Berlin VirtüözleriSolistler 
 Björn Lehmann (piyano)
Stephan Picard (keman)
Eren Kuştan (keman)
Matthew Hunter (viyola)
Martin Menking (viyolonsel)

Matthew Hunter viyola
Matthew Hunter viyolayı 26 yaşında keşfetti. Kemancı olmak üzere ilerlettiği çalışmalarında belirlediği hedefe göre eğer  Beethoven’ın Keman Konçertosu’nu viyolada temiz çalabilirse kemanla başarıya ulaşmak onun için çocuk oyuncağı olacaktı. Yalnız bu süreçte Hunter viyolanın koyu tonundan öylesine etkilendi ki Uluslararası Gee Viyola Yarışması’nı kazandıktan az bir süre sonra kariyerine bu derin sesli enstrümanla devam etmeye karar verdi.

Müzik eğitimine 7 yaşında başlamış olan Hunter, eğitimi süresince Julian Olevsky, Carl Flesch’in eski asistanı Roman Totenberg, Michael Tree ve Jaime Laredo gibi isimlerle çalıştı ve 1985’te Cincinnati Müzik Konservatuarı’nda Masao Kawaski’nin asistanı oldu. Hunter, Dartmouth College’da Felsefe alanında üniversite eğitimini tamamladıktan sonra müzik yüksek eğitimini de burada bitirdi ve Artist Diploma’sına hak kazandı. 

Matthew Hunter, 1991-95 yılları arasında Ottowa’daki Ulusal Sanat Merkezi Orkestrası’nda (Canada’s National Arts Centre Orchestra) grup şefi yardımcısı olarak çalıştı, ancak buradan Berlin Filarmoni’de çalmak üzere ayrıldı. Çok yönlü bir müzisyen olan Hunter aynı zamanda gitar çalmakta (örneğin Mahler 7. Senfoni konserlerinde), uyarlamalar yapmakta ve Berlin Filarmoni Stradivari Solistleri (Berlin Philharmonic Stradivari Soloists) de dahil olmak üzere çeşitli filarmonik oda orkestralarında da çalmaya devam etmektedir. Hunter, 2003’ten bu yana Berlin’deki Hans Eisler Müzik Yüksekokulu’nda (Hanns Eisler Hochschule für Musik) öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.


Björn Lehmann (piyano)
Björn Lehmann’ ın müzikal aktiviteleri; solo performanslardan, oda müziği ve Lied’e  kadar uzanır. Aynı zamanda sıklıkla dünya prömiyerlerinde yer aldığı çağdaş müzik alanında da çalışmaları vardır. 

Çalışmalarına ‘Hochschule für Musik und Theater Hamburg’ da başlamış ve 1998‘ de ‘Berlin University of Arts’ (UdK Berlin) a geçiş yaparak derslerini Prof. Klaus Hellwig’in sınıfında devam ettirmiş ve konser sınavıyla derslerini burada bitirmiştir. 

Ayrıca 1996 dan 1998 e kadar Lozan’ da bulunan ‘Ecole International de Piano’ da Fausto Zarda ile çalışmıştır, bunun yanında, Prof. Wolfram ve Prof. Axel Bauni’ nin sınıflarında eğitim görmüştür.

Björn Lehmann; Zoltan Kocsis, Leonard Hokanson, Robert Levin, Ferenc Rados, Yara Bernette, the Armadeus Quartet, Ralf Gothoni, Harmut Holl ve Irvin Gage ile sanatsal birliktelikleri bulunmaktadır.

Konser aktiviteleri onu sayısız Avrupa ülkesinden (Almanya, İtalya, İspanya, Portekiz, İsviçre, Avustralya, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Romanya) Arjantin, Şile, Meksika, Japonya ve Güney Kore’ye kadar götürmüştür.

Almanya(da; Hamburg da  Laeisz Konser Salonu,  Konzerthaus Berlin,  Essen’de Filarmoni ve Münih’te Gasteig gibi önemli konser salonlarında çalmıştır.

Bachfest Leipzig, the Ludwigsburger Schlossfestspiele, the Müncher Bienale, the Schleswig-Holstein-Musikfestival, the Moselfestwochen, the Kaseler Musiktage, Concentus Moraviae, the Flaneries Musicales de Reims, the Gimhaefestival ve Mexico City deki piyano festivali ‘En blanco y negro’ gibi bir çok festivalde yer almıştır.

Björn Lehmann, NDR (radio Hamburg), RBB (Berlin), BR (Münih), SWF (Stuttgart), DeutschlandRadio Kultur(Berlin, Köln) ve Opus 94 Mexico gibi birçok şirket için de kayıtlar yapmıştır.

2004’ten beri  Darmstadt taki ‘Academy of musical arts’ da eğitim vermektedir.

Stephan Picard  (keman)
Prof. Stephan Picard, Almanya’nın önde gelen kemancı ve padagoglarından birisidir. 1984 yılında Uluslar arası Maria Canals Keman Yarışması galibiyetinden sonra önde gelen senfoni orkestralarıyla solist olarak konserler vermiştir. Oda Müziği konserleri ve masterclasslar la dolu bir kariyer hayatı olan Prof. Picard, Avrupa, Kore, Japonya, ABD, Güney Amerika ve Yeni Zelanda gibi ülkeleri ziyaret etmiştir. 2003 yılında  Mihaela Martin, Nabuko Imai ve Frans Helmerson ile birlikte kurdukları Michelangelo Kuartet dünyanın hemen her yerinde ve  uluslar arası festivallerde konserler veren ve kayıtlar yapan bir dörtlüdür.

1960 yılında Alman ve Fransız karışımı bir ailenin oğlu olarak Barcelona’da doğan Picard, İspanya ve Almanya’da yetişti. 10 yaşında keman çalmaya başladı ve Sascho Gawriloff, Stefan Georghiu ve Roman Nodel’den dersler aldı. 1995 yılından bu yana Berlin, Hanns Eisler Müzik Akademisi’nde keman profesörü olan Picard, uluslar arası yarışmalarda jüri olarak görev yapmaktadır. Öğrencileri dünyanın en önemli yarışmalarını kazanmışlar ve büyük orkestralar eşliğinde konserler vermişlerdir.


Eren Kuştan (keman)
Gülden Turalı 2006 Ulusal Keman Yarışması”’nda birincilik ödülü almış olan 1985 Ankara doğumlu Eren Kuştan, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Prof. Server Ganiev’in öğrencisi olduktan sonra 2004 yılında Hochschule für Musik “Hanns Eisler” Berlin’de Prof. Stephan Picard’ın öğrencisi olarak Lisans eğitimini tamamladı ve şu anda burada Master öğrenimini sürdürmektedir.

Türkiye’deki en büyük devlet orkestraları ve Bilkent Senfoni Orkestrası ile, yurtışında  World Youth Chamber Orchestra’yla solist olarak konserler vermiş olan Eren Kuştan, Türkiye’nin en önemli konser salonlarında,  Ankara, Mersin, İstanbul Genç Klasikçiler Uluslararası Müzik Festivallerinde ve İtalya, Almanya, İsrail, Filistin, Bulgaristan’da resitaller verdi.
Leipzig Gewandhaus Orkestrası, Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Rundfunk Symphonie Orchester Berlin gibi Almanya’nın önde gelen orkestralarında görev alarak buralarda dünyanın en seçkin orkestra şefleriyle çalışma şansı buldu.

Shlomo Mintz, Ida Haendel, Vadim Gluzman, Cihat Aşkın gibi ünlü keman virtüözlerinin dünyanın çeşitli yerlerindeki ustalık sınıflarından mezun oldu. Basında, hakkında övgü dolu makaleler yayınlanan Eren Kuştan, yurtiçi ve yurtdışında birçok televizyon, radyo programlarına konuk oldu ve buralarda canlı performanslar sergiledi.

Martin Menking (viyolonsel)
Dünyaya büyük ellerle geldiğinden, büyük amcasına göre, kendisi viyolonsel çalmayı öğrenmeliydi. Bu destek  ile böylece  Martin Menking 9 yaşında Heinrich Schiff ve David Geringas’ın öğrencisi olarak viyolonsel çalmaya başladı. Sayısız ödüller kazanarak kariyerine devam etti. Katıldığı masterclass’lar onu; Yo Yo Ma, Boris Pergamenschikow, Janos Starker, Siegfried Palm ve Isaac Stern ve Ablan Berg Quartet ile buluşturdu. 

1994 te Hamburg Radio (NDR) Senfoni Orkestrasında asistan baş cellist oldu ve 2 yıl sonra Berlin Filarmoni Orkestrası’na katıldı. Menking, meslektaşlarıyla birlikte bir çok farklı formatlarda oda müziği çalışmaları yapmış, bunlardan en öne çıkanı menajerliğini üstlendiği ve yer aldığı  '12 cellist'dir. Profesyonel hayatında dengeyi, doğa - yüzme, jogging, badminton, windsurfing ve cycling- gibi sporlarla ilgilenerek sağlamıştır.

Yorumlar

Popüler Yayınlar