Ana içeriğe atla

Karaburun Turu

"Karaburun her mevsim güzeldir. Özellikle sonbaharda görmeye değer. Tanıdıkça daha çok seversiniz bu yarımadayı ve giderek bir tutkuya dönüşür Karaburun..."

Ebruli Tur 27 Kasım'da Karaburun'u geziyor, gezdiriyor...
Sabah saat 07.30’da Karşıyaka/Yunuslar’da, 08.00’de Alsancak/Lozan Meydanı’nda buluşarak yola çıkıyoruz. Güzelbahçe civarında keyifli bir sabah kahvaltısı yapıyoruz.
Yola devam ederek Airai Limanı’na (Demircili)  uğruyoruz. Sonra Gülbahçe, Eski Balıklıova, Yeni Liman Sakız Köyü, Gerence Koyu, Kiremit Burnu, Mordoğan, Kaynarpınar’ı görerek ilerliyoruz.  Demircili Limanı ve Eski Balıklıova’da çevreyi gezip bilgi alıyoruz. Öğlende Karaburun İskelesinde balık yiyoruz.

Öğleden sonra artık boşalmakta olan dağ köylerine doğru uzanıyoruz. Nefis manzaralar eşliğinde yol alırken, terk edilen köylerin hüzünlü öykülerini dinliyoruz. Kimisinde inip geziyoruz. Gerçek bir ıssızlık içinde zamana direnmeye çalışan Sazak Köyüne gidiyoruz. Dileyen gezginlerimizle birlikte, köye yürüyoruz (yaklaşık 1,5 saatlik bir yürüyüş). Ve ulaştığımızda sonsuz bir ufku seyreden bu köyün her taşı, her yıkıntısı bize anılarını fısıldıyor. Tatlı bir rüzgar hüznümüzü dağıtırken, bu yöreye eski insanların neden “Rüzgarlı Mimas” adını koyduğunu anlamamız güç olmuyor..

Dönüşte Balıklıova’da mola verip fırından yeni çıkmış un kurabiyeleri alıyoruz. Akşamüzeri biraz yorgun ama çok keyifli bir tur yapmış olarak evlerimize dönüyoruz..
--------------------------------------------------------------------------------
Tur Fiyatı: 60,-TL
Fiyata Dahil Olan Hizmetler: Ulaşım, rehberlik, sabah kahvaltısı.
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler: Öğle yemeği, içecekler.
--------------------------------------------------------------------------------
Notlar:
** Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
** Katılımcı sayısı 25 kişi altında olursa gezi küçük otobüsle yapılır.
** Tura son kayıt tarihi 25 Kasım 2011Cuma günüdür.
** Tur bedeli ödenmedikçe rezervasyon kesinleşmez
** Günü birlik turlarda koltuk numarası verilmez
** Hava durumuna ve yürüyüşe uygun kıyafet ve ayakkabı ile gelmeniz önerilir.
** Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir
--------------------------------------------------------------------------------
Kaynak: Ebruli Tur

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...