Jazzing Flamenco

İksev tarafından organize edilen 17. İzmir Avrupa Caz Festivali, 2 Mart'ta başlıyor. Açılışta İspanyolların ünlü bir grubundan enfes bir gösteri İzmirlilerle buluşuyor. 

2 Mart, Salı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, 20.30


Orijinal Konsept Ve Sanat Tasarımı: Antonio Najarro
Koreografi: Antonio Najarro (Ruben Olmo ile Birlikte)
Müzik Direktörü Ve Besteci; Fernando Egozcue
Işık Tasarım: Felipe Ramos (3d Scenıca)
Ses Tasarim: Javier Álvarez
Kostüm Tasarim: Antonio Najarro
Kostüm Ve Ayakkabilar: Rosalía Najarro, Carmen Granell, Elé B Gallardo
Aksesuarlar: Laura Vara, Oliver Mola
Fotograflar: Jesús Vallinas
Video: Daniel Iturbe (Síganle Producciones)
Prodüksiyon: Antonio Najarro  S.L.
Menajerlik: Pasion Turca S.L.
Sanatçılar 
Dansçılar: Antonio Najarro ( Baş Dançi - Koreograf), Miriam Mendoza, Patricia Fernandez, María Fernandez, Estibaliz Barroso, Cristina Aguilera, Silvia Piñar, Pedro Ramírez, Juan Ramírez, Angel Rodríguez, Juan Pedro Delgado, Javier Cobo
Bale Hocası: Oscar Jimenez
Müzisyenler: Fernando Egozcue (Gitar), Moisés Sánchez (Piyano), Thomas Potiron (Keman), Martin Bruhn (Perküsyon), Nıcolás Quıntela (Kontrbas), Angela Cervantes (Vokal)

Program
“IMPROV”
Müzik: Fernando Egozcue
Koreografi: Antonio Najarro
Dansçılar: Tüm topluluk

“RHAPSODY IN BLUE”
Müzik: Fernando Egozcue
Koreografi: Antonio Najarro
Dansçılar: Miriam Mendoza, María Fernandez, Cristina Aguilera, Estíbaliz Barroso, Silvia Piñar, Patricia Fernandez 

RAGTIME
Müzik:  Fernando Egozcue
Koreografi: Antonio Najarro
Dansçılar: Pedro Ramírez, Juan Ramírez, Angel Rodríguez, Javier Cobo,Juan Pedro Delgado,

AMBIGÜEDAD
Müzik: Fernando Egozcue
Koreografi: Antonio Najarro
Dansçılar: María Fernández, Antonio Najarro, Juan Pedro Delgado

SOLO
Müzik: Fernando Egozcue

SER
Müzik: Fernando Egozcue
Koreografi: Antonio Najarro
Solo Dansçı: Estíbaliz Barroso

ALJIBA
Müzik: Fernando Egozcue
Koreografi: Rubén Olmo
Dansçılar: Miriam Mendoza, María Fernandez, Cristina Aguilera, Silvia Piñar, Patricia Fernandez , Pedro Ramírez, Juan Pedro Delgado, Angel Rodríguez, Javier Cobo, Juan Ramírez

“BUDDY BOLDEN”
Müzik: Fernando Egozcue
Koreografi: Rubén Olmo
Dansçı: Antonio Najarro

“IN THE NIGHT” (Interludio Musical)
Müzik: Fernando Egozcue

JAZZING
Müzik: Fernando Egozcue
Koreografi: Antonio Najarro
Dansçılar: Tüm topluluk

Antonio Najarro 
Klasik Bale, Escuela Bolera, İspanyol Balesi, İspanyol Klasik Balesi, İspanyol Folklorü ve Modern Dansın en prestijli uzmanlarının yönetiminde çalıştığı Kraliyet Profesyonel Dans Konservatuarı’ndan (Professional Royal Conservatory of Dance) CUM LAUDE (Üstün Başarı) derecesiyle mezun oldu. Mesleki kariyeri, 15 yaşındayken Carmen’de Solist Kategorisinde “Lucas el Torero” rolünü oynayarak tüm Avrupa’yı dolaştığı “Rafael Aguilar Dans Topluluğuna” katılmasıyla başladı.

Marienma tarafından “Spain” adlı koreografisi nedeniyle “Homenaje a Madrid” adlı oyunda başrollerden birini üstlenmesi ve “Goyescas” Operasına katılması için üç kez davet edildi. Koreografisi Alberto Lorca tarafından yapılan “Ballet Antologia”da, koreografisi Goyo Montero ve Carlos Vilan tarafından yapılan “Teatro Lírico de la Zarzuela”da ve koreografisi büyük Üstat Jose Granero tarafından yapılan “Compañía Antonio Marquez”da yer aldı.

