Carmen 3D SinemalardaGeorge Bizet'in dünyaca ünlü eseri Carmen, Londra Kraliyet Operası tarafından hazırlanan 3D teknolojisinde gösterime girdi.

İzlenimlerim...


Sinemada opera izleme fikri çok enteresan geldi bana. Çünkü İzmir Devlet Operea ve Balesi'nde bilet bulmak çok zor bir iş. Biletlerin ilk çıktığı gün bile bilet alma ihtimaliniz oldukça düşük. Karşıyaka'da inşaa edilecek yeni opera salonu yapılınca bu eziyete birde uzaklık eklenecek. Dolayısı ile Operaya gitme şansımız çok çok azalacak.

Bu konuda ilgili mercilere eleştiri yapmadan geçemeyeceğim. İzmir'in çok güzel bir yerinde oldukça büyük bir araziye, çok gereksiz ve çok amaçsız bir salon yapılarak güzelim alan heba edildi. Yapılan bina mimari açıdan güzel olabilir. İşlevsellik açısından şu an hizmet verdiği kuruma faydası da olabilir ancak bu kadar büyük bir alanda neden çok amaçlı bir kompleks yapılmadı? Neden koskoca araziye dikilen salonun kullanım alanı tahmin ediyorum arsanın %25'ni oluşturuyordur. %30-40'ı da binanın gereksiz mimari uzantıları... Neyse konumuza dönelim Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi hakkında Belediye'ye sitemim çok .

Bizet benim en çok beğendiğim ustalar arasında, eserlerini çok beğenir defalarca dinlerim. Hele ki bu ustanın ustalık eseri çingene kızı Carmen'in hikayesi ve müzikleri muhteşem. Daha önce sinema versiyonunu izlemiştim. İlk kez operadan izleme olanağı buldum. Hemde Londra Kraliyet Opera'sından...

Hem de 3 boyutlu...

Hemde 3'ü hiç opera izlememiş, 4 kişi ile...

Onlar için güzel bir deneyim, Carmen'le başlamak. Ben Ali Baba ve Kırk Haramilerle başlamıştım...

Bizet büyük usta demiştim ya, onun bu ölümsüz eserini yayınlamayı düşünen Royal Opera House ise muhteşem bir fikre imza atmış. 3 Boyutlu gösterim...

Buraya getirerek Türk halkına sunmayı düşünen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Cinebonus'a da çok çok teşekkürler...

Ama bu kadar eziyet çektirilir mi be kardeşim... 3 saatlik eser hafta içi 21:00'de başlıyor. İş güç yorgunluk derken hele ki ilk defa gelecek olanlar için kötü bir seçim. Bari 20:00'de başlasaydı. 3. Perde den itibaren insanlar ertesi gün yapacakları işleri ve uykuyla mücadeleyi düşünmekten konuyu takip edemedi.

İspanya'da geçen bir konuyu Fransızca oynayan İngiliz oyuncular olabiliyorsa Türkçe altyazı istemek çok abartı olmazdı herhalde.. İngilizler kendileri için ingilizce alt yazı yazabiliyorlarsa, Türkiye kopyaları için Türkçe altyazı yazılabilirdi.

Neyse moralinizi bozmayım. Gerçekten çok güzel bir opera eseri.. .

20 ve 21 Nisan'da Cinebonuslarda 2 gösterim daha yapacak. Gitmeyi düşünüyorsanız gidin derim. Opera'dan korkmanın manasız olduğunu göreceksiniz.

Hele müzikler.... Toreadors...

İyi seyirler...

Not: Bu arada ilk deneyimleri olan arkadaşlara ne oldu derseniz... Birisi eşimdi zaten hoşlandı ama yorgunlukla savaştığı için çok fazla zevk alamadı... Bir arkadaşımız oldukça memnun kaldı.. Bir diğeri ise 5 yılda bir gitmek kaydıyla beğendiğini söyledi... :)))RealD ve Londra Kraliyet Operası’nın ortak yapımı olan CARMEN 3D, izleyicileri sihirli bir halının üzerindeymişçesine sahnenin kalbine, bu heyecan verici aşk, kıskançlık ve ihanet öyküsünün tam ortasına götürüyor. Bu müzikal dramanın merkezinde, aşkları tutkulu olduğu kadar geçici de olan, Carmen adlı ateşli bir çingene kadın bulunuyor. Carmen’in ağına düşürdüğü erkekler üzerinde tahrip edici bir etkisi vardır. Operanın başında onbaşı Don José ile ateşli bir ilişkiye girer. Yeni avı olan boğa güreşçisi Escamillo için Don José’yi terk edince, Don José’nin kıskançlığı öfkeye dönüşür. Carmen bu kez çok ileri gitmiş ve sırf kendi zevki için sevgilisini fazlasıyla zor bir durumda bırakmıştır.

13-14 ve 20-21 Nisan tarihlerinde CineBonus Sinamalarında...

Yorumlar

Popüler Yayınlar