İzmir'i Geziyorum Alışveriş Merkezlerinde

Kış soğuğu bastırınca, çok alıştığımız gezmelerimiz de kapalı mekanlara kayıyor. Özellikle son 10 senede yaygınlaşmaya başlayan alışveriş merkezlerine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Haliyle cazibe merkezi haline gelen bu mekanlarda buluyoruz zaman zaman kendimizi.

Dünyanın markalarını bulabiliyor, yemek yiyor, vitrin bakıyor, sinemaya girebiliyor, bowling oynayabiliyoruz. Çocuklarımız varsa hemen hemen hepsinde oyun alanları var. Bazılarının altında markette var. Böyle olunca pazara, çarşıya gitmeye gerek kalmıyor.

Ancak bir sorun var tabiki aşırı kalabalık...Madem kış eğlencelerimiz AVM'lerden ibaret bende kaleme alayım dedim. 


İlk olarak Agora AVM'yi anlatmak istedim. (Burada biraz torpil yapıyorum. Evime en yakın AVM olduğu için :) 


Agora Alışveriş Merkezi, eskilerin "Balçova Kahveler" olarak bildiği semt ile "Molla Kuyusu Deresi" arasında kalan bölgede kurulu. Şimdilerde semtin adı Agora olarak değişmek üzere. 


2003 yılında ilk binası hizmete giren Agora'da bir çok ünlü marka ilk kez İzmirlilerle buluşmuştu. Daha sonra hemen yanı başındaki Koçtaş'ın taşınması ile birlikte 2008 senesinde yeni bir bina daha ekleyerek 2 blok halinde hizmete girdi. 


Yeni blokla birlikte 178 adet dükkan hizmete girmiş oldu. Özür dilerim "Store" veya "Shop"(!) olacaktı. 2 katlı kapalı otoparki 2300 araca yetecek kapasitede olmasına rağmen haftasonları bu otoparka girmek bir zulüm. 


Banana Republic, GAP, Scholtzsky's, Tchibo, Silk&Cashmere ve Marks & Spencer gibi dünyanın önde gelen markalarını İzmirlilerle buluşturan Agora'da elbetteki Türkçe isimli bazı firmalarda yer almakta.  Gururla belirtmek isterim ki, Altın Döner (ki oda Salad Bar'a sahip) , Reyhan Pastanesi, Özsüt, Kayseri Mutfağı, Kiğılı, Paşabahçe, Remzi Kitapevi gibi Türk ve Türkçe isim kullanan mağazalarda mevcut. 


Çocuklar için eğlence merkezi, 9 salonlu sinema, çeşitli restaurant ve lokantalar, mağazaları ile 2'şer katlı iki ayrı blokta hizmet veren Agora, tahmin edebileceğiniz gibi özellikle hafta sonları tabiri caizse kapalı gişe oynamakta. 


Bu arada belirtmek isterim ki Agora Aralık ayı boyunca çılgın Salı etkinlikleri düzenliyor. 21 Aralık Salı günü 14:00'te nefes yaşam koçu Semra Bakioğlu tarafından "Nefesiniz ile Mucizeler Yaratın", 16:30'da ise makyaj uzmanı Aydan Ergen tarafından "Makyajın Püf Noktaları" isimli  uygulamalı etkinlikler yapılacak. 


Çok rahatlıkla güzel vakit geçirebileceğiniz, herkesin kendine göre bir şeyler bulabileceği Agora AVM'yi tanıtmaya çalıştım. Şimdide nasıl girilip çıkılacağını söylemeliyim. 


Konak'a 15, Üçkuyular Feribot İskelesi'ne 7, Adnan Menderes Havaalanı'na 20, Çeşme'ye 35, otoban kanalıyla Aydın'a 45 dakika mesafededir.


Üçkuyular istikametinden geliyorsanız Balçova Ata Caddesi Girişi'ndeki (Balçova Kahveler) alt geçidi geçtikten hemen sonra Agora. Kapalı otoparkından başka alternatifiniz yok. İçeri girebilmek çok mesele değil ancak otoparkında şanslı iseniz ilk turunuzda bir yer bulabilirsiniz. Çıkış ise güzel memleketimizin güzel insanları tarafından planlanmış bir trafik keşmekeşine düşeceksiniz. Çünkü çıkışlar mecburen otoban yan yoluna veriliyor. Burası ise mecburi istikamet Narlıdere yönüne... Dolayısı ile mecburen Narlıdere yönüne doğru yol almak zorunda kalıyorsunuz. Media Markt, Palmiye, Migros ve EgePark (Best Buy) alışveriş merkezlerinden gelen trafikle buluşup daracık bir yoldan Üçkuyular - Narlıdere istikametine giden tek yol olan Mithatpaşa Caddesi'nin Teleferik Meydanına çıkıyorsunuz. Buradaki meydanı geçerek tekrar Konak istikametine dönüp istediğiniz yere gidebilirsiniz. Ortalama 30 dakika... 


Ben cumartesi akşam üstleri ve pazar günleri bu mevkideki alışveriş merkezlerine gitmemeyi tercih ediyorum.


Size iyi eğlenceler...


Agora AVM'nin açık adresi şöyle
Mithatpaşa Caddesi, No:1446, Balçova - İzmir

Tel.: 0 232 277 25 25
Faks : 0 232 277 91 93
www.agoraizmir.com


Görseller: google'den arattırdım hepsi farklı sitelerden. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar