Beldelerde Tiyatro Şenliği

29. İzmir Tiyatro Günleri kapsamında Yelki, Bağyurdu, Ulucak, Yukarı Kızılca, Asarlık, Helvacı, Armutlu, Çırpı, Ayrancılar ve Ören tiyatroyla içiçe günler geçirecek...Semaver Kumpanya - Bir Tutam Hayat

 
Anton Çehov’un kısa oyunlarından uyarlayan: Yavuz Pekman
Yöneten: Işıl Kasaoğlu Dekor ve Işık Tasarımı: Cem Yılmazer Kostüm ve Aksesuar Tasarımı: Tomris Kuzu
Oynayanlar: Sezin Bozacı, Asil Büyüközçelik, Banu Çiçek, Ani Haddeler Pekman, Serkan Keskin

Anton Çehov’un küçük şakalar olarak nitelendirdiği “Ayı”, “Evlenme Teklifi”, “Düğün” , “Tütünün Zararları” ve “Arabalık” adlı kısa oyunlarından Yavuz Pekman tarafından uyarlanan “Bir Tutam Hayat”, bir ailenin içine düştüğü birbirinden komik durumları eğlenceli bir uslupla sunuyor. Günümüz Türkiye’sinin orta sınıf ailesine eleştirel bir bakışla yaklaşan bu komedi Semaver Kumpanya tarafından sahneleniyor.

08 Nisan 2011 Cuma Yukarı Kızılca
09 Nisan 2011 Cumartesi Bağyurdu
10 Nisan 2011 Pazar Ulucak


 
Mavi Sanat Tiyatrosu - Misafir

Yazan: Bilgesu Erenus  Yöneten: Gürol Tonbul Dekor: Tayfun Çebi Kostüm: Yıldız İpeklioğlu
Dans: Barbaros Ünlü Müzik: Tarkan Erkan
Oyuncular: İbrahim Raci Öksüz, Serdar Kamalıoğlu, Sadık Yağcı, Ahmet Dizdaroğlu, Musa Zindan, Devrim Akkaya, Bilge Kuzu

Bir göç öyküsü...“Misafir”, bir yerden başka bir yere gitmek zorunda kalanların, daha iyi bir yaşam uğruna yerinden yurdundan olanların, başka bir yurt edinmek isterken misafirlikleri daima yüzlerine vurulanların, davetli gelip davetsiz muamelesi görenlerin öyküsüdür. Misafirlerden bir misafirdir Musa da... Bavulunu her gün toplayan, sonra yine açandır o. "

Almanya'ya göçün 50. yılı olması nedeniyle ve UNESCO'nun 2011 yılını somut olmayan miras yarenlik geleneği olarak ilan etmesi, Bilgesu Erenus'un yazdığı Gürol Tonbul'un yönettiği "MİSAFİR" oyununu anlamlı kılmıştır.

28 MART 2011 Pazartesi Helvacı
04 Nisan 2011 Pazartesi Canlı
10 Nisan 2011 Pazar Asarlık


 
Tiyatro Bilge - Beceriksiz Korsanlar (Çocuk Oyunu)

Yazar: Yasemin TÜZÜN Yönetmen: Yılmaz TÜZÜN Müzik: Cem İDİZ
Dekor-Kostüm-Kukla: Nurhan Çal, Erdem ACAN Dans: Yasemin TÜZÜN
Kaptan: Yılmaz TÜZÜN Bilge Dede: Necmettin AMAÇ
Makarnacı: Necip Yener ÖNDER-Mete Ferit CAN Minik: Yasemin TÜZÜN
Kuklacılar... Papatya/Çocuk: Lale BAŞARA Ağaç/Maymun: Mehmet Cem ARKON

Evet sevgili çocuklar sizin düşlerinizin zenginliğinden çıktık yola. Gerçekdostluğu, sevgiyi, paylaşmayı aslında yine sizlerden öğrendiğimizi bilerek bir masal anlatıyoruz sizlere. Hep beraber elele. Kuklalar, insanlar, çiçekler, hayvanlar, yaramaz korsanlar. Hepimiz düşlerin bir parçası değil miyiz ve ulaşacağımız mutlu sonu gerçekleştirebilecek olan yine bizleriz.

