Karanlıkta FilNasrettin Hoca fıkralarından ve Mevlana Celaleddin Rumî'nin hikâyelerinden derlenen "Karanlıkta Fil", gölge tiyatrosu biçiminde sahneleniyor ve 6 hikâyeden oluşuyor. Hikâyelere, sahne üzerinde Türk müzisyenler geleneksel balkan ve türk ezgileriyle, saz, kemençe, akordeon, davul, bendir gibi enstrümanlarıyla eşlik ediyor...


Hikâyeler, İstanbul'da çekimleri yapılmış bir filmden sahnelerle açılıyor. Bu filmde geçimini sağlamak amacıyla küçük işlerde çalışan İstanbullu bir çocuk yaşam ve insanlar üzerine sorular soruyor. Bilge Amca çocuğun sorularına geleneksel hikâyeler anlatarak cevap veriyor.

Türkiye turnesi kapsamında. İzmir Devlet Tiyatrosu işbirliğiyle.

Adaptasyon ve yönetmen, Sylvie Vallery-Masson
Konsept, gölge oyunu, F. de Andia C. Blanchet, F. Rouillon, S. Vallery-Masson
Müzik, M. Demir, J. Ramic

29 Nisan Perşembe Saat: 15.00 ve 30 Nisan Cuma Saat: 15.00
İzmir Devlet Tiyatrosu Ragıp Haykır Sahnesi, Karşıyaka 
Giriş serbesttir.

Oyunda 6 hikâye anlatılıyor. Geniș tiyatro perdesi üzerine oyuncuların gölgelerinin yansıtılmasıyla anlatılan hikâyelere, sahne üzerinde yer alan türk müzisyenlerimiz geleneksel balkan ve türk ezgileriyle eșlik ediyor.

Gölge tiyatrosuyla anlatılan her hikâye, İstanbul’da çekimleri yapılmıș bir filmden sahnelerle açılıyor. Bu filmde geçimini sağlamak amacıyla küçük ișlerde çalıșan İstanbullu bir çocuk yașam ve insanlar üzerine sorular soruyor. Bilge Amca çocuğun sorularına geleneksel hikâyeler anlatarak cevap veriyor.

Oyunu sahneye koymadaki temel amaç, Fransız çocuklarına bu hikâyeler, mizah ve geleneksel müzik aracılığıyla Türkiye’nin genel atmosferini tanıtmaktı. Fransa’da bu sene oyun 80 kez sahnelendi. Türkiye’de herkesin bildiği bu hikâyeleri fransız bir bakıș açısıyla anlatmanın ve gölge oyununu geleneksel Karagöz’den çok farklı bir teknikle kullanmanın Türk seyircisinin ilgisini çekeceğini düșünülüyor.

Oyun 6 yașından itibaren çocuk seyirciye ve yetișkinlere hitap etmektedir.

Kaynak: FKM, Theatre De'lombrelle

Yorumlar

Popüler Yayınlar