Jose Antonio Ruiz, kendi dans topluluğu “Jose Antonio y los Ballets Españoles” topluluğuna katılmasını istedi; böylelikle “Embrujo”, “La Vida Breve “ “El sombrero de Tres Picos” , “ Aires de Villa y Corte” ve diğer eserlerde solo dansçı olarak tüm Avrupa’yı ve Latin Amerika’yı dolaştı.

Koreograf ve dansçı olarak ardı ardına Madrid Albeniz Tiyatrosu’nun ev sahipliği yaptığı dördüncü, beşinci ve altıncı Certamen Coreográfico de Danza Española y Flamenco yarışmasında; “Movimientos Reversos”  ve “Neireidas” ile yer aldı. Dana sonra “Movimientos Reversos”  Jose Antonio Balesi tarafından da kullanılan “Suspiro del Moro” da, kendisine ikincilik ödülü, “Neireidas”  ise birincilik ödülü kazandırdı.

Diana San Andres ile koreograf ve dansçı olarak Madrid Albeniz Tiyatrosundaki 8. Día Internacional de la Danza yarışmasına davet edildi.

Carla Fracci tarafından yönetilen, koreografisi Paul Chalmer ve Jose Antonio Ruiz tarafından yapılan ve “Arena Di Verona” Balesi için sahnelen “La Gitana” adlı eserde solist olarak dans etti.

Eylül 1997, o dönemde Aurora Pons, Vitoria Eugenia ve Nana Lorca tarafından yönetilen İspanyol Ulusal Balesine katıldı.

Aida Gomez’in yönetmenliğinde Haziran 1999 ve Haziran 2000 arasında Solo Dansçı oldu ve “ La Vida Breve”, “Ritmos”, “Poeta”, “Bolero”, ve son olarak da efsane isim Jose Antonio Ruiz’in kendisi için özel olarak koreografisini yapkığı “Don Jose” rolünde “Carmen” balesinde başdansçı olarak sahneye çıktı. 

Aida Gomez’in Özel Konuğu olarak Jose Antonio Ruiz’in koreografisini  yaptığı ve Carlos Saura tarafından yönetilen “Salome” balesinde “San Juan Bautista” rolünü oynadı. Mayıs 2002’de Pascal Gaona’yla birlikte bugün varlığını Compañía Antonio Najarro adıyla devam ettiren Talent Danza Topluluğunu kurdu.

20 ve 21 Aralıkta Fransa’da Bayonne Tiyatrosunda “Scene Nationale et du Sud Aquitaine” Festivalinin bir bölümü olarak, koreografisini kendisine ait ilk çalışması “Tango Flamenco” ile sahne aldı. Ardından “Tango Flamenco” gösterisi İspanya, Fransa, İsviçre, Belçika, Ürdün, Yunanistan, Türkiye, Kanada ve ABD’de gösterildi ve Najarro’nun zamanının en iyi koreograflarından biri olduğunu kanıtladı.

Şubat 2006’da ikinci eseri “Flamenco Oriental” ilk defa Madrid’deki Pinto Fransicco Rabal Tiyatrosu’nda sahne aldı. Eylül 2006’da dünyanın en iyi buz patencileriyle “Champions On Ice”ta  koreograf ve dansçı olarak yer almak üzere seçildi ve böylece Japonya, Çin ve Rusya’yı dolaştı.

Şubat 2007’de Champions On Ice’ın yanı sıra İşviçre’de Art On Ice’ta yer almaya devam etti.

Son olarak Jazzing Flamenco adlı yepyeni gösterisiyle turlarına devam ediyor, artistik patinajın Olimpiyat ve Dünya şampiyonalarında koreograf olarak görev alıyor ve sayısız okul ve topluluğun koreograf ve ustalık sınıfları eğitmeni olarak dersler veriyor.

Antonio Najarro Dans Topluluğu 

Antonio Najarro Dans Topluluğu (Compania Antonio Najarro) Tango Flamenco ve Flamenco Oriental gösterilerinin ardından Jazzing Flamenco gösterisini, çıktıkları dünya turnesi kapsamında 02 Mart’ta İzmir’de sahneleyecek.

Sadece Tango Flamenco ile Kuzey Amerika’da 50’den fazla gösteriye imza atan, ardı ardına kapalı gişe 14 gösteriyle Montreal Caz Festivali’nin gelmiş geçmiş en çok ilgi gören gösterilerinden birini gerçekleştiren topluluk, yeni gösterisinde Flâmenko’nun büyüsünü cazın zarafetiyle göz kamaştırıcı bir mükemmellikte buluşturuyor... 

