Kamelyalı Kadın

İZDOB, Kamelyalı Kadın isimli Bale'yi Sabancı Kültür Merkezi'nde sahneliyor. 

14 ve 16 Ocak tarihlerinde bu sezon son kez sahnelenecek olan Bale İzmirlileri bekliyor...

Violetta (Kamelyalı Kadın), ölüm döşeğinde yatmaktadır. Ölmeden önce, son kez Alfredo´yu görmek ister; günlüğünü açar ve kısa ömrünün tek aşkı olan Alfredo ile geçirdikleri güzel günleri anımsar.Birinci Perde
Baron her gün Violetta için parti düzenlemektedir. Hasta olan Violetto hariç herkes Baron'un verdiği gösterişli partilerde kendilerinden geçercesine eğlenmektedir. Baron ve Violetta'nın arkadaşı olan Gastone, yakışıklı Alfredo'yu partiye getirir, Violetto'ya tanıtır. Alfredo, genç kadının güzelliğine kapılır ancak üzüntülü görünüşünün nedenini anlayamaz. Alfredo'nun saflığı ve utangaçlığı Violetta'yı rahatlatır. Bu ilk görüşte aşktır. Fakat Baron ile beraber yaşayan Violetta aşkını açıkça gösterememektedir. Ölüm her seferinde daha yakına gelmekte ve Violetta'ya yaşayacak çok az günü kaldığını anımsatmaktadır. Violetta, aşk ve ölüm ile kavga etmektedir. Ölümden ona biraz daha zaman vermesini, bu sayede Alfredo'ya olan gerçek aşkını gösterebilecek ve her şeyi terk edip onunla yaşayabilecektir.

İkinci Perde
Violetta ve Alfredo, Paris dışında çok güzel zaman geçirmektedir. Hastalığından dolayı acı çekmemekte ve korkmamaktadır. Annina Paris'ten döndüğünde Alfredo, Violetta'nın para sıkıntısı çektiğini ve ev giderlerini Baron'un karşıladığını öğrenir. Öfke içinde gizlice Paris'e gider… Germont, oğlu Alfredo evden çıkarken gelir. Annina'dan Violetta'yı çağırmasını ister. Violetta, sevgilisinin babasını gördüğüne mutlu olur ancak endişelidir. Germont, ondan Alfredo'yu unutmasını ve bir daha görüşmemesini ister. Alfredo, yeni bir yaşama başlamak üzeredir, büyük bir gelecek onu beklemektedir; Violetta'nın isminin aileye kötü bir ün verdiğini söyler. Bunun üzerine Violetta, Germont'a oğlunu bırakacağı sözünü verir… Alfredo, Paris'ten döner ve Annina'yı evi terk ederken görür. Violetto ona bir veda mektubu bırakmıştır. Yazılanlara inanamayan genç adam, gerçeği öğrenmek üzere tekrar Paris'e gider… Flora'nın evindeki partide herkes eğlenmektedir. Alfredo, kumardan para kazanmış, sarhoş bir halde bir köşede oturmaktadır. Violetta ve Baron partiye gelir. Herkesin meraklı bakışları altında Flora, Violetta'yı diğer konuklara tanıtır. Violetta'yı Baron'un kolunda pahalı mücevherlerle gören Alfredo, bu şatafat olmadan onun yaşayamayacağını düşünür ve terk edilme nedenini buna yorar. Violetto ile yüz yüze gelince de kazandığı tüm parayı onun yüzüne atar. Violetta gerçeğin öğrenilmediğini anlar, Alfredo partiyi terk eder.

Epilog
Violetta, ölüm döşeğindedir. Günlüğünün son sayfasını yazacak gücü kalmamıştır. Alfredo ile olan günlerinin ne kadar güzel olduğunu düşünür. Bunun için Alfredo'yu bir kez daha görmek ister. Annina, genç adamı bulur ve Violetta'nın yanına getirir. Violetta, ölümün kollarına düşer. Alfredo´nun elinde yalnızca bir günlük, kamelyalar ve Violetta Kamelyalı Kadın ile geçirdiği günlerin güzel anıları kalmıştır.


Yorumlar

Popüler Yayınlar