Cafe & Croissant Sergi


Fransa ve Türkiye arasındaki siyasi-diplomatik ilişkilerin tarihi ve bu tarihin iki ülke için önemi biliniyor. İki toplumun ilişkisinin sadece siyasi ve diplomatik düzeyde kalmadığı, bilim, kültür ve sanat alanlarına taştığı, hatta esas etki ve sonuçların buralarda görüldüğü ise üzerinde daha az durulan bir gerçek.

Kültürel - belgesel sergi "Café & Croissant : Hem Fransız hem Türk" tarihten gelen karşılıklı ilişkilerin, her iki ülkede dil, düşünce, bilim, gündelik yaşam gibi alanlarda kalıcı izler bıraktığını göstermeyi amaçlıyor.

Cengiz Aktar'ın bir fikrinden esinlenen "Café & Croissant" sergisi Zerrin Baydar, Çağlar Şavkay ve Mesut Tufan tarafından geliştirildi, tasarlandı ve gerçekleştirildi. Sergi, Fransa ve Türkiye arasındaki ilişkilerin taşıdığı önem ve sürekliliğine vurgu yapmak amacıyla, Kelimelerin Yolculuğu, İnsanların Yolculuğu, Fikirlerin Yolculuğu, Bilim Doğa Kültür, Gündelik Yaşam, Hem Türk Hem Fransız, Olaylar ve Tarihler gibi seçilmiş tematik başlıklar çerçevesinde iki kültürün yakınlaştığı ve etkileştiği noktaları ele alıyor.

"Café & Croissant" gezici sergi olarak "Fransa'da Türk Mevsimi" çerçevesinde, Fransa'nın çeşitli şehirlerinde Ekim 2009 - Mart 2010 tarihleri arasında sergileniyor. Sergi, İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nin desteği ve işbirliğiyle 13 Ocak - 10 Şubat 2010 tarihleri arasında İstanbul Fransız Kültür Merkezi salonunda gerçekleşecek.

Proje tasarımı ve yönetim: Çağlar Şavkay, Zerrin Baydar, Mesut Tufan
Yapım: Pragma İletişim Hizmetleri
Fotoğraf hakları: Suna ve İnan Kıraç Vakfı

Bibliothèque nationale de France
Réunion des Musées Nationaux
Parisienne de Photographie
SIPA PRESS, ABACA PRESS
Görsel tasarım ve uygulama: Pragma İletişim Hizmetleri
Kaynak: Fransız Kültür Merkezi

Yorumlar

Popüler Yayınlar