Antonio Najarro Dans Topluluğu ile Çağdaş Tango grubu Ensamble Nuevo Tango ve Flamenko müzik grubu Jarcamora'nın sanatsal birlikteliğinin bir sonucu olan grubun ilk gösterisi ‘Tango Flamenko’, Flamenko ve Klasik İspanyol dansının Arjantin Tangosuyla kaynaşmasından ortaya çıkan yüksek tempolu toplam 12 bölümde, 12 ayrı öyküyü ve 12 koreografiyi sunuyor. Arjantinli müzisyenler, Flamenko müzisyenleri ve dansçılardan oluşan 24 kişilik topluluğun, yaklaşık 1 saat 30 dakika süren kesintisiz gösterisi sırasında, Flamenko dansının koreografik ve müzikal dili, Arjantin müziğinin tipik gelişleriyle sentezleniyor.

Grubun ikinci gösterisi ‘Flamenco Oriental’, Flamenko ve Klasik İspanyol dansının Ortadoğu mistisizmiyle kaynaşmasından ortaya çıkan yüksek tempolu toplam 11 bölümde, 11 ayrı öykü sunuyor. İspanyol Flamenko müzisyenleri ve dansçılardan oluşan 24 kişilik topluluğun yaklaşık 1 saat 30 dakika süren kesintisiz gösterisi sırasında, Flamenko dansının koreografik ve müzikal dili, Endülüs müziğinin tipik geçişleriyle sentezleniyor.  

Antonio Najarro idaresinde çalışmalarını sürdüren Antonio Najarro Dans Topluluğu bu her iki gösterisi ile karalar bağlamış, şenlik ateşi yakmış, isyankâr, kararlı, arınmış, inançlı, tempolu, ağıtsal, gergin, yitik, bol aksiyonlu, neşeli bölümleri ile izleyenleri büyülerken gittikleri her ülkede dakikalarca ayakta alkışlandılar... Ülkemizde daha önceki iki gösterisi ile büyük bir hayran kitlesine sahip grup, İspanya'daki yüzlerce gösterinin dışında Fransa (50'den fazla gösteri), Kanada (19 gösteri), Yunanistan (7 gösteri), Romanya, Ürdün, İsviçre, Norveç, Şili, KKTC ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 40’dan fazla şehirde muhteşem gösterilere imza attı...  

Prestijli antik tiyatrolardan dünyaca ünlü salonlara farklı kitleleri buluşturan Tango Flamenco ve Flamenco Oriental'i, Ürdün Kraliyet Ailesi, Romanya Devlet Başkanı gibi farklı ülkelerin ünlü konukları da seyretme şansı buldular.

Yeni gösterisi Jazzing Flamenco ile Klasik İspanyol dansını caz, blues, soul ve flamenko müzikleriyle birleştiren Najarro yenilikçi koreografisiyle ortaya özgün bir çalışma çıkarıyor. Grup bu yeni gösterileri ile dünya turnelerine devam ediyor... 

Jazzing Flamenco

Flamenko’nun büyüsü cazın zarafetiyle göz kamaştırıcı bir gösteride buluşuyor!

Antonio Najarro Dans Kumpanyası- Compania Antonio Najarro (C.A.N)’ nın Montreal Caz Festivalinde 10 kapalı gişe sergilenen Jazzing Flamenco gösterisi  dünya turnesi kapsamında Türkiye’de ilk kez İzmir’de İzmir Avrupa Caz Festivali’nde sahnelenecek.. 

İlk C.A.N. prodüksiyonu Tango Flamenco şov, Flamenkonun klasik İspanyol dansı ve tangoyla çarpıcı bir evliliği, bir şekilde özgürleşme hissi, yeni bir uzay duygusu, çarpıcı yoğunlukta bir tutkuda birleşen müzik ve dans anlamı yaratmayı başaran şaşırtıcı simetride bir dans formudur. 

C.A.N.’ ın 2nci şovu, Antonio Najarro’nun, Flamenko, İspanyol Dansı ve kendisine özellikle bu büyük gösteri için yaratılan orijinal müzikte ilham veren, farklı oryantal kültürlerin kapsamlı dans ve müzik dili arasında yeni bir kaynaşma yaratarak kumar oynadığı Flamenco Oriental’dir.

C.A.N.’ın 3üncü ve en son prodüksiyonunda, Tango Flamenco ve Flamenco Oriental’ ın büyük süksesiyle Antonio Najarro, klasik İspanyol dansını farklı müzik tarzlarıyla - Caz, Blues, Soul, Flâmenko- ve dansla kaynaştırarak, benzersiz bir tarz yaratarak modernize etmeyi başarmıştır. Caz, Blues, Soul, Flamenko ve dansı karıştırmak, orijinal bir sound yaratıyor, tutkulu ve yenilikçi bir koreografiye ilham veriyor. Her bir kostüm ve dekor, görsel ve müzikal deneyimi tamamlamak üzere yapılmış. Kostümler hareketi, göz kamaştırıcılığı artırmak ve şovun özünü yakalamaya yardımcı olmak için tasarlanmış.

2 Mart, Salı 20.30
100, 50, 25 TL.

Yorumlar

Popüler Yayınlar