Genç Festival Yöneticileri Atölyesi

Kendinizi gelecek neslin başarılı ve tutkulu artistik festival yöneticileri arasında görüyor musunuz? Ufkunuzu genişletme, programlama yeteneğinizi arttırma, meslektaşlarınız ve deneyimli öncülerden ilham alma gereğini duyuyor musunuz?...

23-30 Ekim 2011 tarihleri arasında İzmir’de yer alacak bu yoğun kursa dünyanın değişik yerlerinden 45 katılımcı davetli olacaktır. Atölye özellikle programlama üzerine çalışan ya da bir festival içinde programlamaya dâhil olma, programlama ile ilgili bölümlerde çalışmaya hevesli kişiler için şekillenmiştir. Katılımcılar, dünyanın değişik yerlerinden zengin deneyimlerini paylaşmak için gelen profesyonel ve çok özverili tanınmış festival yöneticilerinin rehberliğinde, heyecan verici fikirler geliştirmektedirler.

Konu bazlı küçük çalışma gruplarındaki üst düzey görüş ve fikir paylaşımları, dersler, tartışmalar, uygulama çalışmaları, atölye için katılımcıların hazırladığı araştırmalar; yerel sanatçılarla yapılan sohbetler ve yöredeki önemli kültürel kurumlarla temaslarla kaynaştırıldığında; çalışma gruplarından kazanılan bilgilerin somut çevreyle birleştirilebilmesi gibi olağanüstü bir olanak doğmaktadır.

Kent

Atölye, Türkiye’nin en büyük üçüncü kenti olan ve Ege Bölgesinde yer alan İzmir’de gerçekleşecektir. Bu eski kentin (Efes harabeleri dâhil) tarihi ve kültürel yapısının Asya ve Avrupa arasında bağ kurması da çok ilginçtir.

Tema

Bir festivalin amacı, sanatçıları yüreklendirip, onların yeni projeler üretmelerini sağlamaktır.” - İşte Bernard Faivre d’Arcier’in bu sözü Atölyenin temasıdır. Burada artistik vizyon, sosyal sorumluluk, uluslararasılaşma, iletişim ağı, yenilenme, ve devamlılığı da içine alan, festival yönetiminin artistik, sanatsal unsurları vurgulanmaktadır.

• Fikir aşamasından, planlama ve uygulamaya kadar bir artistik, sanatsal program nasıl hazırlanır, geliştirilir ve gerçekleştirilir.

• Çağdaş bir repertuar hazırlamanın riskleri nelerdir ve bunlarla nasıl başa çıkılır.

• Değişik program kalıpları nelerdir, tek veya çeşitli programlar olarak artistik ve sosyal sınıflandırma nasıl yapılır.

• Sanatsal yöntemlere kimler katkıda bulunur.

• Değişik durumlarda ve baskı altında sanatsal özerklik nasıl korunur.

• Yaratıcılık ve yenilik platformları olarak festivallerin rolü nedir.

• Başarılı projelerin ve yeteneklerin nasıl farkına varıp, gelişimlerine yardımda bulunabilirsiniz.

• Bir sanatçı icin festivalin önemi nedir, kendisiyle nasıl ortaklık kurulabilir.

• Yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde ortaklıklar nasıl oluşturulur.

• Organizasyonun mekanı neden önemlidir, programa ve seyirciye etkisi ne olur.

• Festival için Avrupa ve uluslararasılaşmanın önemi nedir.

Koşullar

Festival Katılım Ücreti
EFA üyeleri için: 750 Euro
Normal üyelik: 1.500 Euro

Ücret 7 gecelik konaklama, kayıt, konferans kitapçığı, kahvaltı, öğle yemeği, kahve molası, akşam yemeği ve ülke içindeki ulaşımla beraber kültürel programı da içerir.

Seyahat Harcamaları

Kişiye aittir. Festival görevlileri ellerinden geldiğince vize ve ilgili konularda adaylara yardımcı olmaya çalışacaklardır.

Önemli Tarihler

3.Avrupa Genç Festival Yöneticileri Atölyesine katılmak istiyorsanız ve yukarıdaki kriterleri yerine getirebiliyorsanız, formu doldurarak atelier@efa-aef.eu ya en yakın zamanda, 7 Şubat 2011den evvel gönderiniz.

Seçmeler

Başvurular seçim komitesine sunulur.
Seçilen katılımcılar Mart 2011 başlarında teyid mektuplarını alırlar.

Hazırlık

Seçilen adaylar kabul mektuplarında yer alan konuyla ilgili hazırladıkları sunumu yapmak üzere davet edilirler. Sunumlar ayrıca Atölye suresince grup ve bireysel olarak tartışılacaktır.

Organizasyon

Girişimci
Avrupa Festivalleri Kurumu

Ev Sahibi
Uluslararası İzmir Festivali


Birinci Asya Genç Festival Yöneticileri Atölyesi 15-22 Mayıs 2011 Singapur
Yorumlar

Popüler Yayınlar