Nefretten Dostluğa

Almanya'nın İzmir Başkonsolosluğu işbirliğiyle, Elysée Anlaşması'nın 48. yılı dolayısıyla "Marianne - Germania (1550 - 1999) iki kadın, iki ulus, iki ulusal efsane. Nefretten dostluğa" sergisi, Fransa - Almanya ilişkileri tarihindeki dört yüzyıldan uzun bir dönemi renkli bir şekilde sunuyor.

Sergi 15 Nisan'a kadar Fransız Kültür Merkezi'nde...Bu olağanüstü ilişki, hem en zor dönemlerinde hem de en verimli zamanlarında, sınırın her iki tarafındaki karikatüristlere esin kaynağı oldu. Popüler ikonografi -özellikle de karikatür- bu tutkulu ilişkideki gelişimin izlerini taşıyor. Diğer tarafa dair betimlemeler, tüm bu zaman boyunca birbirleriyle atıştı durdu. "Öncekilerden miras kalan düşman", sergilenen karikatürlerin de anlattığı durumlara rağmen, Elysée Antlaşması'nın 48 yıl önce imzalanmasından bu yana, Avrupa'nın inşasında artık beraberce itici bir güç oluşturduğu ayrılmaz bir dost haline dönüştü.Marianne” ve “Germania”, iki sembol ve iki klişe: neşeli, şakacı ve kırmızı jakoben şapka kullanan “Marianne”, disiplini ve ağır kanlılığıyla öne çıkan tipik Alman “Germania”. Sanatsal düzeyde bu iki figürle zamanın ruhu yansıtılmaya çalışılmaktadır. 1550-1999 yılları arasında Fransız ve Alman karikatürlerinde yer alan bu iki kadın figürü ve zaman zaman ünlü siyasetçilerin karikatürü yabancılaştırılarak oyun yoluyla iki ulus arasındaki bağların düşünülmesi sağlanmaktadır.

Almanya ile Fransa’nın sembolik düzeyde en çok bilinen temsilcisi olarak bu iki kadın 87 farklı çizimlerle kronolojik anlamda 19. ve 20. yüzyılı yansıtan yedi zaman kesitinde gösterilmektedir. Ulusun anlık görüntüsünü çizen bu resimler, aynı zamanda değişkenlik içerisindeki Alman-Fransız ilişkilerini mizah yoluyla da ele almaktadır.

Zengin ve kaliteli çizimlerden oluşan bu sergi Münih’teki Ludwig-Maximilian Üniversitesinde Prof. Dr. Ursula E. Koch tarafından tasarlanmış ve Fransız Enstitüsü ile Goethe Enstitüsünün işbirliğinde hazırlanmıştır.

Alman – Fransız Dostluk Anlaşması olarak ifade edilen “Elysée Antlaşması”, 22 Ocak 1963’te Federal Başbakan Konrad Adenauer ile Fransız Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle tarafından Paris’teki Elysée Sarayında imzalanmıştır. Alman – Fransız işbirliği hakkındaki bu antlaşma, Avrupa’da iki komşu ülkeyi uzun bir düşmanlık ve kayıplarla dolu savaşlar sonrasında birbirine daha çok yakınlaştırmıştır. Bu antlaşma ile her iki hükümet dış, güvenlik, gençlik ve kultür politikası alanındaki tüm önemli konularda istişare yapmaya yükümlüdür. Ayrıca, bu antlaşmayla hükümetler düzeyinde düzenli aralıklarla toplantıların yapılması karara bağlanmıştır.

Yorumlar

Popüler Yayınlar