Annem Yokken Çok Güleriz

Tiyatro Gerçek tarafından sahnelenen ve Edinburgh Fringe Festivali‘nde ödül alan, dünyanın birçok yerinde sahnelenen "Annem Yokken Çok Güleriz" İzmirli tiyatroseverlerle buluşuyor.

31 Ocak'ta İsmet İnönü Sanat Merkezi, 1 Şubat'ta Narlıdere AKM, 2 Şubat'ta Urla Hakan Çeken Kültür Merkezi'nde sahnelenecek oyunun biletlerini Karşıyaka Pan Kitapevi, Karşıyaka ve Alsancak D&R, gösteri yapılacak salonların gişeleri ve www.biletken.com adresinden temin edebilirsiniz...

Yaşamın köşeye sıkıştırdığı, hikâyesini yitiren, dar gelirli bireylerin aile, baba-oğul ilişkileri ekseninde yeniden kendi hikâyelerini kurmaya çabalamalarının, ilginç bir anlatısı.

İrlandalı yazar Enda Walsh’ın Annem Yokken Çok Güleriz (The Walworth Farce) oyunu: Memleketi İrlanda’yı yüzleşmesi pek kolay olmayan bir geçmişi geride bırakmak adına terk edip, Londra’ya sığınan ve bu geçmişi uzak tutmak için yeni bir geçmiş üreten bir baba ve iki oğlunu anlatan, hareketli bir kara komedi.

Daha iyi bir insan olmak için; daha fazla şiddet. Daha iyi bir aile için; daha daha da fazla şiddet. Ailelerden muaf sayılan gizli bir şiddete seyirci olacaksınız.

"Annem Yokken Çok Güleriz" günümüzde toplumların iyi saydığı her kavramı ve kurumu ayakta tutmak için sıkça başvurulan, ama başvurulduğu itiraf edilemeyen, şiddetin öyküsünü pek de tanık olmadığımız bir üslupla anlatıyor.

Kıyıda köşede kalmışların, sistemin çiğnediği bireylerin, gerçeğin işlemeyeceği kalın duvarları inşa edecek ne malları ne de mülkleri vardır. Onlar gerçeği ancak kurdukları öykülerle dışarıda tutabilirler. Bu öyküler, gerçeğe katlanabilmek için akla hayale gelmedik tuhaflıklarla doludur. Annem Yokken Çok Güleriz, gerçeği "cici ailemizden" uzak tutmak için, insanoğlunun ne yaratıcıklara kadir olduğunun, bir garip komik hikâyesi.

Dış dünyanın yabanıllığından kaçıp sığındığımız en güvenli yer; yuvamız. Ancak Annem Yokken Çok Güleriz bu korunaklı yuvanın, dış dünyaya kapanmış bu güvenli evin de en az dışarısı kadar riskler taşıdığını, farsın da bir adım ötesinde, ilginç bir biçimde sahneye taşıyan bir oyun.

Bu dünyaya katlanabilmek için yaşamın provası olan oyunu, kendine göre kurgulayan, geçmişi istediği gibi yazan, idealleştiren ve bu dünyaya kendilerini ve başkalarını inandırmaya çalışanların kara komedisi.
 
Biletler: 20-25-30 TL

Yorumlar

Popüler Yayınlar