Devlet Tiyatroları Perde Açıyor

İzmir Devlet Tiyatroları (İZDT), bu hafta 4 salonda 4 oyunla perdelerini İzmirli tiyatroseverler için açacak. İZDT'nin, Konak Sahnesi'nde bu hafta, sezonun yeni oyunlarından ''Çok Bilen Çok Yanılır'' 18 Ekim Pazartesi akşamına kadar izleyicinin karşısında olacak. Recaizade Mahmut Ekrem'in yazdığı, Yılmaz Öğüt'ün günümüze uyarladığı ve Doğan Yağcı'nın yönettiği oyunda, çeşitli hilelerle insanları aldatan Maraş hakimi Azmi Efendi'nin sonunda kendi kazdığı kuyuya düşmesi mizahi dille anlatılıyor. Müzikleri Cem İdiz'e ait oyunda dekorları Yıldız İpeklioğlu, kostümleri ise Ebru Çulpan hazırladı...

Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi ise hafta boyunca ''Ölüm Öpücüğü'' adlı yeni oyuna ev sahipliği yapacak. Simon Williams'ın aynı adlı eserinden Şükran Yücel'in çevirdiği oyunu, Tayfun Eraslan yönetiyor. Gerilim tarzındaki oyun, farklı kurgusuyla izleyenleri iki saat boyunca etkisi altına alıyor. Karşıyaka Oda Tiyatrosu'nda 19 Ekim Salı ve 20 Ekim Çarşamba akşamları, geçen sezonun ilgi çeken oyunlarından ''Bir Garip Orhan Veli'', yeniden izleyicisiyle buluşuyor. Tayfun Erarslan'ın yönettiği ve oynadığı tek kişilik oyunda, Orhan Veli'nin yaşamı ve şiirleri anlatılıyor.
 
Konak Melek Ökte Sahnesi'ndeyse, yine geçen sezonun iddialı oyunlarından, 16 yaş altındakilerin izlemesine izin verilmeyen ''Yoksun'' adlı oyunu sahneleniyor. Oyunda Sudan'da yaşanan büyük açlık felaketinin simgesi haline gelen ''Sudanlı kız ve Akbaba'' fotoğrafını çeken Güney Afrikalı Kevin Carter'ın yaşamında kesitler ve kendiyle hesaplaşması anlatılıyor. Aynı sahnede 17 Ekim Pazar, 19 Ekim Salı ve 20 Ekim Çarşamba günleri ise, küçük tiyatroseverler için Fakir Baykurt'un ''Sakarca'' adlı eserinden uyarlanan çocuk oyunu perdelerini açacak.

Yorumlar

Popüler Yayınlar