Fuar / Kültürpark

Geçtiğimiz Cumartesi günü Kitap Fuarı'nı gezmek niyetiyle eşimle birlikte fuara gittik.

Fuarın otoparkına girmek için yaklaşık 15-20 dakika sıra bekledik.

Sonra bir uçtan bir uca yürüdük Fuar'ın içinde...

Tam Fuar alanına varmıştık ki vazgeçtik...

Ben bu kadar izdiham olacağını tahmin etmiyordum açıkçası.

İçeride kitapları bedava dağıtıyorlar deseler yine de bu kadar insanın gelip alacağını hiç tahmin etmezdim.

Çok şaşırdık. Ve kapının 50 metre uzağında kalabalığın tam ortasında kala kaldık. İçeri girip girmemeyi tartışırken akın akın insanın fuar alanına doğru geldiğini gördük. Vazgeçtik.

İçeride standlara rahat rahat bakamayacaksam, itiş kakış içerisinde olacaksam ve bazı yayınevi yöneticileri ve yazarlarla sohbet edemeyeceksem niye gireyim ki fuara?

Gerisin geri dönmeye başladık. İnsanlar üzerimize üzerimize geliyordu. Dalgalara karşı kürek çekiyormuş gibi hissettim kendimi.

Havanın güzel olması, 23 Nisan olması, Cumartesi olması vs vs vs hepsi birer neden olabilir ancak sonuçta başka bir yerde bedava kitap dağıtsanız tenezzül edip elini uzatmaz insanlar. Bu İzmir'in güzelliğidir.

Gezemediğimiz için biraz burukluk oldu ama gidip kitaplarımızı başka bir kitapçıdan aldık .

Fuarın içinde gezerken ise bu kadar güzel bir alanının ne kadar kötü yönetildiğini ve bu kadar atıl bırakıldığını bir kez daha gördük. Yılın 365 günü ne güzel etkinlikler yapılabilir oysaki?

Temizlemesi kolay

Güvenliği kolay

Araç trafiğine kapalı olması güzel.

Mesela 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebeti ile çocuklarımıza yönelik 10-15 günlük etkinlikler planlanabilirdi fuar alanında. Hem çocuklarımız rahatça oynar, eğlenir hem de ekonomimize biraz can gelebilirdi.

Neler mi yapılabilirdi? Lunapark zaten var. Çeşitli oyun alanları kurulabilirdi. Eğitim kurumları, oyuncak üreticileri/satıcıları standlar kurabilirdi. Çocuk tiyatroları gösteriler yapabilirdi. Karşıyaka ve Gaziemir'de bir hafta süren Halk Oyunları Festivallerinden ekipler buraya çağrılarak birer gösteri yaptırılabilirdi. Her gün bir sanatçı konser verebilirdi. Ulusal Egemenliğimizi anlatan sergiler, etkinlikler yapılabilirdi. Bizlerin bile zor yakaladığı geleneksel çocuk oyunlarımızın örnekleri sunulabilir şimdilerde balkona bile salınmayan ufaklıklarımızın sosyalleşmesi sağlanabilirdi? ....

Daha bunun gibi 5 paragraf yazabilirim. Bunu koskoca Belediyemizde düşünecek birisi yok mu?

Mermer fuarı kentimizin %95'ni ilgilendirmediği halde ne kadar önemliyse. Kentimizin %50'sinden fazlasını ilgilendiren bu tarz bir Çocuk Bayramı kimbilir kaç çocuğumuzu mutlu edecektir? Bir çocuğun gülümsemesi kadar güzel bir şey olabilir mi?

Aynı etkinlikleri Mayıs ayı boyunca gençler için, Ekim ayı boyunca Cumhuriyetimiz için, Aralık ayı boyunca yeni yıl için, Ağustos 15- Eylül 15 arası İEF için, Mart ayı boyunca İzmirli tüm sanatçılar için yapabiliriz....

Alan müsait...

Gidip Alsancak Vapur İskelesi önünde Şevval Sam'ı çağırıp duyuru yapmadan 300 -500 kişiye dinleteceğinize... Fuar'da halka açık konser yapın duyurun binlerce insan gelsin..

Bu arada Açıkhava tiyatrosu, İzmir Sanat, İsmet İnönü Sanat Merkezi gibi etkinlik ve gösteri merkezlerini de paylaşın bizimle...

Oralar bizim paralarımız ve emeklerimizle, bizler için yapılmadı mı? Niye boş duruyor?

Yetkilileri bu konularda daha etkin olmaya çağırmak istiyorum ama onlar şu an partilerinin peşinde... Çünkü onlar halka hizmetten önce parti ve parti başkanlarına hizmet etmek için varlar...

Anlayan anlamıştır umarım...

Yorumlar

Popüler Yayınlar