Ertuğrul 2011 İzmir Konseri

Türk - Japon Dostluk Konseri 16 Eylül 2011 Cuma günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salonda saat 20:30'da...

Konser davetiyeleri Japonyanın Deprem Bölgesine Yardım amaçlandığı için 10 TL'dir.
 
Bu konser,2010 yılında Türkiye (Mersin,Ankara ve İstanbul) ve Japonyada(Osaka,Tokyo)  bu yıl eylül ayında Tokyo'da gerçekleştirilmişti.

Konser Kıl payı ve Ertuğrulun Yolculuğu adlı iki bölümden oluşuyor. Söz, Müzik, Şef, MUKAIYAMA Seiji; Soprano, S. Nazlı ALPTEKİN; Sunucu Halit MIZIRAKLI ve Orkestra, Türk-Japon Dostluk Orkestrası ve Korosu.  

1. Bölüm: "Kıl Payı" Tahran’dan Kaçış
 
- Türk marşı
- Kara gölge
- Çatışma 
- 48 saat
- Kurtarma (Kaptan Pilot: "10 dk. daha")
- Minnet

   2.Bölüm: "Ertuğrul’un Yolculuğu"
Ertuğrul Fırkateyni Mürettebatına İthaf Olunmuştur.
  -Uvertür
-Ertuğrul Fırkateyni’nin yola çıkışı 
-Deniz Yolculuğu  
- Yokohama’ya varış
- Huzura çıkış (İmtiyaz Nişanı’nın takdimi)
- Dönüş yolu ve Tayfun
- Facia ve Kurtarma
- Anıt
- Ertuğrul Fırkateyni İlahisi
 
 Gecen hafta TRT Turkte yayinlanan Tokyo konseri haberini buradan izleyebilir ve indirebilirsiniz.http://www.gumushilal.com/arsiv/media/2-eyluel-2011-saat-1540
Biraz daha icerikli olan goruntuler ise bu cuma 15:40 da yine TRT Türkte yayinlanacak.

Besteci Sayın Mukaiyama-san'ın mesajını da lütfen okuyun.

"1876’da Osmanlı imparatoru 2. Abdülhamit tahta çıkmıştı. 1887’de Prens Komatsu Nomiya Akihito, batı ülkelerinde askeri gözlemlerde bulunmak üzere çıktığı seyahatı sırasında Osmanlı topraklarına da uğramış, Osmanlı Sultanı’nı da ziyaret etmişti. Bunun üzerine Sultan Abdülhamit 1889’da, Prens Komatsu’ya teşekkürlerini iletmek ve Osmanlı’nın en üst düzey devlet nişanı olan İmtiyaz Nişanı’nı takdim etmek amacıyla Japonya’ya bir savaş gemisi göndermeye karar vermişti. Böylelikle Padişah’ın uzak diyarlara savaş gemisi gönderme rüyası da gerçekleşmiş olacaktı. Ama ne yazıkki göreve seçilen Ertuğrul adlı fırkateynin hikayesi bir drama dönüşecekti.
Ertuğrul Fırkateyni, 16 Eylül 1890’da amacını başarıyla tamamlayıp Yokohama’dan ayrıldı. Fakat Kushimoto beldesi yakınlarında tayfuna yakalanarak büyük bir felakete uğradı. Felaketi duyan Kushimoto halkı (çoğunlukla balıkçılar) gece yarısı felaketzedelerin yardımına koştu. Ancak 650 mürettebattan sadece 69’zunu mucizevi bir şekilde kurtarmayı başarabilmişlerdi. Bu olay, iki ülkeyi birbirine derinden bağladı. Aradan geçen yüzyıla yakın bir zamandan sonra İran-Irak savaşı patlak verdiği sırada Türkiye, İran’da mahsur kalan Japonların kurtarılmasını sağlayarak geçmişteki yardımları unutmadığını gösterdi. İki ülkenin bu gibi hayati yardımlaşmaları sayesinde derin “Dostluk”ları giderek perçinleşti. Bende bu hikayeleri müzikle ifade etmeye çalışarak Kushimoto’dan・Wakayama’dan・Japonya’dan bu dostluğa katkı sağlamak amacıyla bu konseri gerçekleştirmeye karar verdim. İki ülke arasındaki dostluğun daha da büyümesine bir nebze de olsa katkımız olursa ne mutlu bizlere. Saygılarımla "

Kaynak: http://www.bizimlejaponya.com/2010/

 

Yorumlar

Popüler Yayınlar