Kuğu Gölü İzmir'de


Kuğu Gölü balesi ilk kez 90 kişilik dev kadro ve yeni yorumla 29 Haziran’da Aspendos’ta, 4 Temmuz’da İzmir’de sahnelenecek...


P. I. Çaykovski‘nin müziğiyle dünya bale tarihinin en sevilen yapıtı olarak bilinen Kuğu Gölü, Türkiye’de 90 kişilik dev bir kadroyla ilk kez 18. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali‘nde sahnelenecek. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün isteği üzerine, başkoreograf Mehmet Balkan tarafından, İstanbul, İzmir, Samsun, Antalya, Mersin ve Ankara Müdürlükleri bale topluluklarından derlenen 90 kişilik dansçı kadrosunun görev aldığı Kuğu Gölü’nde İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı dünyanın ünlü opera-bale şeflerinden Stutgart orkestrasının genel müzik direktörü James Tuggle yönetecek.

Özgün hali 4 perde olan ancak genellikle 3 perdelik versiyonu sahnelenen Kuğu Gölü’nü Mehmet Balkan iki perde olarak yeni bir yorumla hazırladı. Başlangıçtaki prolog, izleyicinin yapıtı anlamasında büyük kolaylık sağlıyor. Bu yoruma göre yapıtın güncel librettosu Şefik Kahramankaptan tarafından yazıldı. Lale Balkan tarafından sahneye konulan yapıtın koreografisi Mehmet Balkan’a ait. Özellikle ”beyaz sahne” olarak bilinen kuğuların toplu danslarında Petipa ve İvanov’un çizgisinden yola çıkan Balkan, danslarda ve akışta pek çok yeniliğe başvurdu.

Sahne ve giysi tasarımı Savaş Camgöz tarafından hazırlanan, ışık uygulamasını Taner Aydın’ın yaptığı Kuğu Gölü’nde, ”temiz bir aşkın, büyü ve kötülüğe nasıl galip geldiği” anlatılıyor. Klasik yaklaşımda başkahramanlardan Odette ve Odille aynı balerin tarafından canlandırılırken, Balkan’ın uygulamasında bu kişilikleri iki ayrı balerin vurguluyor ayrıca erkek kahraman Prens Siegfried de, klasik yorumlara göre daha etkili bir rol olarak öne çıkarılıyor.
Türk bale geçmişinde ilk kez 90 dansçının aynı anda rol aldığı dev yapım, 29 Haziran’da 18. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nde sahnelenecek. Aynı kadro, yapıtı 4 Temmuz’da İzmir’deki Bornova Açıkhava Tiyatrosu’nda tekrarlayacak.

Kuğu Gölü’nün bu dev prodüksiyonunu hazırlayan Mehmet Balkan, Ankara Devlet Konservatuvarı mezunu, yıllarca Avrupa’da dans etmiş, 80′i aşkın koreografisi dönüşümlü olarak çeşitli dünya sahnelerinde yer alan, üç kez Avrupa’nın en iyi koreografı seçilmiş, Portekiz Devlet Balesi’nin dört yıl yöneticiliğini yapmış bir sanatçı. Balkan, Mersin ve Samsun’dan sonra Ağustos’ta Bodrum Bale Festivali’nde ve önümüzdeki sezon Antalya’da sahnelenecek olan ”Çağrı/Mevlana” başlıklı özgün koreografisiyle Andante Dergisi’nin 2010 Donizetti Klasik Müzik Ödüllerinde ”En iyi koreograf” ödülünü de kazandı.

İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı iki temsilde de yönetecek olan Amerikalı şef James Tuggle, opera ve bale yapıtlarındaki uzmanlığıyla tanınıyor. 1980′den bu yana ağırlıklı olarak Avrupa’da çalışan Tuggle’ın kiminde şef, kiminde genel müzik direktörü olarak görev aldığı ünlü kurumlar arasında Berlin’deki Alman Operası ile Komik Opera, Stutgart Balesi, Dresden Semper Operası, Viyana Şehir Operası, Lizbon Balesi, Covent Garden Kraliyet Operası, Roma Operası, New York- Metropolitan Operası (Amerikan Bale Tiyatrosu) Milano-La Scala Operası yer alıyor.

Kaynak: İzmir'de Sanat

Yorumlar

Popüler Yayınlar