Uçurtmanın Kuyruğu

Uçurtmanın Kuyruğu adlı Savaş Dinçel’in yazdığı ve yönettiği son oyun, öğrencileri İlker Ayrık ve Aykut Taşkın tarafından ölene dek sahnelenecek. Son zamanlarda televizyon dizilerinde oynadığı ilginç ve başarılı roller ile izleyici kitlesini arttıran İlker Ayrık bu oyunda ustasına saygısını ve vefasını gösteriyor.

Uçurtmanun Kuyruğu, konusu kadar atmosferi ve yaşadıklarını canlandırma sanatıyla pisiko analizle harmanlayıp yapmacıklığı bertaraf eden oyun; baba baskısıyla büyümüş olan bir adamın, onun ölümünün ardından intihar etmeye karar vermişken çocukluğu ve gençliğiyle yüzleşmesini, diğer kişiliğiyle çatışıp yeni bir kimliğe bürünüşünü anlatmaktadır.

herkesin çocukluk hakkı saklıdır

dudaklarınızda ve gözlerinizde gülümsemeyle çıktığınız bir oyun "uçurtmanın kuyruğu"

... yüzleşmelere rağmen...

ne kadar örselendiğinizi, kırıldığınızı, es geçtiğinizi, kısıtlandığınızı hissettiğiniz halde "hala umut var henüz geç değil" diye çıktığınız bir oyun...

ama kişisel gelişim kitapları tat-sız-lığında değil..

yıllar sonra bilye oynama ve kaygısızca kahkaha atma isteği getiren bir biçimde.

Zaman az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş, çocuk büyümüş kocaman olmuş. Ama "başkasının" ona giydirdiği giysinin içinde hapis kalmış ruhu. Kendini kendi kendine mahkûm etmiş de ne yaşayacak gücü ne ölecek cesareti bulamamış. Hayatta hiç bir şeyi kendi iradesi ile yapamamış. Başladığı ve bitirdiği tek şey olan mektubunu sol göğsünün üstündeki cebinde dururken. Kapı çalmış.

Oyuncuları bir röportajlarında şöyle der; "1 Nisan 2007 tarihinde Savaş Hoca Şehir Tiyatroları’ndan emekli oldu. 1 Nisan aynı zamanda Savaş Hoca’nın doğum günüdür. 1 Nisan 2007’de Müjdat Gezen, Savaş Hoca’ya doğum günü hediyesi olarak kendi tiyatro binasında bir salon yaptırdı adını da Savaş Dinçel Sahnesi koydu. Yine aynı gün Uçurtmanın Kuyruğu oyunumuzun ilk gösterimini yaptık. Biz bu oyunu oynadıkça Savaş Hoca’nın doğum gününü kutlamış olacağız. Bildiğin gibi Savaş Hoca’nın yönettiği son oyun bu. Bizim de bu oyunu ölene kadar oynamak boynumuzun borcu."

 

Yazan-Yöneten: Savaş Dinçel
Yönetmen Yardımcısı: Tarık Şerbetçioğlu
Reji Asistanı: Tülay Akın
Sahne – Kostüm Tasarımı: Barış Dinçel
Oynayanlar: Aykut Taşkın – İlker Ayrık

12 Mart 16:30-20:30 - 13 Mart 16:30-20:30
Yer: İzmir Sanat
Bilgi: 464 76 95 – 483 56 52
Biletler: İzmir Sanat Gişe, Alsancak-Karşıyaka D&R, Karşıyaka Pan Kitabevi
4 TL - 7,5 TL

Yorumlar

Popüler Yayınlar