29 Mart 2011 Salı Armutlu
31 Mart 2011 Perşembe Görece
03 Nisan Pazar Yelki
05 Nisan 2011 Salı Çırpı


Yeryüzü Sahnesi (Kurşun Askerin Utancı- Çocuk Oyunu )

Müzik / Hüseyin Çebi Çevre Düzeni-Giysi / Aslıhan Işık Atölye / Ümit Köseoğlu, Mustafa Işık, Hilmiye Trak
Kurşun Asker-Palyaço: Onur Bilge Kraliçe: Yasemin Toprak Sevgi: Tuğba Saçaklı Barış / Yıldız Akbıyık

Bir sirkin en gözde Palyaçosu olan Tıkırmıkır, aç gözlülükle tüm dünyayı savaşarak ele geçirmeye çalışan Kraliçe’nin yalanlarına kanarak, Kurşun Asker olmayı kabul etmiştir. Zamanla, Kraliçe’nin elinde kalan tek asker, Kurşun Asker olmuştur. Kraliçe, yeni bir savaş tasarlamakta ve yeni askerler, yeni silahlar aramaktadır. Bunları düşünürken, Kurşun Asker’i küçümsemeyi, alay etmeyi ihmal etmemektedir.

Uçurtma ve çemberlerinin peşinden, Kraliçe’nin ülkesine gelen Sevgi ve Barış, durumu anlarlar ve engel olmaya karar verirler. Çünkü çemberleri ve uçurtmaları, dünyanın sevgi ve barışa gereksinimi olan yerlerine gitmektedir. Önce casus olarak suçlanarak, Kraliçe’nin emriyle, Kurşun Asker tarafından tutuklanıp hapsedilirler. İstedikleri kadar, bilimden, sanattan, kitaplardan, iyilik ve güzelliklerden söz etsinler, bir türlü Kraliçe’yi ve Kurşun Asker’i ikna edemezler. Ama onların da, temsil ettikleri sevgi ve barış duygusundan beslenen, gizli güçleri vardır. Kolayca bağlandıkları zincirlerden kurtulurlar ve Kurşun Asker’in kendisiyle yüzleşmesini sağlarlar. Kurşun Asker, içinde bulunduğu durumdan utanmakta, geçmişin güzel günlerini, çocuk kahkahalarını özlemektedir. Geçmişe döner, Palyaço numaralarını anımsar. Sevgi ile Barış’ın yaptıklarından etkilenen Kurşun Asker, onlarla işbirliği yapmayı kabul eder. Kraliçe’nin çok etkileneceği bir “silah” yaparlar. Elbette bu silah, izleyici çocukların da katılacağı bir “oyunun” parçasıdır ve bu durumu bilmeyen tek kişi Kraliçe’dir.

30 Mart 2011 Çarşamba Çırpı
01 Nisan 2011 Cuma Yelki
02 Nisan 2011 Cumartesi Ayrancılar


 
İSEM - Ağaçların Dansı (Çocuk Oyunu)

Oyuncular: Server MUTLU, İrem ERYÜKSEL, Gamze AŞIK, Ali Rıza ÖZBİLGİÇ, Alaaddin SAKAR, Aslı ÜNLÜ, Serkan AKŞANLI, Duygu KURUBAŞ, Sinem ÇAM, Bahar ÇAM, Gökçeçiçek ÖZÜLKÜ

Kaybolan kitap sevgisi ve okuma alışkanlığının ,çocukların sevdiği masal kahramanları aracılığıyla tekrar kazandırılmasını amaçlayan oyunumuzda; Pinokyo,Kırmızı başlıklı kız, Külkedisi ve keloğlan gibibütün nesillerin dinleyerek büyüdüğü masal kahramanlarının okuma yazma bilmeden, hiçbir eğitim almadan kısa yoldan para kazanma hevesindeki iki oyun karakteriyle(Paragöz ve Oyunbozan)girdikleri mücadele anlatılıyor.

Oynanmakta olan masalları ,sahneye çıkarak bölen Paragöz ve Oyunbozan karakterleri , kitapların kağıda dönüştürülerek satılması dışında bir şeye yaramadığını söylerlerken, masal kahramanları ve seyirci çocuklar sayesinde okuma yazmanın önemini kavrayıp, okuma yazma öğrenmek isterler.

04 Nisan 2011 Pazartesi Ayrancılar
06 Nisan 2011 Çarşamba Görece
07 Nisan 2011 Perşembe Ören

Yorumlar

Popüler Yayınlar