Şebo 9 - Arena 4

16 sene aradan sonra canlı izleme olanağı bulduğum Şebnem Ferah, geçen süre içerisinde kendisinden ve sanatından hiç bir şey kaybetmeden üzerine eklemişti. İlk izlenimim buydu...

Peki ya İzmir 16 senede üzerine bir şey katmış mıydı?

Bence Arena kocaman bir fiyasko...

1994 senesiydi yanlış hatırlamıyorsam, Ege Üniversitesi'nde bir konsere katılmıştım Volvox isimli genç bayanlardan oluşan bir rock grubuydu. O zamanlar yerli yabancı bilindik parçaları çalıyorlardı. Çok eğlenmiştik ama tanımıyorduk hiç birisini. 1-2 sene sonrasında önce Özlem Tekin daha sonra Şebnem Ferah solo albümler çıkarttı ve her ikiside çok başarılı bir grafik sergilediler. İşte o zaman tanımadığım Volvox kızlarını tanımıştım.

Zaman içerisinde Özlem Tekin'in çizgisinde düşüş gözlenirken sinema sektöründe de başarılı olduğunu rol aldığı bir kaç filmde görebilmiştik. Ama Şebnem Ferah sahneler haricinde hiç görünmüyordu.

Cumartesi İzmir Arena'da verdiği konseri dinlerken Şebo hakkında hiç bir şey bilmediğimi farkettim. Bildiğim tek şey müziğinin çok hoşuma gittiği idi. Anlaşılan magazincilerimizin erişemediği, malzeme bulamadığı nadir sanatçılardandı. Aslında hiç bir sanatçının özelini merak etmiyorum ama bazı sanatçılar icra ettikleri sanattan daha fazla özel hayatları ile gündeme geliyorlar. Demek ki onların sanatlarında konuşturacakları bir şey yok...

Neyse konuyu çok fazla uzatmayalım. Son günlerde dillerden düşmeyen Nilüfer düeti ile çok konuşulan Şebo karşımdaydı. Tahmin ettiğim gibi sade, sempatik ve masum görünüyordu. (Masumiyet algım fırlamalık düşünmemesinden ötürü)

Seyirci ile diyaloğu çok ölçülüydü. Sahnede seslendirdiği ilk parçasının ardından karşılaştığı manzara karşısında gözlerinin doluşu ve hislerini dile getiremez oluşunun konser performansını şımarıklık olarak etkileyeceğini düşünerek ne büyük hata etmişim.

Şebnem Ferah'ın doğum günüymüş ve hayranları aralarında örgütlenerek el pankartları yaptırmışlar. İlk parçanın ardından kararan salon aydınlandığında herkesin pankartları havadaydı. Gördüğü manzara karşısında heyecanını görebildiğimiz sanatçı bir kaç dakika hislerini dile getirmeye uğraştı. Defalarca seyircisinin karşısında eğilerek selamladı.

Şebo konserini takip ettiğimiz yaklaşık 100 dakika boyunca kusursuzdu. Hiç bir eserinde falso yoktu. Hiç bir eserinde seyirciye veya vokaliste pas atarak tembellik yapmadı. Gerektiği kadar pas attı. Son dönemece girilene kadar müzisyenleri sololarını abartmadılar. Sadece sonlara doğru yan flütçünün vokali pek anlaşılamadı çünkü salonun ses düzeni berbattı.

Şebo hakkında eleştireceğim tek şey sahneye gelişinin yazılandan 40 dakika sonra olmasıydı. Herkesten beklerdim Şebnem Ferah'tan bu kadarını beklemezdim. 10-15 dakika tolere edilebilir ancak dayanacak bir duvarın bile olmadığı bir salonda balık istifi gibi dururken pek tolere edilmiyor.
 
Nilüfer ile yapmış olduğu Erkekle Ağlamaz düetini vokalistiyle yaptı. Vokalist sınıfı geçti.

Dinlediğimiz parçalar içerisinde seyirciyi en fazla çoşturanlar Erkekler Ağlamaz, Sigara, Ben Şarkımı Söylerken oldu.

Seyircinin en çok istediklerinin başında ise ilk albümünün slow parçası Yağmurlar oldu.

İzmir Arena bütün beklentilerimi hayal kırıklığına dönüştürdü. İzmir'in belkide eğlence için en güzel yerlerinden birisinde kurulmuş. Hem de sadece bu iş için kurulmuş bir mekan ancak ilk kez gittiğim Şebnem Fetah konseriyle sınıfta kaldı.

Kötü olanları sıralayım.

1. İçerisi eğer 1000 kişilik tasarlandıysa 1000 biletli seyirciyi içeri alın. 1500 kişi alırsanız izdiham olur.
2. Konser alanı yapıyorsanız Şebnem Ferah, Sertab Erener vs. gibi kısa boylu sanatçılarında gelebileceğini düşünerek sahnenizi en az 2 metrelik bir platformdan oluşturmazsanız seyircinin yarısı sanatçıyı göremeden konser biter.
3. Sahneyi yükseltemiyorsanız ünlü konser alanlarını inceleyin. Arkadan öne doğru gelen meyili biraz dikkate alın.
4. Güvenlik nedeni ile tek giriş kapısından aldığınız o kadar insanı yine o kapıdan tahliye etmeye kalkarsanız rezalet olur.
5. Salonda büyüklüğü ne olursa olsun sadece 1 noktada tuvalet olur, o da giriş/çıkış kapısının hemen önünde olursa, bol bol küfür yersiniz.
6. Otoparkı olmayan konser alanlarına gitmek istemiyorum ama AASSM haricinde böyle bir salonumuz yok maalesef.
7. Böyle bir salonda ses sistemi benim evimdeki ses sisteminden farksızdı. Ses çınlaması, mikrofon ayarsızlığı, sesin salondaki dağılımı iğrençti. Bazı şarkıların hiç bir sözü anlaşılamadı. Bildiğimizden biz söyledik.
8. İçeriye fotoğraf makinası/ video sokmak yasaktır diye biletlere yazıyorsanız. İçeri sokmayın. İçeride en az 500 kişi fotoğraf makinası ile girmişti.
9. Havalandırma var mı salonda... Deniz kenarında durmadığım zamanlarda nefes alamadığım oldu.

Gecenin sonunda Şebnem Ferah, benden 10 üzerinden 9 aldı. 1 puanı geç kaldığı için kestim :)
Arena ise 10 üzerinden 4 puan alabildi benden. O da mekanın bulunduğu semtin hatrına... Geri kalan herşey hikayeydi.

Son olarak İzmir Arena'nın bulunduğu semtin ismini bilmeyen çoktur. En kısa sürede Turan semtini anlatmak farz oldu...

Yorumlar

Popüler Yayınlar