İzmir Opera Binası

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, uluslararası nitelikteki bir opera binası için düzenlediği ‘Ulusal Mimari Proje Yarışması’ başladı. Karşıyaka’daki toplam 25 bin metrekarelik alan üzerinde kurulması planlanan İzmir opera binasında, bin 200 kişilik opera ve bale salonu ile 400 kişilik ikinci bir salon daha bulunacak...


İzmir’in ‘kültür-sanat kenti’ olması hedefi doğrultusunda çok önemli bir adım atarak, teknik altyapısıyla Türkiye’nin en nitelikli konser salonu olan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ni (AASSM) hizmete sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, aynı üstün niteliklere sahip bir opera binasını kente kazandırmak için ‘Ulusal Mimari Proje Yarışması’ açtı. AASSM gibi, yeni opera binasının da yarışma ile hayata geçirilmesini kararlaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu binanın da en az AASSM kadar görkemli bir yapı olmasını planlıyor.


Kente kültür-sanat anlamında bir çok kazanımlar sağlayacak İzmir opera binasının projesini hazırlamak isteyenler, projelerini 28 Mayıs 2010 Cuma günü mesai bitimine kadar teslim edebilecek. Yarışmayla ilgili tüm bilgiler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin www.izmir.bel.tr adresli sitesinden elde edilebilecek.İzmir’in ulusal ve uluslararası çapta önemli opera gösterim ve organizasyonlarına ev sahipliği yapacağı bu görkemli yapı için düzenlenen yarışma serbest, ulusal ve iki kademeli mimari proje yarışması olarak gerçekleştiriliyor.

Belirlenen yarışma takvimine göre, Haziran ayında jüri tarafından yapılacak değerlendirmelerin ardından ikinci kademeye kalan projeler belirlenerek yazışma adreslerine bildirim yapılacak. İkinci kademeye kalan 12 proje için 10 bin TL ödül verilecek. İkinci kademe yarışma takvimi 13 Ağustos 2010 Cuma günü saat 17.00′ye kadar projelerin teslimi ve 17 Ağustos’ta jüri değerlendirmeleri ile devam edecek. Yarışmada birinciye 50 bin TL, ikinciye 40 bin TL, üçüncüye 30 bin TL ve 9 mansiyona 20′şer bin TL ödül verilecek.

Karşıyaka ilçesinde ve imar planında kültürel tesis (opera) kullanımına ayrılmış alanda opera binasının yanısıra, bina yapılmadan oluşturulacak çok işlevli semt spor alanı, açık otopark ve park oluşturulması öngörülüyor. Projeler, İzmir Büyükşehir Belediyesi imar yönetmeliği, otopark yönetmeliği, yüksek yapı yönetmeliği ve yürürlükte bulunan ilgili yönetmeliklere uygun olarak düzenlenecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hayata geçirdikleri ve geçirmek üzere oldukları projeler ile kentin kültür endüstrisinden önemli pay almasını hedeflediklerini belirtti.

Yorumlar

Popüler Yayınlar