Andy Manndorff Trio

Andy Manndorff: GitarAchim Tang: BasReinhard Winkler: Davul
13 Mart, Cumartesi, AASSM Küçük Salon, 20.30


Andy Manndorff Trio - “You Break It You Own It
Bu üçlünün yaptığı müziğin birkaç ölçüsünden sonra, birbirlerine karşı duydukları muazzam sempatiyle, deneyim ve doğaçlama ustalığıyla birleşmiş 3 kişiyi dinlediğimiz açıkça anlaşılır. Onların amentüsü, özgürlük ve sorumluluğun kaynaştığı, güçlü enerjik bir ses dünyasında gömülü melodinin güzelliğidir. Bu, kendi kişisel hikâyelerini anlatan cazdır.

Başlık bir yanda trio’nun müziğinin ihtiyat ve inceliğini, diğer yanda ise form ve ifade bakımından özgürlük arayışlarındaki cüretkârlığı tarif ediyor.

Avangart’tan gelen üç müzisyen, izleyicilerine taşıyabileceğinden fazla yük yüklemeden derinliği keşfetmelerine olanak veren kendi deneyim zenginliklerinin farkındalar ve aynı zamanda güzelliği sanatsal bütünlükten taviz vermeden aktarıyorlar. 

Andy Manndorff, gitar 

Viyana’da doğdu. 1980’den 1987’ye kadar Amsterdam’da, sonra 1994’e kadar New York’ta yaşadı ve çalıştı. 1995’den beri çalışma üssü bir kez daha Viyana oldu. Çarpıcı ve dik başlı çalış tekniğiyle, Manndorff hemen tanınan bir stil geliştirmiştir. Gitarist Andy Manndorff en ilginç ve yenilikçi Avusturyalı müzisyenlerden biri, kendi müzikal dili gibi bir şeyi tasarlamış gerçek bir stilisttir. Viyana’ya geri dönüşünden beri, Andy Manndorff, solo performanslardan besteyle spontane sezgi arasındaki ip cambazlığı gerektiren projelere kadar, kendi projelerine konsantre olmuştur. Ayrıca Oda müziği, müzikal tiyatro ve son zamanlarda Viyana’daki “Künstlerhaus“ için bir opera olan “Larry” yi yazmıştır. Avrupa’nın dört bir yanına, Rusya, Hindistan, ABD ve Afrika’ya geniş kapsamlı turneler yapmıştır. Manndorff, hangi müzikal üsluba geçerse geçsin, kendisini asla kendi başına bir son olan virtüözlükte kaybetmez. Her zaman kendisine ve müzisyenlerine, yeni yollar ve yan yollar keşfedecek yeterli alanı bırakma konusunda özenlidir. 

Achim Tang, bas

Achim Tang Basel ve Berlin’de klasik müzik eğitimi aldıktan sonra 1987 yılında Avusturya Graz’da Müzik ve Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda caz eğitimine başladı ve 1992 yılında diplomasını takdirle aldı. 1993–2004 yılları arasında Viyana’da ve 2004 yılı itibariyle Köln’de serbest müzisyen olarak çalışan Tang 1982 yılında Glen Moore ile karşılaşmasından sonra kontrbas’ta farklı akkorlar ile deneysel çalışmalar yaptı ve bunun sonucunda değişken kendisine özgü bir hava yaratan asimetrik belik ve dörtlükler oluşturdu. 1993 yılında Viyana’ya taşındığında hızlıca Avusturya’nın aranan bascıları arasına girdi. Achim Tang’ın müziğinin özelliği ise biçemsel açıklığı ve bir o kadar kendine özgü olmasıdır.

Reinhardt Winkler, davul

1970 yılında Hartmark, Seteiermark Avusturya’da doğan Reinhardt Winkler 10 yaşında ilk bateri derslerini almaya başladı ve 12 yaşında gençlik üflemeli çalgılar orkestrasıyla ilk müzikal deneyimini yaşadı. 1985 yılında ilk rock grubunu kuran Winkler 1988–1993 yılları arasında Graz Askeri Müzik grubunda baterist olarak yer aldı. Bu beş yıl içersinde ayrıca cazdan klasiğe birçok toplulukla beraber çaldı. 1994–1995 yılları arasında Londra‘da drum-tech öğrenimi gördü ve döndüğünde sideman olarak Wolfgang Puschnig, Linda Sharrock, Wolfgang Mitterer, Andy Manndorff, Bennie Maupin, Rebekka Bakken, Raoul de Sousa, Chuck LeMonds, Achim Tang, Jon Sass, Jamaaladeen Tacuma gibi isimlerle değişik formatlarda çaldı.

Basından
Son zamanlardaki en ilginç caza yönelik projelerden biri, öyle ki, en iyi anlarında, kolayca Ornette Coleman’ın bir konserinin muhteşem duygu karmaşasıyla mukayese edilebilir. Der Standard (Avusturya)

Manndorff’u bir gitarist olarak bu kadar ilginç kılan, onun hiçbir şekilde sınıflandırılamamasıdır. Bazen bir John Scofield, Bill Frisell ya da hatta Jim Hall izi vardır ama sonuç her zaman kulağa tamamen otantik gelir. Mannsdorff’un bir diğer meziyeti, kendisini çok ender tekrar etmesidir. NRC-Handelsblad (Hollanda)

Andy Manndorff cazı bir Amerikan ihraç malı olarak görmekten vazgeçmiş o müzisyenlerden biridir. Onun estetiği kendi kültürel ve biyografik kimliğine dayanır. O, kendi dili gibi bir şey geliştirmiş gerçek bir stilisttir. Jazzthethik (Almanya)

Duyarlılık ve isyan "Andy Manndorff and Band"
Her bir beste, farklı bir sound modeline sahip. Blues-benzeri bepop, sivri ritmli serbest funk ve Afrika folkloru, şiddetli yoğunlukta patlamalarla bir araya geliyor. Hiç kimse sıkıntının zerresini hissetmedi. Südkurier (Almanya)

Yorumlar

Popüler Yayınlar