Ana içeriğe atla

Petrota'dan Salhane’ye- Laka’dan Bayraklı'ya

Ebruli Tur Arkeolog Şükrü Tül rehberliğinde 18 Aralık 2011 Pazar günü  Tepekule’den Bayraklı’ya turu düzenliyor...

Bayraklı akşam çökerken, otoyoldan tünellere doğru, batıya, Çanakkale yolunda ilerleyenler için bir yıldız yığını, galaksi gibi. Bir sırt, kent hörgücü, yamaçta kıpır kıpır yanıyor. Minareleri belli yerleşim salınımları ile sırtta ölçü veriyorlar. Yeşil, hatta mavi lambaları ile kızıllaşan ve laciye ağan gökyüzü altında rüyaların direği oluyorlar. Herbiri yerleşme ve hemşehri öbeklerinin ölçüsü. Işıklardan oluşan galaksinin her bir noktası bir çekirdek, bir geliş, göç öyküsü. Evlerine varmış ve yerinde bulabilmiş olmanın huzuru. Tıpkı bir galaksi gibi nokta nokta ışıklar bir bütünü yaratıyorlar. Onların önündeki düzlemde sessiz bir tarih; Tepekule höyüğü gümüş renkli zeytinlerin arasında. Fabrikalar artık boş pencere ve kapılar olarak karanlıklaşıp, üşüyorlar.” İzmirim” Kitapları/ Şükrü TÜL
--------------------------------------------------------------------------------
Tur Programı

Sabah saat 07.30’da Alsancak / Lozan Meydanı,  08.00 ‘de Karşıyaka / Yunuslar’da gezginlerimizle buluşarak kahvaltı etmeye gidiyoruz. Tabi ki İzmir usulü boyoz ve gevreğimiz olmadan olmaz diyoruz…

Çoğu İzmir’li,  Bayraklı semtinin kentin tarihsel sürecinde ne kadar önemli olduğunu bilmez. Konak’tan –Karşıyaka’ya gelip giderken, İzmir’in en eski yerleşim yerlerinden birinin yanından geçip gittiğimizi fark etmeyiz bile. Ara sokaklarında gezecek olursanız; küçük bahçeli –deniz manzaralı, eski ama birbirinden güzel pek çok evin bulunduğunu görür, buralarda ne çok yaşam öyküsünün akıp geçtiğini anlarsınız. Kısaca özetlersek; Yitik Tümülüslerden, İzmir Hamidiye Vapur şirketi sahibi Yahya Hayati Paşa Köşküne doğru bir geziye çıkıyoruz bugün. Bir semtin geçmişi ve anatomisine dair bir tur yapıyoruz.

Sen Antuan Kilisesi, şimdi cami olan Analipsis Kilisesi, semtin ereni Bayraklı Dede, Tersane, Turan  Fabrikası, Petrota, Bayraklı evlerinin kapıları, ferforje süsleri, yamaca yerleşmiş göçmenlerin yaşam alanları, düzlükteki fabrikalar, Salhane, Hacı Muço’nun Bağı, Tellikavak, Rakıspor-Şarapspor maçları, eski şarkılarda sözü geçen Bornova İskelesi.

Akşamüzeri, biraz yorgun ama bir semti, hem de çok güzel bir semti,  keşfetmiş olarak, dönüyoruz evlerimize.
--------------------------------------------------------------------------------
Tur Fiyatı: 45- TL
Fiyata Dahil Olan Hizmetler: Ulaşım, rehberlik, sabah kahvaltılık ikramı.
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler: Öğle yemeği, içecekler
--------------------------------------------------------------------------------
Notlar
* Tura katılım tek araçla sınırlıdır.
* Günübirlik turlarda koltuk numarası verilmez
* Erken rezervasyon yaptırmanız rica edilir.
* Rezervasyon tur bedeli ödenince kesinleşir.
* Hava durumuna uygun rahat giysi ve ayakkabılarla gelmeniz önerilir.
* Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.
--------------------------------------------------------------------------------
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...