Bayramda Yapılabilecek Etknlikler

Bu bayram tatile gitmek yerine, büyüklerinizin gönlünü almayı, aynen çocukluğunuzdaki gibi onları ziyaret edip ellerini öpmeyi tercih ettiyseniz, ne mutlu size... 


Yaşlı birisi değilim ama insan kutladığı bayramların sayısı arttıkça anlıyor ki, tebrik edilme sırası size geliyor. Siz geçmişte o kadar çok yer gezdiniz, sonradan da tatilleri bahane ederek o kadar ihmal ettiniz ki acaba ben ailenin büyüğü olunca bana gelecekler mi diye merak ediyorsunuz? 

Bayramlar bizim geleneklerimiz, geleneklerimizden kopmak belki bizim hayatımızdan bir şeyleri çok fazla değiştirmeyecek ancak çocuklarımızın ve sonraki nesillerimizin geçmişinden kopuk bir nesil olarak devam etmesine neden olacaktır. 

Bu özlü girişten sonra tüm okuyucularımızın Mübarek Kurban Bayramını kutluyor, harçlık topladığınız günlerdeki gibi mutlu, heyecanlı, bereketli bayramlar diliyoruz... (Yengen'e katkıda bulunan herkes adına) 

Bayramda sanırım 4 gün gezilecek kadar akrabası olan yoktur. Ya da gece saatlerine kadar gezilecek kadar yoğun değilsinizdir. Arada yarattığınız fırsatlarla kendinize de değişik etkinlikler yaratabilirsiniz. 


İşte başlıyoruz...


1- Eşiniz ve çocuklarınızla birlikte sinemaya gidebilirsiniz. İzlenmesi gereken güzel filmler var. Mesela Anadolu Kartalları, Türk Pasaportu, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm, bunlar Türk filmleri. Türk Filmleri cazip gelmediyse 3 boyutlu Ten Ten'in maceralarına gidebilirsiniz. Salgın, Matt Damon'ın başrolünde oynadığı bir diğer alternatif film. 

2- Ailenizle birlikte İzmir'in bilmediğiniz bir ilçesi varsa keşfedebilirsiniz. Günler kısa erken gitmeyi düşünürseniz İzmir'in tüm ilçelerinde sabah kahvaltısı yapabileceğiniz yerler var. En uzağı Bergama ve Ödemiş 1,5 saat... İlçelerimizi gezin... Çılgınsanız Kiraz'a kadar gidip doğal ürünlerle alışveriş sepetinizi doldurun. Bayındır'dan çiçeklerinizi, Tire'den etinizi, sütünüzü, Bergama'dan süt ürünleri ve peynirlerinizi, Urla'da zeytin zamanı, Karaburun'dan Hurma zeytini, ilk mahsül zeytinyağı, Gümüldür'den kasa kasa çekirdeksiz mandalini, Dikili'den, Foça'dan balığınızı, Kemalpaşa'dan zeytin ve etinizi alabilirsiniz. 

3- Aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte piknik yapabilirsiniz. Havalar bayram boyunca güzel olacakmış . Torbalı yolundaki Efeoğlu Ormanlık alanı, Urla Uzunkuyu Piknik alanı, Emiralem'deki piknik alanı, Bornova Atlı Vadi ve Çiçekliköy, Kemalpaşa Nazarköy, Karaburun Eğlenhoca, Selçuk Belevi taraflarında bir çok piknik alanı mevcut. Ben doğal ortamda yapamam tesis olsun diyorsanız, Çeşmealtı Güvendik Park, Oğlananası Çoban Et, Tire Değirmen, Foça yol üzerindeki tesisler size yetebilir. 

4- Sanatsal etkinlikler hoşunuza giderse, 
Şimdiden iyi bayramlar...Yorumlar

Popüler Yayınlar