Ana içeriğe atla

Çengname 21 Aralık'ta


Osmanlı müziği, ilahiler...

Çeng, 24 telli bir kucak arpı... Osmanlı saray müziğinin, fikir ortamlarının, felsefi sohbetlerin, şiir meclislerinin, entellektüel buluşmaların çalgısı...

 

17. yüzyıldan itibaren kaybolmaya yüz tutmuş çeng; şimdilerde Şirin Pancaroğlu’nun kendisine yeniden hayat vermesiyle, Türkiye'nin önde gelen saz üstadları ve önemli seslerinden İlhan Yazıcı ile birleşerek bir müzik ziyafetine eşlik ediyor. 

Çengname; ilahilerden, şarkılara ve saz eserlerine uzanan bir dinleti... Bu dinletide;  arpın masalsı sesiyle bir Osmanlı çeng geleneği yeniden hatırlanıyor.

Solistler

Şirin Pancaroğlu - Arp
İlhan Yazıcı - Okuyucu
Derya Türkan - Klasik Kemençe
Yurdal Tokcan - Ud
Fahrettin Yarkın - Perküsyon

Gişe

AASSM: 0232 293 3831 
İzmir Sanat/Kültürpark: 0232 293 4049 
http://aassm.org.tr/ 
http://www.izmir.bel.tr/Kultursanat

Bilet Fiyatları: Tam: 10.00 TL, Öğrenci: 5.00 TL 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...