Ana içeriğe atla

Devlet Tiyatrosu Programı


Karşıyaka Ragıp Haykır ve Konak Sahneleri 2011'in son günlerinde oyunlarını son kez sahneliyorlar...


1929’daki ekonomik krizin Amerikan rüyası üzerindeki yıkıcı etkisini, sistemle bireyi karşı karşıya getirerek işleyen oyun, bir ailenin geleceğini, umutlarını ve yaşamını nasıl tükettiğini birçok boyutuyla gözler önüne seren toplumsal bir eleştiridir.

Arthur Miller'in yazdığı Barış Eren'in yönettiği Satıcı'nın Ölümü Aralık ayı boyunca Konak Sahnesi'nde...


Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi Aralık ayı boyunca Karşıyaka'nın değerli ismi Yaşar Ürük'ün yazdığı Anam Bacım Avradım oyununu sahneliyor.

Anam Bacım Avradım oyunu son dönemde ülkemizin önemli sorunları arasında yer alan kadına şiddet hakkında izleyicisini düşünmeye davet eden bir çalışmadır. Oyun kahramanının genç kızlık hayallerinin bir bir yıkılmasını müzikle vurgulayan oyun, kadına eziyet eden zihniyeti de ciddi biçimde eleştirmektedir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...