Açık Caz Orkestrası Atölyesi

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, Avrupa Cazı’nın en güçlü temsilcilerinin konserler verdiği İzmir Avrupa Caz Festivali’nde genç genç cazcılar için eğitim olanakları da sunmaktadır. Beş yıl önce başlatılan atölye çalışmalarına katılan genç sanatçılar, Avrupa Cazının önde gelen isimleriyle birlikte çalma, onların deneyimlerinden faydalanma fırsatı bulmaktadır. Atölye çalışmaları sonunda halka açık yapılan konserlerin başarısı gurur vericidir.

İzmir Avrupa Caz Festivali’nin atölye çalışmaları, İzmirli genç müzisyenler için kendilerini yurt dışında tanıtma fırsatı da olmaktadır. 12. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde Mario Raja (saksafon), Bruno Tommaso (bas) ve Marvi Laspina’nın (piyano)’nın “Caz Band” atölyesine katılan Tamer Temel (saksafon) ve Tolga Bilgin (trompet), Uluslararası Siena Ustalık Sınıfları’na burslu olarak kabul edilmiştir. Bu çalışma 13. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde sürmüş, Claudio Fasoli (saksafon) ve Antonio Zambrini (piyano)’nin “Sıradışı Orkestra” atölyesine katılan Ömercan Şakar (davul) ve Engin Recepoğulları (saksafon) Uluslararası Siena Ustalık Sınıfları’na burslu olarak kabul edilmiştir. 14. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin “Açık Caz Atölyesi”ni Alessandro Girotto (gitar), Ilaria Patassini (vokal), Gianfranco Benigng (çello), Stefano Cesare (kontrbas) ve Fulvio Maras (perküsyon) yönetmiş, Evrim Yapıcılar (vokal) ve Buğra Balcı (bas) Siena bursunu kazanmıştır. 15. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin “Açık Caz Orkestrası” Atölyesini ise Ricardo Luppi (Saksafon, flüt), Vincenzo Mingliardi (gitar), Roberto Bonati (bas) ve Roberto Dani (davul) yönetmiş ve Oğuz Özcanlı (piyano) ile Çağıl Çap (keman) 24 Temmuz – 7 Ağustos 2008’de gerçekleşen 38. Uluslararası Siena Caz Ustalık Sınıfları’na burslu katılmaya hak kazanmıştır.

16. İzmir Avurupa Caz Festivali’nde Açık Caz Orkestrası Atölyesi’ni Mirco Mariotini (klarnetler), Franco Fabbrini (akustik ve elektrik bas), Franscesco Petreni (perküsyon ve davul)den oluşan Siena Jazz Quartet gerçekleştirmiş, Olgun Acar (davul) ve Halil Çağlar Serin (elektrik bas) 39. Siena Yaz Caz Ustalık Sınıflarına burslu olarak katılma hakkı kazanmıştır.

17. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde Açık Caz Orkestrası Atölyesini Luigi Campoccia (piyano), Daniele Malvisi (tenor & soprano saksofon), Rossano Gasperini (bas) ve Paolo Corsi (davul & perküsyon)’dan oluşan Luigi Campoccia Quartet yönetecektir. Bu yıl da katılımcılar arasından iki genç sanatçıya Siana Yaz Caz Ustalık Sınıfları bursu verilecektir.
 
Açık Caz Orkestrası Atölyesi

5–6–7 Mart İKSEV Binası Açık Caz Orkestrası Atölyesi
Final Konseri: 7 Mart Pazar AASSM Küçük Salon, 20.30

Kaynak: İKSEV

Yorumlar

Popüler Yayınlar