Nihat Nikerel'in Anısına 72. Koğus

Sadri Alışık Tiyatrosu 72.Koğuş

“Nihat Nikerel’in anısına…”

Orhan Kemal’in unutulmaz eseri

İnsanlığa Özlem

Sadri Alışık Tiyatrosu tarafindan 2009-2010 tiyatro sezonunda sahnelenmek üzere provalarına başlanan “72. Koğuş” adlı oyundaki “Kara” karakteri ile tiyatro seyircisiyle buluşmaya hazırlanan Nihat Nikerel, ani vefatıyla bütün sevenlerini üzdü. Sadri Alışık Tiyatrosu, bu ani vefatın ardından 72. Koğuş adlı oyunu “Nihat Nikerel’in anısına” oynama kararı aldı.

Yönetmenliğini Kemal Başar’ın yaptığı oyunda Yavuz Bingöl (Kaptan), Kerem Alışık (Berbat), Azra Akın (Fatma), Can Kahraman (Kara), Yusuf Atala (Sölezli), Serhat Özcan (Bobi), Ayhan Anıl (Lesçi), Yıldırım Gücük (Izmirli), Fuat Onan (Tavukçu), Seda Demir gibi isimlerin yanı sıra Sadri Alışık Kültür Merkezi mezunu öğrencilerin de yer aldığı 20 kişilik bir kadro rol alıyor.

2 perdeden oluşan dram türündeki oyunun müziklerini Yavuz Bingöl hazırladı. Dekor ve kostüm Melike Başkan’a koreografi ise Kerem Kuraner’e ait.

Oyun 1941 yilinda Türkiye’de bir cezaevinde geçiyor. Cezaevinin 72 no'lu kogusunda çesitli suçlardan yatan “adem babaların” insanlığa özlemi anlatılıyor. Kaptan’ın, Berbat’ın, Kaya Ali’nin, Tavukçu'nun, Lesçi'nin, Kara’nın ve Izmirli'nin hayata dair düşleri, çelişkileri, aşkları ve kavgaları sürmekte olan 2.Dünya Savaşi’nın etkisinde kalan Türkiye’nin toplumsal ve sosyal koşullarıyla birleşip önümüze gerçek ve çarpıcı bir hikâye sunuyor.

1. Kategori: 45,00 TL
2. Kategori: 39,50 TL
3. Kategori: 34,00 TL
 
05-06 Şubat 2010
E.Ü. Atatürk Kültür Merkezi Adnan Saygun Salonu
Kaynak: Sadri Alışık Kültür Merkezi / Biletix

Yorumlar

Popüler Yayınlar