80.İEF


Türkiye’nin ilk, tek ve en uzun süreli uluslararası fuar organizasyonu olan İEF-İzmir Enternasyonal Fuarı’nın 80.si  8 – 18 Eylül 2011  tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
 
İzmir Enternasyonal Fuarı, 80. yılında ilk kez “partner ülke” uygulamasına geçiyor. İzmir, partner olarak Avusturya’yı, “onur konuğu il” olarak da Denizli’yi ağırlayacak. 80. fuarın teması ise “Çevre ve Çevre Teknolojileri” olarak belirlendi...
İEF - İzmir Enternasyonal Fuarı, 80. yılını yeniliklerle kutlamaya hazırlanıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bu kentte fuarlar açın, kongreler düzenleyin” direktifi üzerine kurulan İzmir Enternasyonal Fuarı, 80. yaşında ilk kez “partner ülke” uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Fuarın ticari yönünü ortaya çıkarma amacıyla yapılacak uygulamanın ilk konuğu Avusturya olacak.

80.İEF’nin partner ülkesi olan Avusturya, Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan, dokuz eyaletten oluşan bir federasyon. Ülkeler arası ticari ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesinde önemli katkı sağlayacak partner ülke uygulamasında amaç, Avusturya’nın kültürel boyutunun yanısıra ticari ve yatırım olanaklarıyla da tanıtmak olacak
  
Şimdiye değin, sırasıyla Fransa,  İtalya, Romanya, İsveç, Pakistan,  Endonezya, Hindistan, Bulgaristan, Moldova, Çin Halk Cumhuriyeti, Bosna ve Hersek, Mısır, Rusya Federasyonu,  Tunus,  Kazakistan, Ukrayna, Küba, Etiyopya’nın onur konuğu ülke olduğu fuarda, Avusturya ilk kez  partner ülke olacak.

Fuarın “Onur Konuğu İli” bir sanayi şehri olan Denizli.

2005 yılından buyana sürdürülen Onur Konuğu İl uygulamasında ise bu yıl fuara konuk olacak kent Denizli olacak. İzmir’den sonra Ege Bölgesi’nin en büyük ikinci kenti olan Denizli, 80. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda sanayi ve ticaretinin yanı sıra tarihsel zenginlikleri, yöresel kültürü, yemekleri, el sanatları, örf, adetleri ve diğer tüm yönleriyle, kendisini tanıtma ve sergileme olanağını bulacak. Antik kentleri ve travertenleriyle ünlü Pamukkale ile önemli turizm merkezlerinden biri olan Denizli, Türkiye’nin son yıllarda önemli gelişme gösteren şehirleri arasında yer alıyor.

Her yıl farklı bir tema

Ülkemizin uluslararası nitelikteki ilk fuar organizasyonu İzmir Enternasyonal Fuarı, 80. yılında, kapılarını “Çevre ve Çevre Teknolojileri” temasıyla açacak.

Sürdürülebilir bir yaşam ve çevre için yaşadığımız şehirleri en az düzeyde kirletmenin yollarını bulmak zorunda olduğumuz şu dönemde;  fuara paralel olarak 8 – 18 Eylül 2011 tarihlerinde “Çevre ve Çevre Teknolojileri” zirvesi düzenlenecek.

Tekne, Yat ve Denizcilik özel bölümü

80. İEF’ye ilişkin diğer hazırlıklar ise sürüyor. Fuar kapsamında bu yıl Tekne, Yat ve Denizcilik özel bölümünün üçüncüsü gerçekleştirilecek. Her yıl çeşitli deniz aktiviteleri ile düzenlenen Tekne, Yat ve Denizcilik özel bölümü sektörün önde gelen kuruluşları ve deniz tutkunlarını İzmir’de buluşturacak.
 

Yorumlar

Popüler Yayınlar