Ana içeriğe atla

Basmahane'den Alsancak'a İzmir

Ebruli Tur, Yard . Doç. Erkan SERÇE Danışmanlığı'nda 11 Aralık Pazar günü "Basmahane'den Alsancak'a İzmir" isimli turu ile Türk, Frenk, Yahudi ve Ermeni Mahalleleri, Kordon’da tarih yolculuğuna çıkıyor...Tur Programı

Sabah saat 10.30 ‘da Basmahane Meydanı’ndaki Tren Garının önünde buluşuyoruz. Bugün araca ihtiyacımız yok, yürüyerek gezeceğiz.

İzmir’in son yüz elli yıllık geçmişine yapacağımız yolculuk,  İzmir Türkleri ile Ermenilerin sınır değme noktalarından olan Basmane Meydanı’nda başlayacak. Dokuz Eylül Meydanı – Gazi Bulvarı – Şair Eşref Bulvarı üzerinden Montrö Meydanı’na gelinceye kadar, Eski İzmir’in önemli yerleşim alanları üzerinde yükselen Cumhuriyet İzmir’inin ilk yıllarına ait izlere dokunacağız.

Montrö Meydanında yangın sonrası İzmir’inde kurulan Kültürpark, Lozan’da Osmanlı’dan Cumhuriyet’e eğitim modernleşmesinin bir olan anıtı Atatürk Lisesi hakkında bilgi aldıktan sonra, Şehit Nevres Bulvarı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na çıkacağız. Cumhuriyet Meydanı’nda değişen şehircilik, I. Kordon’da ise değişen ticaret ve eğlence anlayışlarını gözden geçireceğiz.

Öğle yemeğimizi serbest bir mola olarak değerlendireceğiz. Yürüyüş rotamız üzerinde uygun bir restoranda yemeğimizi yiyip, biraz dinleneceğiz.

Ali Çetinkaya ile Talatpaşa bulvarlarının kesiştiği kavşaktan Kıbrıs Şehitleri’ne gireceğiz.  Efsanevi Frenk Caddesinden geriye kalan son kalıntılardan esinlenerek, İzmir’in farklı yüzlerinden birini görmeye çalışacağız.
Zaman içindeki bu kent yolculuğu,  İzmir’in XIX. yüzyılda yaşadığı değişimin en büyük hatıralarından biri olan Alsancak Garı’nda sona erecek.
--------------------------------------------------------------------------------
Tur Fiyatı: 30-TL /(Rehberlik fiyata dahil)Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler: Öğle yemeği ve içecekler..
--------------------------------------------------------------------------------
Notlar
** Turumuz 20 kişi ile sınırlıdır.
** Lütfen erken rezervasyon yaptırınız.
** Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
** Yürüyerek yapılan bir tur olduğu için- lütfen ayakkabı ve giysilerinizin yürüyüşe ve hava durumuna uygun olmasına dikkat ediniz.
**  Acentemiz zorunlu durumlarda programda değişiklik yapabilir.
--------------------------------------------------------------------------------Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...