Balçovalı Kadınların Göznuru

"Kadın-Erkek eşitliğinin bir lütuf değil, hayatın bir gerçeği olduğunu kabul eden, bu doğal eşitliği ve dengeyi hayatının merkezine oturtan herkese merhaba." İşte bu şekilde selamlıyor Balçovalı Hanımların açtığı Kilim Atölyesi'nin Resmi Web Sitesi. 

Balçova Belediyesi bünyesinde yer alan Semtevleri kapsamında açılan kurslar, artık sığmadığı Semtevlerine atölye olma zorunluluğunu getirdi. İşte karşınızda kendi ağızlarından Balçova Kilim Atölyesi...Keşke böyle bir selamlama şekli ile karşınıza gelmeseydik. Ama ne yazık ki sadece ülkemizde değil dünya genelinde bu eşitliği kendi lehlerine çevirmek isteyen erkekler ve kadınlar var. Biz, Semtevleri’ni doğada var olan bu dengeyi korumak ve hayatın her alanında geliştirmek amacıyla kurduk.

Öncelikle eğitim ve ekonomik yetersizliği nedeniyle aile bireylerine bağımlı yaşamak zorunda kalan kadınların toplumda hak ettikleri noktaya ulaşmaları için çalışmalar yapıldı. Balçovalı kadınlara her alanda eğitim seminerleri verildi. Güvenlikten, aile içi iletişime, sağlıktan cinsel hayata kadar birçok konu hakkında bilgi uzmanları aracılığıyla Smtevleri’ndeki kadınlarımıza aktarıldı. Bir yandan Balçovalı kadınları seminerlerle donanımlı hale getirirken öbür yandan da Semtevleri’ni birer meslek edindirme merkezi haline getirmek amacıyla çalışmalar başlattık. Açtığımız el beceri kurslarımız ile ev hanımlarımıza 16 değişik branşta “ücretsiz” kurslar verdik. Bu kurslardaki becerilerini geliştirme sürecinde kullandıkları tüm malzemeleri de kendilerine ücretsiz olarak temin ettik.

Kısa bir süre sonra Balçovalı ev hanımları bizim bu çalışmalarımızın nafile olmadığını gösterdi. Yedi mahallede açtığımız Semtevleri’nde birbirinden güzel el emeği göz nuru ürünler ortaya çıkmaya başladı. Artık yapılması gereken tek şey bu ürünlerin satışa sunularak ev hanımlarımıza gelir olarak geri dönmesi idi. Biz bu noktada da ev hanımlarımızı yalnız bırakmadık. İlçemizdeki bir çok noktanın yanı sıra çeşitli fuarlarda da satış noktaları açarak hazırlanan ürünlerin satılması için destek olduk. Kısa sürede bir marka haline gelen Semtevleri ürünlerinin satışından önemli ölçüde gelir elde edildi. Bu gelirin tamamı ürünü üretilen ev hanımına verildi. Çünkü bizim amacımız para kazanmak veya Balçova Belediyesi’ne bir gelir kapısı açmak değil. Biz ilk başta bahsettiğimiz gibi Sosyal bir değişim projesini hayata geçirdik.

Şu anda ziyaret etmiş olduğunuz İnternet Sitesini de bu amaçla hazırlayarak sizlerin beğenisine sunduk. Biz, Semtevleri’nde üretilen ürünleri teknolojinin avantajlarını kullanarak daha geniş kitlelere ulaştırarak satışları artırmak istiyoruz. Umarım sizler de katkılarınızla Balçovalı ev hanımlarının bu yeniden doğuş hamlesine maddi veya manevi destek verirsiniz.

Yorumlar

Popüler Yayınlar