9 Eylül Kutlamalarına Hazır mısınız?


Büyükşehir Belediyesi, Enternasyonal Fuar’la kesişen İzmir’in 89. kurtuluşunu bir hafta sürecek birbirinden renkli etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin düşman işgalinden kurtuluş gününü konser, bisiklet-buz pateni şenlikleri ve çeşitli kültürel etkinliklerle kutlayacak. 9 Eylül’ün bu yıl 80. Enternasyonal Fuarı ile çakışması, İzmir’deki kurtuluş coşkusunu ikiye katlayacak...İzmirli sevilen sanatçı Bengü ve Levent Yüksel’in sahne alacağı 9 Eylül kutlama konseri, İzmir Enternasyonal Fuarı ziyaretçilerinin de izleyebilmesi amacıyla Kültürpark içinde düzenlenecek. Saat 21.30’da başlayacak olan konser, yeraltı otoparkının bulunduğu alanın üstünde gerçekleşecek. Konserden önce saat 20.45’te Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayacak fener alayı yürüyüşünde, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun coşkusu yeniden yaşatılacak. Yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’ndan Kültürpark’taki konser alanına kadar sürecek. Gece, havai fişek gösterileriyle daha da aydınlanacak.


Bir kent, altı kitap

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 9 Eylül kutlamaları çerçevesinde birbirinden önemli etkinliklere de imza atacak. 5 Eylül Pazartesi günü, Vasıf Çınar Meydanı’nda “İzmir’de olmak İzmir’de yaşamak” konulu fotoğraf sergisi açılacak. Saat 18.00’deki serginin ardından İzmir Sanat’ta “9 Eylül’e doğru bir kent, 6 kitap” konulu söyleşi gerçekleştirilecek. Kültürpark’taki söyleşinin başlama saati 19.30. 6 Eylül Salı günü, “İzmir ve Akdeniz Dünyası” konulu panel, akademisyenleri ve tarihçileri buluşturacak. Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’ndeki panel, saat 18.00’de başlayacak. 


Bisiklet şenliği

Kutlamalar kapsamında 7 Eylül günü İzmir Bisikletçiler Derneği ve Perşembe Bisikletçileri işbirliğinde bir “bisiklet turu” gerçekleştirilecek. Katılımın yüksek olması beklenen tur, saat 20.00’de Konak Saat Kulesi önünden başlayacak ve Tarihi Havagazı Fabrikası’nda noktalanacak. Bisikletçiler burada, saat 21.00’de başlayacak olan 3 Oscarlı “Sunset Bulvarı” isimli filmi hep birlikte izleyecek. Film gösterimi tüm İzmirliler’e açık ve ücretsiz olacak.

Buz”da büyük coşku

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı, kutlamalar kapsamında “Buz Pateni Şenliği”ne ev sahipliği yapacak. Şenlik 10 Eylül Cumartesi günü saat 16.00’da başlayacak. 11 Eylül Pazar günü ise Üçkuyular İskele ve Konak’taki Hasan Tahsin Anıtı arasında “9 Eylül Koşusu” gerçekleştirilecek. Koşunun başlama saati 09.00.

Yorumlar

Popüler Yayınlar