Telvin

Tutku, korku, aşk, hırs ve nefs gibi insani zaaflardan, egolardan arındığınız noktada hâlâ müzik varsa, bu saf müziktir .

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Erkan Oğur ve müzisyen arkadaşları tarafından kurulu Telvin grubuna ev sahipliği yapıyor. 


Telvin, 31 Mart'ta Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde...


Erkan Oğur, 1995 yılında İlkin Deniz ve Turgut Alp Bekoğlu ile bir araya geldi ve Telvin'i kurup müzikle ilgili arayışlarını birlikte sürdürmeye başladılar. Bu arayış “telvin" kavramının müzikteki ifadesi idi. 10 yıl boyunca aralıklarla, gerek ulusal ve uluslararası festivallerde, gerekse performans mekanlarında müziklerini icra ettiler. 2006 yılında ilk albümlerini yayınladılar.

Telvin; renkler anlamına geliyor. Tasavvuf erbabı, halden hale geçmeye, karar haline doğru yürüyüşe “telvin” diyor.

Yunus Emre'nin telvini anlattığı şiirindeki gibi;

"Hak bir gönül virdi bana ha dimeden hayrân olur.
Bir dem gelür şâdi olur bir dem gelür giryân olur"

(İnsan ruhunun kendi içinde, kutuplar arasında çalkanışı tasvir edilmiştir. Mısra başındaki "bir dem" kelimesi, ruhun durmadan değiştiğini anlatır.)

Tutku, korku, aşk, hırs ve nefs gibi insani zaaflardan, egolardan arındığınız noktada hâlâ müzik varsa, bu saf müziktir . Temalar, kainattaki müzik enerjisinin Anadolu’ya hediye edilen kısmına dayalı olarak biçimlenip, geniş doğaçlamalar içeren kendine özgü tavrıyla halden hale geçmeyi ifade etmiş ve yaşamımızdaki müzik hallerinin de bir ifadesi olmuştur.

Telvin, hem iddaasız hem de sınırsızdır.

Telvin, bir mekan ise biz kapısını dışardan çaldık. Şans eseri kapı açıldı. İçeri girdik ve kapı üzerimize kapandı. İçeride kaybolduk. Dışarıya açılan kapıyı arıyoruz.

Müzik geçmişe ait bir olgudur. Gelecekte müzik tabi ki olacaktır ama gelecekteki müziğin varlığı geçmişine bağımlıdır.

Gişe:
AASSM 0232 293 38 31
İzmir Sanat / Kültürpark 0232 293 40 49

Bilet Fiyatları
Tam: 10 TL
Öğrenci: 5 TL
İrtibat için AASSM Halkla İlişkiler: 0232 293 38 17 / 19 / 20

Yorumlar

Popüler Yayınlar