"6, Alps & Jazz"

Alpler, borular, dolambaçlı şarkılar: Akşamın sloganı ‘’Alplere ait Tahta Nefesli Çalgı ve Borular’’ veya ‘’Çoban Borusu Ateşi’’ olabilirdi. Bavyera, Alp cazının yeni yuvası. 

Grubun repertuarı büyük ölçüde Alplerden ve onların halk müziğinden ilham almıştır: Bir yanda, modern harmoniler ve ritimlerin içine aktığı basit Alp halk şarkıları. Diğer yanda, topluluk üyeleri ve arkadaşlarının yeni besteleri. Programın doruğu, -dayanılmaz derecede- akılda kalıcı, ayağınızla tempo tutmadan duramadığınız Türk halk türküleri. Bu konser sizi Alman ve Türk halk müziğinin gizli, caza benzeyen yüzüyle tanıştıracak.


Bu nefesli çalgılar altılısı, özellikle birden fazla enstrüman çalan üyelerinin 20’yi aşkın tahta nefesli ve mızıka enstrümanı çalmasından ötürü geniş çeşitlilikte kombinasyonlar ve renk tonları sunar. Tahta nefeslilerin hepsi aynı zamanda caz saksafoncularıdır - Bir klasik tahta nefesli beşlisiyle (belki ilk caz çalacak olanı): klarnet, obua, flüt, boru ve fagotla başlayabilirsiniz, ama o tahta nefesli beşlisi birdenbire…şurda burda bir çoban borusu düetine takılabilecek bir saksafon dörtlüsüne dönüşebilir… Mevcut enstrümanlardan dördü bas hattını gerektiği gibi taşıyabilir: boru, fagot, basklarnet ve tuba. Enstrümanlardan herhangi biri bir melodi kısmını kapsayabilir. Bu çok demokratik bir düzendir! Topluluğun altı üyesinin tümü aynı zamanda nev’i şahsına münhasır solistlerdir. Tubayla bir blues soloyu veya sözgelimi… Florian Trübsbach stili bir obua soloyu gözünüzde canlandırın. Bu toplulukta hiç renk tonu eksikliği yoktur.

Baş solist, trompette grup lideri Matthias Schriefl, ama o, dağlık anayurdundan özellikle melankolik şarkılar için, flugelhornu (büğlü) eline alabilir ve ortalık gerçekten kızıştığında, gruba tubayla eşlik eder. Doğma büyüme bir Alpli olarak, bu müziğe gerçek tutkuyu ve küçük bir dağ kulübesi büyüsünü (ve çılgınlığını) getirir. 

Altı tecrübeli müzikal dağ rehberiniz en zorlu dağ patikalarını seçebilir -yılankavi melodiler yalnızca kuyuya açılır- ve bazen bu müziğin altında mizah ve karanlığın derin uçurumları açılabilir. Ama yüksekliklerden korkan bir düz ülke insanıysanız bile, müzisyenlerin izlediği cüretkâr yollar Alpine Jazz Club’ın düzenli bakımına tabidir ve tüm müzikal güvenlik standartlarına sadık kalınır. Bu usta dağcıların elinde emniyette olacaksınız! Yürüyüş ayakkabıları ve yağmurluk isteğe bağlı, kulaklar zorunludur!

Matthias Schriefl, trompet, flugelhorn, tuba, çoban borusu, lider, stilist 1981’de doğumlu Matthias Schriefl, Allgâu’nun Güney Alman bölgesinde büyüdü. İlk trompet ve piyano derslerini 7 yaşındayken aldı, 11 yaşında ulusal “Jugend Musiziert’’ yarışmasını kazandı ve dokuzuncu sınıfta okulunun büyük orkestrasını yönetme görevini devralarak, onları ilk bestelerini icra etmeye yönlendirdi. 15 yaşında, Bavyera Eyaleti Caz Orkestrası ve Alman Genç Caz Orkestrasının en genç üyesiydi. 

