"Emin Onat: Kurucu ve Mimar"

Türk Mimarlık tarihinin önemli isimlerinden biri olan Emin Onat'ın Cumhuriyet'in kuruluşuna tanıklık eden yaşamı, mimarlığı ve Türk mimarlığına olan katkılarını belgeleyen "Emin Onat: Kurucu ve Mimar" sergisi, Prof. Dr. Afife Batur tarafından, Mimarlar Odası'nın 100. Kuruluş Yıldönümü çerçevesinde, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi için hazırlandı.

İzmir Fransız Kültür Merkezi'nde...

Bu sergiyle yalnızca bir mimarın yaşamı değil, Türkiye'nin modernleşme sürecinin tartışılmasına katkıda bulunacak bir pencere daha açılıyor.

Cumhuriyet dönemi mimarlık tarihine adı ağırlıklı olarak Orhan Arda ile birlikte Anıtkabir'in mimarı olarak geçen ancak çok önemli başka yapıların da tasarlayıcısı olan Ord. Prof. Emin Onat, Emin Onat / Kurucu ve Mimar konulu sergi ile anılıyor. Emin Onat, kısa yaşamına sığdırdığı çok önemli ve unutulmayacak yapıtların yanı sıra mimarlık eğitimini örgütlemedeki ve öğretim kadrolarının oluşturulmasındaki büyük başarısıyla unutulmayanlar düzeyine yerleşmiştir.

Prof. Dr. Afife Batur, hazırladığı sergi ile ilgili görüşlerini şu şekilde dile getirdi; "Onat'ın kimliğinin iki ana öğesi, mimarlığı ile eğitmenliği, kurucu ve örgütleyici kimliği idi. Ama Onat, bu resmi ve mesleki kimliğin gerisinde çok özel bir insanı da barındırıyordu. Sergi bu nedenlerle üç bölgeli ve üç boyutlu olarak tasarlandı."

4 - 10 Ekim
Emin Onat "Kurucu Mimar"
Küratör: Prof. Dr. Afife Batur
Mimarlar Odası İzmir Şubesi'nin etkinliğidir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar