İzmir Kukla Festivali 11-21 Mart

IV. İzmir Uluslararası Kukla Festivali'ne 11 ülkeden 20 kukla tiyatrosu grubu 22 gösteri ile katılıyor. Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya, Macaristan, Tayvan ve Türkiye'den kukla tiyatrosu grupları İzmir geneline yayılmış 25 salonda 94 gösteri gerçekleştirecek. Ayrıca festival içerisinde iki gün sürecek bir açık hava kukla şenliği, 4 sergi ve iki atölye çalışması da düzenlendi.

Türkiye'nin en büyük sanat festivallerinden biri olan festivalin salon gösterileri Sabancı Kültür Sarayı, Fransız Kültür Merkezi, Güzelyalı Kültür Merkezi, Dr.Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi, Devlet Tiyatrosu Konak ve Karşıyaka Sahneleri, Bornova Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi'nde seyirci ile buluşacak.

Asya ülkelerinin geleneksel el kuklaları da İzmir'de sergilenecek. 11-21 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek IV. İzmir Uluslararası Kukla Günleri kapsamında açılacak "Asya Avuçlarınızda" isimli sergi Tayvan'dan geliyor. Asya'nın en büyük kukla müzelerinden biri olan Lin Liu-Hsin Puppet Theatre Museum'dan gelecek sergi Konak Belediyesi'nin desteğiyle İzmir Resim Heykel Müzesi'nde açılacak. Ülkemizde böylesi bir temayla açılacak ilk sergi olacak bu sergiyi gezenler el kuklası gösterileri de izleyebilecekler.
 
İzmir Uluslararası Kukla Günleri Direktörü Selçuk Dinçer "Liu-Hsin Puppet Theatre Museum'dan gelen bu sergi tüm sanatseverler için bulunmaz bir fırsat. Konak Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleştirdiğimiz sergi Asya ülkelerinin geleneksel el kuklalarından, kukla giysi ve aksesuarlarından oluşuyor. Sergide çok değerli birçok kuklanın yanı sıra, özellikle çocukların bu kuklaları yakından tanımalarını sağlayacak oyun amaçlı kuklalar da yer alıyor." diye konuştu.
 
Kaynak: Konak Belediyesi

Yorumlar

Popüler Yayınlar