Basmahane'den Alsancak'a İzmir

Ebruli Tur, Yard . Doç. Erkan SERÇE Danışmanlığı'nda 11 Aralık Pazar günü "Basmahane'den Alsancak'a İzmir" isimli turu ile Türk, Frenk, Yahudi ve Ermeni Mahalleleri, Kordon’da tarih yolculuğuna çıkıyor...Tur Programı

Sabah saat 10.30 ‘da Basmahane Meydanı’ndaki Tren Garının önünde buluşuyoruz. Bugün araca ihtiyacımız yok, yürüyerek gezeceğiz.

İzmir’in son yüz elli yıllık geçmişine yapacağımız yolculuk,  İzmir Türkleri ile Ermenilerin sınır değme noktalarından olan Basmane Meydanı’nda başlayacak. Dokuz Eylül Meydanı – Gazi Bulvarı – Şair Eşref Bulvarı üzerinden Montrö Meydanı’na gelinceye kadar, Eski İzmir’in önemli yerleşim alanları üzerinde yükselen Cumhuriyet İzmir’inin ilk yıllarına ait izlere dokunacağız.

Montrö Meydanında yangın sonrası İzmir’inde kurulan Kültürpark, Lozan’da Osmanlı’dan Cumhuriyet’e eğitim modernleşmesinin bir olan anıtı Atatürk Lisesi hakkında bilgi aldıktan sonra, Şehit Nevres Bulvarı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na çıkacağız. Cumhuriyet Meydanı’nda değişen şehircilik, I. Kordon’da ise değişen ticaret ve eğlence anlayışlarını gözden geçireceğiz.

Öğle yemeğimizi serbest bir mola olarak değerlendireceğiz. Yürüyüş rotamız üzerinde uygun bir restoranda yemeğimizi yiyip, biraz dinleneceğiz.

Ali Çetinkaya ile Talatpaşa bulvarlarının kesiştiği kavşaktan Kıbrıs Şehitleri’ne gireceğiz.  Efsanevi Frenk Caddesinden geriye kalan son kalıntılardan esinlenerek, İzmir’in farklı yüzlerinden birini görmeye çalışacağız.
Zaman içindeki bu kent yolculuğu,  İzmir’in XIX. yüzyılda yaşadığı değişimin en büyük hatıralarından biri olan Alsancak Garı’nda sona erecek.
--------------------------------------------------------------------------------
Tur Fiyatı: 30-TL /(Rehberlik fiyata dahil)Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler: Öğle yemeği ve içecekler..
--------------------------------------------------------------------------------
Notlar
** Turumuz 20 kişi ile sınırlıdır.
** Lütfen erken rezervasyon yaptırınız.
** Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
** Yürüyerek yapılan bir tur olduğu için- lütfen ayakkabı ve giysilerinizin yürüyüşe ve hava durumuna uygun olmasına dikkat ediniz.
**  Acentemiz zorunlu durumlarda programda değişiklik yapabilir.
--------------------------------------------------------------------------------Yorumlar

Popüler Yayınlar