Gecilaso’nun Ölümü


Devlet Opera ve Balesi'nin hafta sonu sahneleyeceği Gecilaso’nun Ölümü isimli opera, dünya prömiyeri İzmir'de yapılan ve dünyada sahnelendiği her yerde İzmir ismini taşıyan bir eser.   


İspanyol opera sanatının önemli isimlerinden Ruperto Chapi'nin daha önce hiç sahnelenmemiş bu eserini geçtiğimiz yıl İzmir'de sahneleyen İZDOB, oyunu evinde yani İspanya'da da sergiledikten sonra tekrar İzmir sahnelerine getiriyor.   On altıncı Yüzyıl İspanya'sının ünlü şair ve kumandanlarından Garcilaso de la Vega'nın (1501-1536) hayatından bir kesit sunan eserin konusu şöyle; "Fransa'nın Midi bölgesinde, Frejus kenti ve kalesi işgal altındadır.  Birlik komutanı Carlos, şair Garcilaso ile kaleyi savaşarak geri almayı konuşurlar. Bu arada Garcilaso'nun karısı Elena Constanza gelir. Diyaloglardan Constanza'nın gelişinin Garcilaso için iyiye alamet olmadığı, bu savaşta ölebileceğini anlarız. O sırada yanlarına imparator Carlos gelir, Constanza ile tanışır... Kahraman Garcilaso ölümcül yaralıdır. Ancak kaleyi ve kenti kurtarmışlardır..."   


Carlos Duran'ın sahnelediği eserin orkestra şefi Tulio Gagliardo Varas.


Eser Ocak ayı içerisinde iki kez sahnelenecek, 16 Ocak 2010 Cumartesi 20.00 ve 19 Ocak 2010 Salı 20.00'de Elhamra Sahne'sinde...

Yorumlar

Popüler Yayınlar