17’sinde, topluluğu “Sidewinders” ile Almanya’nın‚ “Genç Cazcılar’’ yarışması “Jugend jazzt”ı kazandı ve ödül olarak Mons Plakları için ilk resmi CD’si , “Die Bestie”yi (Canavar) yaptı. Bunu ertesi yıl Teksas, Rusya ve Romanya turneleri takip etti. Schriefl Münih Müzik Konservatuarında bir caz öğrencisiydi, daha sonra 2000–2005 yılları arasında Köln Müzik Koleji’nde Andy Haderer ile çalıştı ve bir yıl Amsterdam’da okudu. Şu anda Schriefl memleketi olarak benimsediği Köln’de çeşitli projeleri yönetirken, bir yandan da canlı caz serisi ‘’Jazz-O-Rama’’yı organize ediyor. 

Schriefl solist, kompozitör ve topluluk lideri olarak sayısız ödüller aldı. 2006’da, WDR caz doğaçlama ödülünü kazandı. Münchner Abendzeitung’dan (Münih Akşam Gazetesi) “2007’nin Yıldızı’’ ve 2008’de kompozisyon, orkestra şefliği ve enstrümantal müzik için 2008 North Rhine Westphalia Artistik Başarı Ödülünü aldı. Aynı yıl, Köln Filarmoni’nin önerisiyle, “yükselen yıldız’’ seçildi. Avrupa Konser Salonu Organizasyonu[ECHO] tarafından koordine edilen ‘’Yükselen Yıldızlar’’ konser dizisiyle bağlantılı olarak, topluluğu Shreefpunk 2008/2009’da Avrupa’nın dört bir yanındaki önde gelen konser salonlarında çaldı. Boş zamanlarında Matthias kaburga yer ve dağ bisikleti turları ve dağcılık yapar. 

2007–2009 arasında, Schriefl ve Shreefpunk 15 Avrupa ülkesini, Meksika, Avustralya ve yedi Kuzey Afrika ülkesini turlayarak, turneler boyunca sayısız büyük konser salonunda çaldı.

Schriefl birçok ünlü uluslararası sanatçıyla çalışmıştır. WDR Big Band gibi prestijli organizasyonlarda solist ve besteci olarak yer almış ve Allan Botschinsky’nin koltuğunu devraldığı 2006 yılından beri Avrupa Caz Topluluğuyla çalmıştır. 2006’da “Sharon Jones and the Dap Kings”le birlikte Avrupa’yı dolaştı. 2007’den beri, European Movement Orchestra’nın ( Avrupa Hareketi Orkestrası) baş trompetçisi olmanın yanı sıra bestecisidir. 2007 Mayıs’ ında Hintli yıldızlar R.A. Ramamani and T.A.S. Mani ile Güneydoğu Asya’yı dolaştı. 2009’da trompet solisti olarak yer aldığı Duisburger Philharmoniker ile yeni orkestra parçası ‚’“ Ein frisches K.P.’’yi –[yerel biraya ithaf edilmiş] çaldı. Aynı zamanda Michael Abene, Django Bates, Carlos Bica, Peter Brötzmann, Bill Dobbins, Herb Geller, Dusko Goykovich, Peter Herbolzheimers Rhythm Combination&Brass, Daniel Humair, Lee Konitz, Joachim Kühn, Nils Landgren, Emil Mangelsdorff, Rudi Mahall, Charlie Mariano, Adrian Mears, Don Menza, Dick Oatts, Cino Palagliésu, Wolfgang Puschnig, Claudio Roditi, John Ruocco, Steffen Schorn, John Schröder, Gunther Schuller, Bobby Shew, Alan Skidmore, Markus Stockhausen, Nils Wogram, Phil Woods, Connection Latina, Dirty Dozen Brass Band, New York Voices, WDR, NDR ve HR Radyo Büyük Orkstraları, Hofer Senfoni, Hamburg Senfoni, Duisburg Filarmoni orkestralarıyla çalıştı.

Matthias Schriefl şu anda aşağıdaki topluluklarla çalışmaktadır:

Matthias Schriefl Trio: kardelen çiğneyen bir Alp sağmal ineği, bir atlıkarıncada sonsuz dönüp durarak mekik dokuyan bir New Orleans Bandosu, melodik olarak güçlü moda pop grubu ve Mozart perukları takan bir klasik oda topluluğu: Matthias Schriefl tüm bu paradoksları gerçeğe dönüştürüyor. 

