Elhamra

Yıllarca Milli Kütüphane'ye bağlı olarak çalışan ek bina, Elhamra Sineması olarak İzmirliler'in belleğine yerleşti. 1980'den sonra İzmir Devlet Opera ve Balesi'ne verildi. Tasarım, mimar Tahsin Semer'e aittir. Yapının mühendisi Galip Bey'dir. İzmir Kütüphane Cemiyeti tarafından yaptırılmıştır. Sinema 840 kişi alacak büyüklüktedir. 120 metrekarelik sahnesiyle dönemin en konforlu ve en büyük sinemasıdır.

İnci Aslanoğlu araştırmasında şunları vurguluyor:"Yapının zemin katında giriş holünden, karşıdaki sinema salonuna, sağ ve soldan balkonla ulaşılmaktadır. İkinci katta merdivenlerin birleştiği fuaye ve salon içine uzanan balkon yer alır. Salonun duvarlarında, taşıyıcı öğelerde Osmanlı Mimarlığı'ndan ayrıntılar uygulanmıştır. Yapının ilginç ön cephesi birçok farklı öğenin bir araya topladığı bir biçimde tasarlanmıştır. Altta sütun ve kemerli giriş, üstle geniş bir penceresi kemer içine alınmış üçlü pencere düzeni geniş orta bölmede yer almaktadır

Yanlarda birer pencereli bölümler, köşelerde kubbecikleri, çatıları ve kemerleri yalancı pencereleriyle kule biçimi verilen köşe öğeleri vardır. Silindirik kasnaktı kubbenin geniş üçgenleriyle yapıya oturması, dört yönde kubbeye doğru yükselen bezeli üçgen açıklıklar, kemer üstlerinin bitki motifleriyle süslü çimlerle doldurulması, üçgenli ve karnaslı kornişler yapıda kullanılan Osmanlı Mimarlığı'ndan alıntı öğelerdir. Aynı yapının bir parçası olan kütüphanenin cephe kaplama malzemeleri bu yapının dış yüzeylerinde de uygulanmıştır ".
Kaynak: Konak Belediyesi

Yorumlar

Popüler Yayınlar