Ana içeriğe atla

Edebiyat Özgürlüktür


III. Reşat Nuri Güntekin Edebiyat Günleri(2-3 Aralık 2011)

Karabağlar'da geçirmiş olduğu süre içerinde önemli romanları kaleme alan ve bunun yanında, ilçemize ait doğal güzellikleri bu eserlerinde yer veren; Türk Edebiyatının ölümsüz yazarı Reşat Nuri Güntekin'in adını kentimizde yaşatmak amacıyla Karabağlar Belediyesi tarafından, 2-3 Aralık 2011 tarihinde, Reşat Nuri Güntekin Edebiyat Günleri'nin üçüncüsü düzenlenecektir...


Daha önce Doğan Hızlan, Ömer TÜRKEŞ, Hayri K. YETİK, Aydın ÇUBUKÇU, Şükran YÜCEL, Feridun ANDAÇ, Erol ÇANKAYA, Erden KIRAL, Özdemir NUTKU gibi Türk edebiyatının ve düşün hayatının önemli isimlerinin katıldığı bu etkinliğin üçüncüsüne de yine birbirinden önemli ve değerli edebiyatçılar ve sanatçılar katkı sunacaklar.

III. Reşat Nuri Güntekin Edebiyat Günleri kapsamında bu yıl edebiyatın bir başka alanı olan öyküye ve geleneksel değerlerimizden halk şiirine ve aşıklık geleneğine yer verilecektir. Ana başlıklar halinde "Kısa Öykünün Kısa Tarihi- Osmanlı'dan Günümüze", "Öykünün Gelenekle İlişkisi", "Kadın Öykülerinde Erkek Temsili", "Sözün Kaynağından: Destanlar Destancılar", "Forum: Etkinlik Değerlendirmesi" gibibirbirinden değerli konuların; Adnan ÖZYALÇINER, İnci ARAL, Sennur SEZER, Şükrü ERBAŞ, Hayri K. YETİK, Raif ÖZBEN, Gönül ÇATALCALI, Zübeyde SEVEN TURAN, Vicdan EFE gibi birbirinden değerli konuklarımızın eşliğinde tartışıldığı oturumlara yer verilecektir.

Bunun yanı sıra TRT'de sözlü halk geleneğini işleyen müzik programlarını yapan Hüseyin YALTIRIK ve TRT Halk Müziği Şeflerinden Köksal COŞKUN katılımı ile "Âşıklık Geleneğinde Şiir Müzik İlişkisi"; İzmir'de halk müziğine çeşitli alanlarda katkı sunan Yolcu BİLGİÇ, Aydın YAVUZER, Celal BULUT, Hakan ALKAR, Hakan AKMAZ, Murat SİNCER gibi önemli sanatçı ve ozanların katılımı ile de "Sözlü Gelenek İçinde Halk Şiiri ve Halk Müziği" konuları hem tartışılacak hem de katılımcılara doyumsuz bir müzik keyfi sunulacaktır.  Söyleşilerin yanında Reşat Nuri Konulu canlandırma ve görsel sunumlara da yer verileceği bu anlamlı etkinliğimize tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz.

Etkinlik Programı

1.GÜN- 2 ARALIK 2011

Açılış Konuşmaları
Sıtkı KÜRÜM-Karabağlar Belediye Başkanı
Asuman SUSAM-Cumalı-Seferis Gökyüzü Kültür ve Sanat Derneği

Saat:12.00
1.Oturum
" Kısa Öykünün Kısa Tarihi   - Osmanlı'dan Günümüze"
Yönlendirici: Sina AKYOL
 Adnan ÖZYALÇINER - İnci ARAL - İsmail Mert BAŞAT
Saat: 12.30

2.Oturum
"Öykünün Gelenekle İlişkisi"
Yönlendirici: Şerife YAĞCI YALÇINKAYA 
Atalay SARAÇ - Özcan KARABULUT - Faruk DUMAN
Saat: 14.00
3.Oturum
"Kadın Öykülerinde Erkek Temsili"
 Yönlendirici: Sennur SEZER
 Vicdan EFE - Gönül ÇATALCALI - Sevim KORKMAZ DİNÇ
Saat: 16.00

 Forum: Etkinlik Değerlendirmesi ve Öneriler
Yönlendirici: Altay Ömer ERDOĞAN
Ahmet GÜNBAŞ - Aydoğan YAVAŞLI- Handan GÖKÇEK -Hasan EFE- Hüseyin PEKER - Mehmet ÖZÇATALOĞLU- Namık KUYUMCU- Recai ATALAY-Tuğrul KESKİN- Zübeyde SEVEN TURAN
Saat: 17.00

2.GÜN - 3 Aralık 2011
1.Oturum
"Sözün Kaynağından: Destanlar Destancılar"
Yönlendirici: Turan GÜNAY
Şükrü ERBAŞ - Hayri K. YETİK - Raif ÖZBEN
Saat: 12.00

2.Oturum
 "Aşıklık Geleneğinde Şiir - Müzik İlişkisi"
Yönlendirici Hüseyin YURTTAŞ 
Hüseyin YALTIRIK - Köksal COŞKUN
Saat: 13.30

Forum: Sözlü Gelenek İçinde Günümüz Halk Şiiri - Halk Müziği
Yönlendirici: Yunus KIRILMIŞ
Aydın YAVUZER- Celal BULUT - Cemal ÇELİK- Feryal GÜLLÜADA- Güner SERNİKLİ- Hakan ALKAR- Hakan AKMAZ ?Murat SİNCER- - Yolcu BİLGİNÇ
Saat: 16.00

Yer: Karabağlar Belediyesi Çalıkuşu Kongre ve Nikah Salonu
İletişim Bilgileri:
Yer: Karabağlar Belediyesi Çalıkuşu Kongre ve Nikah Salonu- Çalıkuşu mah. 3209 sok. No:47/A Karabağlar.

Tarih:   2-3 Aralık 2011.
İletişim: Karabağlar Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü.
Tel:        0232- 414 77 60- 414 76 54.

email:     kultursosyal@karabaglar.bel.tr

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...