6, Alpler ve Caz bir ‘’Mızıka, Tahta Nefesli Çalgı ve Saxtett’’: Sekstet neredeyse orkestral bir kapsam yaratıyor. Modern bir klasik Nefesli Çalgılar Kuinteti artı Caz Trompetinden, iki Alphornlu (Alp boynuzu) bir Caz Saksafon Kuartetine dönüşebiliyorlar. Ve bir sonraki nağmede 3 Bavyera klarneti, 2 boru ve bir fagot, 2 pikolo flütün bir tubayla söyleştiği geleneksel bir Bavyera “Zwiefacher”i çalıyor.

Shreefpunk: Caz, Punk ve hatta bazen Yaylı Çalgılar.
• European TV Brass Trio: Daniel Casimir [trombon] ve François Thuillier (tuba) ile üç orijinal adam mızıka çalgıcıları ve besteciler olarak güçlerini birleştiriyor. 
• Schmittmenge Meier: Berlin ve Köln’den müzisyenler çağdaş akustik caz çalıyor.
• Brazilian Motions[şarkıcı ve metin yazarı Patricia Cruz’la]: Yaylı çalgılar kuarteti ve caz kombo için Brezilya’dan ilham alan müzik.
• Deujazz (şarkıcı Anette von Eichel ile ] : 20nci yüzyılın ilk yarısından Alman cazı.
• Trompetlerin 2 Jenerasyonu (Andy Haderer ile): Schriefl’ten swing besteleri. İki Trompetçi aynı zamanda bariton boru, valf trombon, pikolo trompet ve çeşitli borularda da işitiliyor. .
• United Groove-O-Rama: elektronik efektlerle çağdaş oynak ritmler; besteler Mattis Cederberg ve Matthias Schriefl’e ait. 
• Mutantenstadl: Bavyera caz-komedisi.
• Bodek Jahnke, Kalle Mathiesen, Johannes Behr, Robert Landfermann ve Michael Abene ile DÜETLER

“Aslında kendimi en yakından grubum Shreefpunk ile özdeşleştiriyorum. Bu grup için yazdığım besteler kişisel bir hatıra defteri gibi. En beğendiğim caz müzisyenlerinden üçü ve en iyi dostlarımın bu grupta olmasından çok mutluyum. Her prova ve konserle, müzik gelişiyor, çünkü herkes kişiliğini ve ruhunu katıyor.” 
Matthias Schriefl

Niels Klein, tenor ve bariton saksafonlar, kontra-alto klarnet, klarnet, 

Peter Erskine, Vince Mendoza, Nils Wogram, Underkarl, and Albert Mangelsdorf dâhil sayısız grup ve müzisyenle sahneye çıkmıştır. Caz ve klasik besteleri NDR Big Band, Alman Ulusal Gençlik Orkestrası, Alman Ulusal Gençlik Caz Orkestrası (BuJazzO), Avrupa Caz Orkestrası, Köln Çağdaş Caz Orkestrası ve diğer birçoğu dâhil çok sayıda grup tarafından icra edilmiştir. İki albüm çıkarmıştır: Niels Klein Trio (2004) ve Niels Klein Tentett (2007). 

2008’de geniş kapsamlı bir Avrupa Turnesinde Avrupa Caz Orkestrasının yatılı bestecisi ve şefiydi. Aynı zamanda NDR BigBand ve the BuJazzO ile de besteci ve şef olarak çalıştı. North-Rhine-Westphalia eyaletinden bir Devlet ödülü (2004), Köln Kenti Caz Ödülü (2005) ve büyük senfoni orkestrası için yazdığı “Refractions (Kırılmalar)’’ parçasıyla 2009’da Berlin Uluslararası Besteciler Ödülü dâhil sayısız ödül almıştır. Osnabrück Tatbikî İlimler Üniversitesinde Caz Teorisi, Kompozisyon ve Aranjman Hocasıdır.

