Bir Başkentin OluşumuBugünün Ankara'sı... 20. yüzyılda oluştu ve tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi ile yakından ilişkilidir. Bu süreçte Alman, Avusturyalı ve İsviçreli mimarlar çok önemli bir rol oynayarak kentin çehresinin oluşmasına katkıda bulundular.

Fotoğraf sanatçısı Çetin Ergand´ın çalışmalarından oluşan "Bir Başkentin Oluşumu - Avusturyalı, Alman ve İsviçreli Mimarların İzleri" sergisi 22 Nisan'a kadar AASSM´de...

Ulusal Sosyalistler'den kaçarak Türkiye'ye sığınan bazı mimarlar yeni kurulmakta olan genç cumhuriyetin başkentine geldiler ve çalışmaları için son derece uygun bir ortam buldular. Bu mimarların yaptığı eserler, Ankara’nın kültür mirasının önemli bir parçası haline geldi.

1930’lu yıllarda Ankara’ya gelen yabancı mimarlar, kentin görünümünü önemli ölçüde belirlemişlerdir. Yeni TBMM, Sümerbank, Merkez Bankası ve birçok okul, elçilik ve üniversite binalarının yer aldığı onlarca yapı başkent Ankara’nın kültür mirasını oluşturmaktadır. Almanca konuşulan ülkelerden gelen mimarlar, 1930'lu yıllarda Ankara'nın mimari görünümünün oluşumunda belirleyici rol oynadılar.


Fotoğraf sanatçısı Çetin Ergand bu sergide, panoramik fotoğraf tekniğinin simetri vurgusuna olan katkısından yararlanarak yapılarda var olan ama algılanamayan ihtişamı görülebilir hale getirmeyi amaçlamıştır.

Yorumlar

Popüler Yayınlar