ödülü’nü, Hadewijch (2008) filmiyleyse Toronto’da FIPRESCI Özel Gösterim Ödülü’nü kazandı. Yönetmen gerçekçi drama ve avangard arasında bir çizgide durmakta.

04 Mart 2012

04 Mart 2012 13:00
Akıntıya Karşı
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

HES’lere karşı mücadeleyi ideolojiyle karıştırıp marjinalleştirmeye çalışanlara, yöre halkının yüzde 90’ının tek ses, tek yürek karşı çıkışını gösteren bu belgesel sıkı bir cevap veriyor. Bir grup üniversite öğrencisinin Karadeniz’i vadi vadi dolaşıp tanıklıklarını paylaşma düşüncesiyle ortaya çıkan bir belgesel Akıntıya Karşı. İki yıl boyunca yöre halkının HES’lere karşı duruşunu, mücadelesini görüntülemişler. Türkiye gündeminde sürekli yer tutmayı başarmış, 1980 sonrası en geniş toplumsal hareketlerden biri olarak tanımladıkları HES karşıtı mücadelenin belli bir ideolojiye giremeyecek kadar geniş ve bütün olduğunu göstermek istemişler. Aslında yöre halkı herhangi bir ön yaklaşımı geçersiz kılacak kadar net. Onların durduğu yer doğa-insan ilişkisinin kopmadığı, çok temel bir ihtiyaçtan konuştukları bir yer. Yemek gibi, sevmek gibi, su gibi. Dolayısıyla burada izlediğimiz, yaşam kaynağı derelerin yok olmasının yöre halkı üzerinde yarattığı travma ve iyileşmek için kolları sıvamaları…

Yönetmen Hakkında Belgesel ekibi, lisans ve yüksek lisans olmak üzere farklı bölümlerde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır.

04 Mart 2012 15:30
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
Eğer Bir Ağaç Devrilirse: Yeryüzü Özgürlük Cephesi’nin Hikâyesi
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

Daniel McGowan’ın, çevreciliği aşırı uçlara taşıyarak, nasıl Usame Bin Ladin ile aynı FBI listesinde yer aldığının hikâyesi. Eğer Bir Ağaç Devrilirse tarihimizin en radikal çevreci grubunun hikâyesini anlatıyor: Yeryüzü Özgürlük Cephesi ya da ELF ya da FBI’ın deyimiyle, “Amerika’nın bir numaralı iç terörist tehdidi.” Önce ELF’in kuruluşuna ve büyümesine göz atıyoruz, sonra Daniel McGowan’ın barışçıl bir aktivistten kundakçılık gibi terörist eylemlerle suçlanan birine dönüşmesini izliyoruz. Bu, bir pasifist olarak başlayıp, toplumun iyiliği için hayatların tehlikeye atılması gerektiğine inanmaya başlayan birinin hikâyesi. Yönetmen Curry’nin başarısı hem ELF’in davasını, hem de diğer çevreciler arasında yarattığı karşı duruşları ikna edici bir şekilde sunabilmesi. Sonuçta ortaya çıkan film, hem ortalığı kızıştırabilecek bir politik belgesel, hem de kişisel ve samimi bir yaşam öyküsü.

Festivaller: 2011 Sundance Belgesel Film Kurgu Ödülü Sheffield, Abu Dhabi
Yönetmen Hakkında Marshall Curry, kamera arkasına hem Oscar’a hem de Emmy’ye aday gösterilen Street Fight (2005) ile geçti. Bu belgeselle Uluslararası Belgesel Birliği Genç Yönetmen Ödülü’nü ve Tribeca Film Festivali’nde Seyirci Ödülü’nü kazandı. Sam Cullman 2003 yılından beri kâr amacı gütmeyen ve resmi kuruluşlarla işbirliği içinde kısa belgeseller çekip, yapımcılık yapmaktadır.

04 Mart 2012 17:30
Weekend/Haftasonu
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

Beklenenden daha fazlasına dönüşen tek gecelik bir ilişki – hayatlarına anlam vermeye çalışan iki genç adamın alışılmadık aşk hikâyesi.Russel, bir Cuma gecesi ‘straight’ arkadaşlarının evindeki partiden sonra tek başına bir gey bara gider. Bar kapanmak üzeredir. Glen’le karşılıklı bakışmaları önce bir takip oyununa sonra da Russel’in evinde sonlanan bir gecelik ilişkiye dönüşür. Ertesi sabah ayrılmalarına rağmen ikisi gün boyu birbirlerini düşünmeye devam eder ve böylece onlar için, barlara ve yatak odalarına taşınacak bir hafta sonu başlar. Olabildiğine farklı iki erkeğin kısa bir zaman dilimine sığan birliktelikleri ve birbirlerinin bedenlerine alışma süreçleri, bolca doğaçlama anlarla, asla stilistik olma tuzağına düşmeden, oldukça gerçekçi bir biçimde anlatılıyor. Andrew Haigh, kendinde eksik olan parçaların ötekinde bulunması üzerine, doğaçlamanın ve gündelik detayların ön planda olduğu bir filmle karşımızda. Senenin en önemli filmlerinden biri.