Florian Trübsbach (alto saksafon, flütler, klarnet, obua) 

Müzisyen bir ailenin içine doğdu. 3 yaşında keman çalmaya başladı ve daha sonra prestijli Tölzer Erkek Çocuklar Korosuna kabul edildi. Bir koro üyesi olarak, diğerlerinin yanısıra Herbert von Karajan, Claudio Abbado ve Lorin Maazel ile çalışma mutluluğuna nail oldu. Hans Werner Henze ile kompozisyon çalıştı. Çalışmalarını tamamladıktan sonra bağımsız bir caz müzisyeni olarak çalışmakta olduğu Berlin’e taşındı. Son yıllarda, saksafonu Çin ormanlarından Güney Afrika kumsallarına kadar her yerde duyuldu. Avusturya’da geleneksel bir ahşap flüt olan “schwegel”I çalmayı öğrenmek için Styrialı halk müzisyenleriyle yakın zamanlarda geçirdiği bir hafta esnasında geleneksel Alp müziğine olan tutkusu yeniden uyandı. Çalışmaları için, Florian Bavyera Eyaleti ulusal kültür ödülünü aldı.

Federico Aluffi (fagot ve tenor saksafon) 

Turin, İtalya’da bir klasik müzisyenler ailesinde doğdu. 6 yaşında çello ve ondan 5 yıl sonra fagot çalışmaya başladı. 18 yaşındayken, Federico dünyanın en önemli fagot hocalarından ikisinin: Viyana’daki Milan Turkovic ve Berlin’deki Klaus Thunemann’ın bir öğrencisi olarak kabul edildi. Federico 2003’ten beri Essen Filarmoni’nin baş fagotudur ve Almanya’da ve yurtdışında en önemli opera ve senfoni orkestralarının bazılarıyla sıkça çalmaktadır. Aynı zamanda birçok CD, radyo ve televizyon kaydında da işitilebilir. Federico sonunda hayatının erken bir aşkını ve gizli tutkusunu itiraf etti ve 2008’de caz ve saksafon çalmaya başladı. 

Jeffrey A. "Jam" McGuire (boru, çoban borusu) 

Klasik, caz ve yeni müzik dünyaları arasında solistlikten oda müziğine ve büyük topluluk ve orkestralara gidip gelen başarılı bir “geçit’’ sanatçısıdır; Wellington, Yeni Zelanda’daki Victoria Üniversitesi ve New York City’deki Manhattan Müzik Okulundan dereceleri ve Köln Müzik Konservatuarından bir ileri diploması vardır. Şu ana kadarki kariyerinin parlak noktaları arasında Carla Bley, Django Bates, Ed Partyka, Westdeutsche ve Hessische Rundfunk Big Band’leri, Lalo Schiffrin, the King's Singers’la yaptığı konserler, televizyon, radyo ve CD kayıtlarının yanısıra Deutsche Kammerakademie Neuss ve birçok diğer grup, orkestra, klasik ve modern topluluklarla gerçekleştirdiği performanslar bulunmaktadır.

Peter Heidl (tenor saksafon, flütler, klarnet & perküsyon) 

Köln’deki prestijli Humboldt Müzik Okulunun bir mezunudur. Farklı kültürlerden aldığı ilhamla, tüm hayatı boyunca Ebi & Dariush (İran), Cem Karaca (Türkiye), Marla Glen (A.B.D.), ve Cirque Bouffon (Fransa) dâhil olmak üzere ünlü müzisyenlerle çalmış ve geniş kapsamlı turneler yapmıştır. Peter aynı zamanda Tom Jones, Cliff Richard ve Schröder dâhil birçok sanatçıyla televizyonda da çalmıştır. Kendi Caz kuartetiyle Sony, Olympus, Phillips ve diğerleri için çalmış ve kayıtlar gerçekleştirmiştir. 1997’de kendi kardeşi Brahm ile world müzik albümü Brother to Brother’ı yapmış ve bunu diğer iki yapım takip etmiştir. Besteci ve yapımcı olarak ARD, ZDF, VOX ve RTL dâhil birçok TV ve radyo istasyonları için çalışmıştır.

Yorumlar

Popüler Yayınlar