Claros

Claros, Delphi ve Didim ile birlikte, Antik Çağ'ın çok önemli üç kehanet merkezinden biridir. Adı geçen diğer iki şehirde 19. yy. başlarından beri kazı çalışmaları yürütüldüğü halde, Klaros'taki kazılar ancak 1950'de bir Fransız kazı ekibi ile başlamıştır. Bugün ise bir Türk kazı ekibinin (Ege Üniversitesi) yürüttüğü çalışmalara, Fransız arkeologlar da katılmaktadır...

Klaros'da yakın zamanda ortaya çıkan kehanet odası (tapınak mezarlığı), sunaklar, adak yeri, ve kült heykelleri gibi buluntular sonucu, şehir günümüze dek en iyi korunan kutsal yerlerden biri olarak bilinmektedir. Bulunan birçok yazıt sayesinde bu kehanet merkezinin işleyişi hakkında bilgi sahibi olunabildi. Symrna'nın (İzmir) kurucularına görkemli bir gelecek vaadederek şehrin kurulmasını da buradaki kahinler salık vermişti.

Sergi, Tanrı Apollon'un danışma seanslarını, her yıl dönem hakkındaki bilgilerimizi yenileyen arkeologların mantıksal çıkarım ve duygularının etkili bir şekilde gösterildiği bir görsellikle yeniden canlandıracak.

Uluslararası bir bilimsel komite tarafından hazırlanan ve özel bir senografi ile sunulacak,

Bir ilk olma özelliği taşıyan bu sergi, orijinal belgeler, maketler eşliğinde, yakın zamanda kazısı yapılan bu antik şehrin önemini gözler önüne serecek.

Kaynak: www.izmir.com.tr

Yorumlar

Popüler Yayınlar