Laia Genç - Liaison Tonique 5


Laia Genc, Piyano

Laia, zengin Köln müzik sahnesinde çalışan, Avrupa’nın her köşesinde ve dünyada, konuk sanatçı olmanın yanı sıra kendi projeleriyle de giderek daha fazla çalmakta olan bağımsız bir müzisyendir.

Laia, gerek kendi başına, gerekse 2005’ten beri çalışmalarının kalbi olan "Liaison Tonique" iyle birlikte kazandığı birkaç Avrupa caz topluluğu ödülünün yanı sıra solo piyano ödüllerinin de gururlu sahibidir.

O zamandan beri grup üçüncü CD’sini kaydetti ve dünyanın her yerinde konserler vermektedir. Laia Genc, cazı, serbest doğaçlamayı ve kucak dolusu müzikal sihri hemen tanınan bir sound içinde kendine özgü karıştırma biçimiyle, birçok projeye duyarlı bir ses ressamı, emprovizatör, besteci ve aranjör olarak özel bir renk katmaktadır. Laia, caz piyano eğitimini Köln/Almanya konservatuarında Hubert Nuß ve John Taylor ile tamamladı. BuJazzO ve LJJO NRW’de [onlar büyük gençlik gruplarıdır] çaldı, burada erken bir noktadan başlayarak farklı çeşitte müzisyenlerle çalışma ve Kore turnesi gibi bazı ilginç turnelerde yer alma fırsatı buldu.

2004/2005’te Paris’te yaşadı ve Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris’de okudu.

Liaison Tonique

Proje sadece bir topluluk değil, iki müzikal hücrenin erime sürecidir. Alman piyano üçlüsü “Liaison Tonique”, müzik sahnesindeki genç, kendini adamış bir güç olan Fransız “Yolk Collective”in iki cesur kurucusuyla tanışıyor.

Alban Darche ve Daniel Casimir, üçlünün çalışmasına doğal bir şekilde harmanlanıyor ve “Liaison Tonique 5” soundunu yaratan harika bir sürece kendi karakterlerini kolayca ekliyorlar. Bu yüzden, kolektif konsept, hepimiz için tatminkar bir deneyim oluyor.

2004’ ten 2005’ e kadar takaslı öğrenci olarak Fransa’da yaşadığımdan, müzikal sahneden etkilenmiş ve ilham almıştım. Bu işbirliğinde, düşlerimden biri gerçekleşti.

İlk karşılaşmayı başlatan an, 2007’de “Musiktriennale Köln”de çalma teklifiydi. O ilk müzik üzerinde birlikte çalışma, bir sound inşa etme sürecinden ve ilk çok başarılı konserlerden sonra derhal projeye devam etmeye karar verdik.

2008’de, “Jazz am Rhein e.V.” cemiyetiyle birlikte Köln bölgesinde bir dizi konser düzenlediğimizde, şansı değerlendirdim ve yakın zamanda, geçen sene Ekim’de piyasaya çıkan “Polyfangastronosia” CD’ sini kaydettik.

Daniel Casimir: Trombon
Alban Darche: Saksafon
Laia Genc: Piyano
Sebastian Gramss: Bas
Nils Tegen: Davul

9 Mart, Salı – AASSM Küçük Salon, 20.30


Yorumlar

Popüler Yayınlar