Cocteau ile Buluşma

Jean Cocteau (1889-1963) sanatın her alanında tutkuyla eserler vermiştir. Romancı, dramaturg, sinemacı, grafikçi olmasının yanı sıra, dans ve müzikle de ilgilenmiştir, ancak hepsinden önce şairdir. Cocteau, "küçük tragedya oyuncularım" dediği Marianne Oswald ve Edith Piaf için şarkı sözleri ve monologlar yazdı (le bel indifférent, Anna la bonne, Le fantôme de Marseille, La dame de Monte Carlo…) ki bu metinlerin yazılma şekillerindeki spontanlık ve canlılık, teatral bir anlatıma ulaşıyordu. Sevilen bir kişi için yazılan monologlar, tüm âşık ve yaralı kadınların ruhuna tercüman olmaktadır.
 
Olcay Poyraz, Fransızcada Guy Foissy'nin "Soirées bourgeoises", René de Obaldia'nın "Deux femmes pour un fantôme" ve "La baby sitter" Orhan Asena'nın "Mère" adlı eserlerinde yer aldı. Yaşar Kemal'in üç metninden oluşturulan "Moisson d'Anatolie" ve Nazım Hikmet'in şiirlerinden oluşan "Moi Nâzım Hikmet" adlı gösterileri sahneye koydu ve yorumladı.

Şiir kayıtları özel olarak Jean-Pierre Miquel (1937-2003) tarafından yapılmıştır. Oyuncu ve dramaturg Miguel, 1982-1993 yılları arasında Paris Devlet Yüksek Dramatik Sanatlar Konservatuarının müdürlüğünü ve 1993-2001 yılları arasında Comedie Française'in yöneticiliğini yapmıştır.

8 Mart Pazartesi Saat: 20.30
Yorumlayan, Olcay Poyraz
Fransız Kültür Merkezi Gösteri Salonu
Fransızca ve giriş serbesttir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar