Jef Giansily Quartet


Jef Giansily, PiyanoEngin Recepoğulları, SaksafonKağan Yıldız, KontrbasFerit Odman, Davul
15 Mart, Pazartesi AASSM Küçük Salon, 20.30


Jef Giansily Quartet 
Bu kuartetin müziği Jef Giansily’nin besteleri çevresinde oluşmuştur. Etkilerini cazın şimdiye kadar yaratmış olduğu çeşitli ifade biçimlerinden alır. Lirizm ve duyarlılığa merkezi bir yer verilen kontrbas hâkimiyetindeki bu müziğin karakteristiklerinden bazıları piyano alışverişi ve davulcu Ferit Odman’ın dinamik yaklaşımı, değişen haleti ruhiyeler, bir şarkı içinde uzatılan tempolardır.

Jef Giansily (doğum yılı 1980), şu anda İstanbul’da ikamet etmekte olan bir Fransız piyanisttir. Kendisini bir yaşında bulaşık makinesinin sesiyle dans eder bulduğu ve babasının plaklarını aşınana kadar dinlediği zamanlardan beri, müzik bütün meşguliyeti olmuştur. 2003’te Bernard Maury yönetimindeki Paris Bill Evans Piyano Akademisinden, caz pedagojisi uzmanlığıyla mezun oldu. Aynı yıl, İstanbul’da prestijli bir caz Kulübünde düzenli olarak çalmaya başladı ve üç yıl boyunca konuk Amerikalı solistlere eşlik etti. Triosunun ve başka komboların lideri olarak, Avrupa ve Türkiye’nin, Kuzey Denizi Caz Festivali, Bratislava Caz Günleri, İzmir ve Ankara Caz Festivalleri ve diğerleri gibi birçok caz festivalinde çalmıştır. 2009 kışında Kağan Yıldız ve Ferit Odman’la, piyanistin bir dizi orijinal bestesini ve anayurdunda cazda simgesel bir figür olan Martial Solal’a bir övgü sunan Sketches adlı ilk solo albümünü kaydetti. Albüm, Giansily’nin çeşitli ufuklara sahip doğaçlama müzisyenleri arasındaki buluşmaları yakalamak amacıyla kurduğu Circle etiketiyle çıktı. Şu anda, Fransız Kültür Merkezi bünyesinde bulunan İstanbul’un Fransızca müzik okulu E.F.M.I.’da piyano ve müzik teorisi hocasıdır. 

Engin Recepoğulları, Saksafon 

Engin Recepoğulları [doğum yılı 1980] İstanbullu bir saksafon sanatçısıdır. Müzik eğitimine İzmir’de Ömür Gidel ile başladıktan sonra, Ricky Ford, J.D Allen, Claudio Fasoli ve Pietro Tonolo gibi saygın caz müzisyenleriyle çalışmaya devam etti. 2006’da Siena Caz Seminerine devam etmek için bir tam burs ve 2007 workshopları için bir yenisini kazandı. Ülke çapında Logos Caz Kuartetiyle birçok caz festivaline katıldı ve şu anda Türk Caz sahnesinin Ozan Musluoğlu, Cem Aksel, Jef Giansily, Alp Ersonmez, Sarp Maden, Önder Focan, Kerem Görsev ve Baki Duyarlar gibi önemli müzisyenleriyle çalıyor. Engin Recepoğulları TRT Caz Orkestrasının ve İstanbul Superband’in bir üyesidir. 
Kağan Yıldız, Bas

Kağan Yıldız (1980) müzik çalışmalarına dokuz yaşındayken, müzik öğretmeni olan dayısı Orhan Akıncı ile başladı. 1991’de kontrbas öğrenmeyi seçtiği Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarına girdi. 2002’de aynı konservatuardan mezuniyetine kadar eğitimini Engin Babahan ile sürdürdü. Aktif bir klasik müzisyen olarak, Kağan İstanbul ve Bursa Devlet Senfoni Orkestraları, Akbank ve İstanbul Oda Orkestraları, Şişli Belediyesi ve CRR Senfoni Orkestraları, İstanbul Filarmoni Orkestrası gibi birkaç toplulukla çalmıştır. Bir caz müzisyeni olarak, birkaçını saymak gerekirse, sahneyi Kerem Görsev, Tuna Ötenel, Imer Demirer, Sibel Köse, Nilüfer Verdi, Sarp Maden, Kamil Özler, Ricky Ford, Allan Harris, Harvey Weinapel, Michel Borstlap, Giovanni Mazzarino, Freddie Cole, Mark Murpy, Dave Samuels, Dena De Rose ve Lee Konitz ile paylaşmıştır. Kağan Yıldız’ı Türk caz sahnesinden sayısız caz kaydında işitebiliriz. 

Ferit Omdan, Davul

Ferit Omdan, (doğum yılı 1982) İstanbul’da yerleşik talep olduğu zaman çağrılan bir caz davulcusudur. Müzik çalışmalarına bir AFS değişim öğrencisi olarak İsveç’te başladı (1999), İstanbul Bilgi Üniversitesinde müzikte lisans derecesi için tam burs aldı(2001), NYC’de Emprovizasyon Workshop Okulu’na devam etti(2004), ve çalışmalarını William Paterson Üniversitesinde uzatmak üzere kendisine bir Fulbright bursu verildi [2006]. İki yıl NYC’de çaldı, Mulgrew Miller, Harold Mabern ve Bill Goodwin gibi caz devleriyle çalıştı. Odman caz performansında bir Müzik Masteri derecesine sahiptir. Genç yaşta Türk caz sahnesinde son derece sağlam bir yer edindi ve son zamanlarda Türk piyanist Kerem Görsev, Fransız piyanist Jean-François Giansily, gitarist Donovan Mixon, ve trompetçiler Maffy Falay ve Lloyd Chisholm ile çalıp turneler yaparken, kendi kuintetini yönetiyor ve New York’ta Vincent Herring, Brian Lynch, Burak Bedikyan ve Peter Washington’la kaydettiği yakında piyasaya çıkacak olan CD’si “Nommo” yu tanıtıyor.

Yorumlar

Popüler Yayınlar