Festivaller: 2011 SXSW Yeni Bakış İzleyici Ödülü, Karlovy Vary, Londra, Roma
Yönetmen Hakkında Andrew Haigh, dünya çapında Berlinale, Edinburgh, Nashville ve Londra gibi festivallerde gösterilen pek çok kısa film çekti. İlk uzun metrajlı filmi, ödüllü Greek Pete (!f 2010) 2010′da hem İngiltere’de hem de Amerika’da gösterime girdi. Haigh, 2008 yılında Screen International’ın ‘Geleceğin Yıldızları’ listesinde yer aldı.

04 Mart 2012 19:30
50/50 Şansa Bak
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

Kanserle mücadele hikâyesini bir de komedi olarak izleyin. 27 yaşındaki Adam’ın hikâyesini senarist kendi hayatından yola çıkarak yazmış.

Sigara içmeyen, alkol kullanmayan ve çevreci biri kanser olmamalı. Fakat Adam oluyor. Böyle bir hikâyeyi anlatan bir komedi filminin çok da komik olması beklenemez. En iyi ihtimalle, hafifçe gülümseten bir kaç sahne dışında, dokunaklı olması beklenir. Ama bu film gerçekten de komik. Adam 27 yaşında bir radyo programı yazarı. Omurga kanserine yakalanıyor ve yüzde 50 yaşama şansı veriliyor. Hastalıkla mücadelesinde ona en yakın arkadaşı Kyle destek oluyor. Film bir çeşit kanka komedisi ve kankaların kimyası nefis tutuyor. Aynı zamanda bir kanser hastasının geçtiği evreleri ve psikolojik olarak hastalıkla yüzleşmesini de çok gerçekçi anlatıyor. Gerçekçilik, mizah ve trajedi dozunun bu kadar yerinde olması, senarist Will Reiser’ın hikâyeyi büyük oranda kendi deneyimlerine dayandırmasından olsa gerek.

Festivaller: 2011 Toronto, Londra, Stockholm, Ghent
Yönetmen Hakkında 1976 yılında New York’ta doğan Jonathan Levine, 2008 Sundance Film Festivali’nde Arıza (!f 2009) adlı filmiyle İzleyici Ödülü’ne layık görüldü. Levine kendi yönetmenlik kariyerine başlamadan önce, yönetmen Paul Schrader’in asistanlığını yapmıştı.

04 Mart 2012 22:00
Take This Waltz/Bu Dans Senin
İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2

Bu Dans Senin bizleri, hepimizin bildiği ama nadiren keşfetmeye cesaret edebildiği alanlarda gezdiriyor. Sarah Polley, bir kez daha, en dile gelmeyen duygularımıza yumuşakça tercüman olabileceğini kanıtlıyor. Bu Dans Senin zarif, akıcı ve hayat dolu bir film. Margot ile Daniel tanıştıklarında aralarında göz ardı edemeyecekleri kadar yoğun bir çekim oluşur. Ancak, Margot’nun kocası Lou ile mutlu bir evliliği vardır. Beş yıllık evliliklerinde, fazla cinsellik olmasa da bol şefkat vardır. Margot’nun evliliğine olan güveni, Daniel’la karşılaşmaları sonrasında yavaş yavaş sarsılmaya başlar. Görüşmek için bahaneler yaratan Margot ile Daniel’in arasındaki erotik çekim, kendilerine koydukları sınırlarla iyice şiddetlenir. Margot’nun arzusuna yenik düştüğü gün, kendisi hakkında yeni şeyler öğrenmesine de vesile olacaktır. Bu Dans Senin uzun süreli ilişkilerin arzularımızı ve kendimizle ilgili fikirlerimizi nasıl şekillendirdiğini, kahkahalar atarak izlememize olanak veriyor.

Festivaller: 2011 Toronto, Atlantik, Vancouver, San Sebastian
Yönetmen Hakkında Ünlü oyuncu Sarah Polley, The Best Day of My Life(1999) ve I Shout Love (2001) gibi kısa filmlerin de yönetmenliğini yaptı. İlk uzun metrajlı filmi Ondan Uzakta (Away from Her, 2006) En İyi Yönetmen dalında Genie Ödülü kazandı ve Polley’e En İyi Uyarlanmış Senaryo dalında bir de Oscar adaylığı getirdi. Bu Dans Senin (2011) Polley’nin ikinci uzun metrajlı filmi.

BİLETLER

Hafta içi Gündüz Gösterimleri : 7 TL
Tam : 13 TL (Haftaiçi 19.00 seansı ve sonrası ve hafta sonu)
Öğrenci : 10,5 TL** (Haftaiçi 19.00 seansı ve sonrası ve hafta sonu)

Türk Filmleri : 7 TL
21.30 – 22.00 Seansları : 13 TL

25-27 Şubat Şubat arası ön satışlar %10 indirim ile Mybilet’te. Biletlerinizi 28 Şubat’tan itibaren Mybilet noktalarından veya MyBilet.com’dan; 2 Mart’tan itibaren festival gişelerinden satın alabilir ve internet üzerinden aldığınız biletleri teslim alabilirsiniz.
Nakit / Kredi Kartı İzmir İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Sinemalar

Kaynak: İzmir'de Sanat

Yorumlar

Popüler Yayınlar