Sema ve Kastanyet

Sufi & Flamenko projesi, Türkiye ve İspanya önderliğinde hayata geçirilen medeniyetler ittifakından yola çıkarak dinler ve kültürlerarası diyalogu konu alan bir sanat projesidir.

Sergi 21 Haziran - 01  Temmuz arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde...
Türkiye, İspanya halkının Endülüs’te yüzyıllarca kardeşçe yaşamasını ve dil, din, ırk gibi farklılıkların ortak bir kültür oluşturmaya engel olmadığını aksine renkli bir mozaiğin ortaya çıkmasına vesile olabileceğini anlatan Sufi & Flamenko (1300 yıllık dostluk) adli sanat projesinde, projenin de yaratıcısı ressam Derya Var’ın 20 adet yağlıboya tablolarım sergilenecek ve birde müzik dinletisi olacaktır. TRT sanatçılarından kanun üstadı Tahir Aydoğdu, neyzen Bilgin Canaz ve solist Bilal Demiryürek’in yer aldığı ayrıca Hollanda ve Barcelona'dan 4 İspanyol sanatçısının eslik ettiği etkinlikte; 11 ve 12. Yüzyıldan itibaren Anadolu’daki tasavvuf müziğinin gelişimi ile etkilerini anlatan ayin, ilahi ve semalar; aynı yıllarda İspanya’daki Akdeniz Müziği örnekleri ile birlikte gerek dönüşümlü gerekse birbirinin içine girecek şekilde sunulmaktadır.

Binlerce kilometre uzaklıkta da olsak, farklı kültür, din, dille de yasasak, farklılıklarımızın en büyük zenginliğimiz olduğu, bu farklılıkların da bir çatı altında bir araya gelebileceğini Hz. Mevlana’nın "Gel, kim olursan ol yine gel" evrensel felsefesiyle ifade etmek istiyoruz.

Sanatçı: Derya Var
Tür: Resim Sergisi
Sergi, Pazar günleri hariç her gün 10:00 – 18:00 arasında gezilebilir.
İrtibat için AASSM Halkla İlişkiler: (0232) 293 38 17 / 19 / 20
 

Yorumlar

Popüler Yayınlar